sokeririippuvaisuus

Haluan syödä makeeta, en niin välitä suolaisesta. Karkkipussi menee humauksessa ja muita makeita leivonnaisia. Miten siitä makeanhimosta ääsisi eroon. Painoa on tullut myös valtavsti. Auttakaa.
82736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

yksin tai kimpassa.. koko ajan.. alin omaa.

Äänestä
  • jorpakkoon lempesi kanssa.

    Äänestä

Lopeta se lässytys ja lopeta karkinsyönnit-ja muu sokeripitoisten syöminen-Jos ei oo sisua,niin syö niin kauan,että pakkohoitoon.

Äänestä

Vähennä makean syömistä esim jos syöt ny 4 kertaa viikossa tai enemmän niin seuraavalla viikolla syöt vähemmän ja seuraavalla taas vähemmän, kunnes lopetat kokonaan. Mutta et varmaankaan halua lopettaa karkin syömistä iäksi niin syö esim kerran 2 viikossa, mutta älä kauheita määriä esim 100g suklaalevy on hyvä.

Äänestä

Mulla auttoi ainakin c-vitamiini. Poretabletteja, tuoremehua yms. Kokeile niin huomaat.

Äänestä

Suositan sinulle Bitten Jonssonin kirjaa Sokeripommi - irti sokeririippuvaisuudesta. Olen melko varma, että saat siitä käytännön apua, miten vapaudut ongelmastasi.

Lykkyä tykö!

Äänestä

niitä löytyy nestemäisenä ja jauheena, sekä tietenkin tabletteina. keitä itsellesi puuro ja sekoita sekaan makeutusainetta maun mukaan. Tai osta raakaa kaakaojauhetta ja tee sekin makeutusaineeseen. Minulla ainakin helpotti, sama makeus mutta 90% vähemmän kaloreita.

Nestemäisissä yksi teelusikallinen vastaa n. 10 teelusikallista tavallista sokeria. Laimennetuissa jauheissa mitta on sama, eli 1dl makeutusjauhetta on 1dl sokeria jne.
Raakaakin voi ostaa, jolloin laimennus on 1teelusikallinen menee 5 litraan nestettä.

kokeile! =)

Äänestä

K-Ruokakaupasta saa ostaa Pirkan
Kromitabletteja ne vievät makean himon pois.
Jätä karkit pois ja syö tilalle hedelmiä ja vihanneksia sekä marjoja ovathan nekin makeita.

Itsekuria se vaatii ja pure purkkaa aina,
kun tekee mieli karkkia näin pääsin
itse karkista eroon.

Tsemppiä !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten eroon kirjoitti:

Haluan syödä makeeta, en niin välitä suolaisesta. Karkkipussi menee humauksessa ja muita makeita leivonnaisia. Miten siitä makeanhimosta ääsisi eroon. Painoa on tullut myös valtavsti. Auttakaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu