Olen huomannut, että kirppiksiltä löytyy merkkejä laidasta laitaan. Olen ostellut Salon suurkirppikseltä paljon puoleen lape-hintaan ja ollut tyytyväinen. :)
Postimerkkien hankkiminen
7
2486
Vastaukset
- hinnat
Niin - LaPen ja Norman hinnat ovat aika suolaisia kirpputoreille, sääntönä voi pitää, että 1/3 näiden luetteloiden hinnoista on se mitä kirppareilla tai netissä kannattaa merkeistä maksaa. Tämä sääntö toimii edullisilla merkeillä, hinta alle 10 euroa, kalliit merkit voivat ylittää luettelohinnat, ne ovat aivan merkkikohtaisia asioita.
Mutta yli 50 % luettelohinnasta on rosvousta jos puhe on alle 10 euron merkeistä.
Kauppiaat myyvät 10-30 % halvemmalla kuin luettelossa mainittu hinta on, ja tällöin merkin laadusta on jo hieman parempi takuu, vaikka aitoutus puuttuisikin.- kirppiskävijä
on Manhattanin (Pitkämäenkatu)kirppiksellä keskiosassa paikka jossa myydään tosi halvalla erittäin laadukkaita merkkejä. Suomi pr tub ym sarjoja ja eriä, hinnat ovat n. - 75% luettelosta ja niitä on siellä paljon, on ollut jo pidemmänaikaa ja myyntilaatikot täydentyy koko ajan.
- keräilijä_
kirppiskävijä kirjoitti:
on Manhattanin (Pitkämäenkatu)kirppiksellä keskiosassa paikka jossa myydään tosi halvalla erittäin laadukkaita merkkejä. Suomi pr tub ym sarjoja ja eriä, hinnat ovat n. - 75% luettelosta ja niitä on siellä paljon, on ollut jo pidemmänaikaa ja myyntilaatikot täydentyy koko ajan.
taas Piispanristin kirppiksellä on laajat valikoimat suomea ja ulkomaita kohtuuhintaan.Olen löytänyt vanhoja seteleitäkin 1800-luvulta alkaen.
- tuota
koetappas käydä katsomassa vaikka systeemi.net Sieltä löytyy reaalihinnat normaalimerkeille, mikäli et innostu kilpailemaan jonkun vedättäjän kanssa. Harvinaisuudet voivat nousta jopa luettelohintojen yli, mutta tavallisten ja massamerkkien hinta on 0,1% - 15& luettelohinnoista. Ihan kunnollistakin tavaraa välillä löytyy. Joitakin ammattikauppiaita kannattaa varoa.
- Liina
itse saan postimerkit kirjekavereideni kirjeistä, mulla on n. 50 kirjekaveria :)
- nykyään ole
kuin noita 1-luokan tarramerkkejä ja niihinhän tulee tosi surkeat leimat. Mistäs sitten hankit vanhemmat tyypit ja paremmat leimat?
- Liina
nykyään ole kirjoitti:
kuin noita 1-luokan tarramerkkejä ja niihinhän tulee tosi surkeat leimat. Mistäs sitten hankit vanhemmat tyypit ja paremmat leimat?
En ole kyllä huomannu mitään erilaista leimoissa "vanhoihin" verrattuna. Ja kyllä niitä perinteisiäkin merkkejä on vielä olemassa. Tosin toi tarramerkkien liotus on toisinaan hankalampaa ku tavallisten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1395140"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1253265Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1253248Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363193Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432536Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352243- 222188
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2291886prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111844Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk881785