Sanaa

AO-379

12 Sentähden, kaikki, mitä te tahdotte ihmisten teille tekevän, tehkää myös te samoin heille; sillä tämä on laki ja profeetat.
13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
17 Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä.
18 Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä.
19 Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen.
20 Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.

7

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plää plää

      "15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia."

      Kertoisitko "oikeista" profeetoista? Toivottavasti he eivät ole fundamentalismielisiä, koska he saavat vatsani ripuloimaan.

      • ..vastaaja..

        "tietämättömyyttäsi" ..


      • plää plää
        ..vastaaja.. kirjoitti:

        "tietämättömyyttäsi" ..

        Käsittääkseni pyysin häntä vaan kertomaan "oikeista" profeetoista, en muuta :)

        Muuten. Kuinka moni tietää totuuden jumalan lisäksi?


      • tietää koko
        plää plää kirjoitti:

        Käsittääkseni pyysin häntä vaan kertomaan "oikeista" profeetoista, en muuta :)

        Muuten. Kuinka moni tietää totuuden jumalan lisäksi?

        totuuden - joten lue raamattusta ..


      • muukalainen 4
        tietää koko kirjoitti:

        totuuden - joten lue raamattusta ..

        ihminen ei vaan voi ymmärtää sitä.


      • voi kyllä
        muukalainen 4 kirjoitti:

        ihminen ei vaan voi ymmärtää sitä.

        ymmärtää mitä Jeesus opettaa. Puhut kuin sellainen ihminen joka ei edes lue Raamattua.. kunhan arvostelet ..


      • voi kyllä kirjoitti:

        ymmärtää mitä Jeesus opettaa. Puhut kuin sellainen ihminen joka ei edes lue Raamattua.. kunhan arvostelet ..

        sanoo asiasta näin:
        'Luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on'. Se on tutkiskeltava hengellisesti. Se on 'otettava vastaan'.

        Tämä tarkoittaa: Minun ja inhimillisen ylpeyteni ja tietäväisyyteni on kuoltava tieltä pois, jotta Jumala pääsisi Hengen kautta kirkastamaan minulle Taivaallisia. Tähän ei viisas ihminen usein nöyrry.

        Jeesus itse sanoi: 'Tuomioksi minä olen tullut maailmaan, että ne jotka ovat sokeita, saisivat näkönsä ja ne jotka näkevät, tulisivat sokeiksi'.

        Siis kuinka? Sokeitako Jeesus haluaakin!

        Kyllä.

        Sellaisia sokeutensa tajuavia, jotka tulevat hänen luokseen, ja pyytävät häneltä hengen näkökykyä Taivaallisiin asioihin.


        'Nälkäiset Hän on täyttänyt hyvyyksillään, mutta rikkaat Hän on lähettänyt tyhjinä pois'.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1965
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      114
      1046
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      757
    5. 52
      704
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      32
      643
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      608
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      557
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      482
    Aihe