Olen huomannut, että kirppiksiltä löytyy merkkejä laidasta laitaan. Olen ostellut Salon suurkirppikseltä paljon puoleen lape-hintaan ja ollut tyytyväinen. :)
Postimerkkien hankkiminen
7
2535
Vastaukset
- hinnat
Niin - LaPen ja Norman hinnat ovat aika suolaisia kirpputoreille, sääntönä voi pitää, että 1/3 näiden luetteloiden hinnoista on se mitä kirppareilla tai netissä kannattaa merkeistä maksaa. Tämä sääntö toimii edullisilla merkeillä, hinta alle 10 euroa, kalliit merkit voivat ylittää luettelohinnat, ne ovat aivan merkkikohtaisia asioita.
Mutta yli 50 % luettelohinnasta on rosvousta jos puhe on alle 10 euron merkeistä.
Kauppiaat myyvät 10-30 % halvemmalla kuin luettelossa mainittu hinta on, ja tällöin merkin laadusta on jo hieman parempi takuu, vaikka aitoutus puuttuisikin.- kirppiskävijä
on Manhattanin (Pitkämäenkatu)kirppiksellä keskiosassa paikka jossa myydään tosi halvalla erittäin laadukkaita merkkejä. Suomi pr tub ym sarjoja ja eriä, hinnat ovat n. - 75% luettelosta ja niitä on siellä paljon, on ollut jo pidemmänaikaa ja myyntilaatikot täydentyy koko ajan.
- keräilijä_
kirppiskävijä kirjoitti:
on Manhattanin (Pitkämäenkatu)kirppiksellä keskiosassa paikka jossa myydään tosi halvalla erittäin laadukkaita merkkejä. Suomi pr tub ym sarjoja ja eriä, hinnat ovat n. - 75% luettelosta ja niitä on siellä paljon, on ollut jo pidemmänaikaa ja myyntilaatikot täydentyy koko ajan.
taas Piispanristin kirppiksellä on laajat valikoimat suomea ja ulkomaita kohtuuhintaan.Olen löytänyt vanhoja seteleitäkin 1800-luvulta alkaen.
- tuota
koetappas käydä katsomassa vaikka systeemi.net Sieltä löytyy reaalihinnat normaalimerkeille, mikäli et innostu kilpailemaan jonkun vedättäjän kanssa. Harvinaisuudet voivat nousta jopa luettelohintojen yli, mutta tavallisten ja massamerkkien hinta on 0,1% - 15& luettelohinnoista. Ihan kunnollistakin tavaraa välillä löytyy. Joitakin ammattikauppiaita kannattaa varoa.
- Liina
itse saan postimerkit kirjekavereideni kirjeistä, mulla on n. 50 kirjekaveria :)
- nykyään ole
kuin noita 1-luokan tarramerkkejä ja niihinhän tulee tosi surkeat leimat. Mistäs sitten hankit vanhemmat tyypit ja paremmat leimat?
- Liina
nykyään ole kirjoitti:
kuin noita 1-luokan tarramerkkejä ja niihinhän tulee tosi surkeat leimat. Mistäs sitten hankit vanhemmat tyypit ja paremmat leimat?
En ole kyllä huomannu mitään erilaista leimoissa "vanhoihin" verrattuna. Ja kyllä niitä perinteisiäkin merkkejä on vielä olemassa. Tosin toi tarramerkkien liotus on toisinaan hankalampaa ku tavallisten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3245642- 745149
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484206- 523891
- 433544
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1383267Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923095- 432229
- 492158
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami282125