Ei ole tyhmyydellä mitään rajaa kun kaikki hyvä puretaan!
Tehdään moderni lasihökötys kuopion torille, joka ei kunnioita tippaakaan alkuperäistä torin ilmettä!! Ei niin saa tehdä!
Tämän päivän savon sanomissa oleva kuva todistaa vain sen, että tyhmyydellä ei ole rajaa,kun nuo kaikki upeat rakennukset on purettu, joita torin ympärillä on ollut!
Suututtaa, minä 20v en ole niitä nähnyt ja minun jälkeläiset näkevät ilmeisesti vielä vähemmän sitä oikeaa kuopiota!
Perukaa purkupäätös!
Tehdään moderni lasihökötys kuopion torille, joka ei kunnioita tippaakaan alkuperäistä torin ilmettä!! Ei niin saa tehdä!
Tämän päivän savon sanomissa oleva kuva todistaa vain sen, että tyhmyydellä ei ole rajaa,kun nuo kaikki upeat rakennukset on purettu, joita torin ympärillä on ollut!
Suututtaa, minä 20v en ole niitä nähnyt ja minun jälkeläiset näkevät ilmeisesti vielä vähemmän sitä oikeaa kuopiota!
Perukaa purkupäätös!
Vastaukset 20
Vanhimmat
koko rakennus.
...moukat ja juntit!
Mutta kun kaikki ei ole aina sitä miltä näyttää, ja mitä kansa tietää.
Tässä on taustalla aika paljon nyt muutakin, josta ei lehdissä kirjoitella.
Joten pitäkää suunne kiinni asiasta, kun ette tiedä.
no kerroppa sitten mitä ovat nämä asiat joista ei lehdissä kirjoitella.
tonttu...
....moukka sitten kulttuuriarvoista tiedät?
kuin sinä...
No johan! Kauppahallihan kuvastaa aina kaupungin omaleimaisuutta. Hölmöjähän ne on jos purkavat maamerkkinsä. Toki se on aika pieni, että korkeintaan voisivat sitä laajentaa, mutta hullua purkaa. En ihmettele vaikka kiukkuinen olet. Kyllä mieki metelin nostaisin jos Oulun kauppahalli purettais. Jospa se vielä peruttais, jos kuopiolaiset metelin ja rotestin siitä nostaisivat...
kalahallin pätkäkylkiäinen siitä puretaan pois, loota joka on jälkeenpäin rakennettu alunperin lihantarkastamoksi.
täällä olen seurannut keskustelua kuopiolaisten käyttäytymisestä ja tässä sen taas näkee! Ihan niinku totakin ei ois voinu nätemmin sanoa. Heti ollaan ihmisiä tolloiksi haukkumassa jos ei tiiä oikeeta asian laitaa. Ja tosiaan! heti kun on nimimerkkinäkin "oululainen". Mikä teillä on ulkopaikkakuntalaisia vastaan!!!!????
Luuletko tosiaan, että se "vain puretaan" Ehei.. Siihen tehdään uusi kylkiäinen, ja arveletko sen olevan jotenkin parempi kuin tämä nykyinen?? Missähän päin on uudisrakennuksien ja laajennuksien tekemiselle uhrattu ylimääräisiä euroja? Pytingistä tehdään koristeelliseen kauppahalliin täysin sopimaton hökötys. Ensi puretaan vanha pois, ja sitten aletaan valitella kuinka kallista olisi rakentaa koristeellinen tilalle. (Sehän ei saa maksaa enempää, kuin vanhan säilyttäminen ja remontointi) Eikun lasia ja betonia terästä vaan, ettei veromarkat mene vanhusten hoidosta ym. Ja se ei todellakaan tarkoita, että jos kalahalli säilytetään, ei sisäosia kyettäisi remontoimaan täysin samalle tasolle kuin uudessakin rakennuksessa olisi. Turha on siis purkamista perustella sillä että "saadaan nykyaikaa vastaavat tilat kaloille" Hah! Paskaporukkaa päättäjät Kuopiossa. Hoitaisivat joskus hommansa kunnialla.. Nimet tuli ylös ketä ei äänestetä ensikerralla..
Kävin Kokkolassa katselemassa vanhaa kaupunkia. Onneksi savolainen tyhmyys ei yllä sinne asti, muutenhan vanhat puutalot olisi purettu jo ajat sitten. Savoon ei sovi demokratia, se nähtiin nyt kauppahallin osalta. Torin ympäristöä tuhotaan yhä vimmatulla halulla. Mitään ei ole opittu eikä tajuttu, ei ole enää paljon vanhaa rakennuskulttuuria torin ympärillä, saatikka koko Kuopiossa. Hävettää olla savolainen.
Kuuleppas juippi, alkuperäisessä kauppahallissa ei ollut tuota siivekkeen rumilusta mitä kalahalliksi sanotaan, ja sen ajan nähneenä voin sanoa, että se se vasta raiskaus oli kun se siihen rakennettiin, hyvä että puretaan ja kunnioitetaan vanhoja perinteitä.
sitä ei pelkästään pureta. Tilalle rakennetaan toinen -ja se ei 100% varmuudella tule olemaan hienompi. Rakennuskustannusten kun pitää alittaa entisen säilytyksestä ja remontista mahdollisesti tulleet kulut, että hanke olisi edes jollakin selityksellä hyväksyttävissä. Kyllä ei Kuopiossa osata tehdä mitään järkevää..
Kuten jo edellä munattu, ei voi muuta kuin sanoa, että miksi sinäkin tänne kirjoittelet kun et näy tietävän miten asian laita on, kyllä minä tiedän että tänne kirjoittaa sellaiset ihmiset jotka ei tiedä asian oikeaa laitaa, mutta harmittaa kuitenkin, sillä joku hyväuskoinen voi jopa uskoa sinunkin valheita " valitettavasti",
Ihan vaan tiedoksi, 100% varmuudella kukaan ei voi tietää miten hyvältä se todellisuudessa näyttää, jos väität muuta valehtelet, tai olet joku ennustajaeukko.
Haluatko faktaa:Tässä tulee: J.V.Strömberg piirsi kauppahallin ja se valmistui 1902. Hallia laajennettiin samaisen Strömbergin piirustusten mukaan 1914=tunn. nyk. kalahallina. Katokset tulivat 1930-luvulla. Sama arkkitehti,sama rakennus,sama laajennus. Menikö jakeluun, ei ollut raiskaus. Nykyiset purku/uusi laajennus/mikä lie suunniteltu ei tehdä J.V.Strömbergin piirrustusten mukaan. Nyt se on raiskaus. Terv. Mies kantakaupungista
Niin? Tuon nyt tietää aika moni, aika outo tuo sinun kirjoitus? Mutta jos haluat päteä jollain knoppi tiedolla jonka suurin osa tietää, niin sallittakoon sinulle se ilo.
Jos tiesit nämä faktat, niin kuinka voit olla sitä mieltä, että kalahalli on kauppahalliin sopimaton rumilus, jos sama arkkitehti on sen piirtänyt noudattaen jugend-tyyliä? Ja jos olet nähnyt ajan ennen lisäsiiven rakentamista, taidat olla Suomen vanhin asukas.Ei millään pahalla, asiat tässä riitelevät, ei ihmiset. Yst. terv. Mies kantakaupungista
ole rajaa. Näitten suuurten ikäluokkien paikalleen jymähtyneiden mielestä kaikki vanha rakennuskanta pitäisi säilyttää eikä mitään saisi muuttaa. Mielestäni mitään perusteita ei ole olemassa kauppahallin säilyttämiselle. Purkutuomio on ainoa oikea. Rakennus vain pilaa tällä hetkellä maisemaa torilla. Lisäksi se ei enää sovi tämänhetkiseen kaupunkikuvaan ollenkaan. Nekin pari patsasta voisi kuljettaa jonnekin variksenpelättimiksi. Tämä on minun mielipiteeni ja jos jollain menee herne nenään, ole hyvä ja perustele kunnolla, miksi kauppahalli on muka niin korvaamaton hökötys. Uudella rakennuksella kauppahallin tilalle saadaan asiakkaille ja yrittäjille nykyaikaiset tilat kaupankäyntiin.
Kyllä se on ihan ymmärrettävää, että Kuopiosta on purettu vanhat rakennukset, kun lukee näitä kirjoituksia. Kuopiolaiset voivat vain mennä peilin eteen ja onnitella itseään, ketkähän nämä "kouralliset päättäjiä" valitsee hoitamaan asioitaan. Jatkakaa samaan malliin ja parempi että pysytte myös Kuopiossa.