Vanhanen on työreformin
isä..
4126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000017719978
... murtaa rakenteellinen työttömyys. Vaikka työreformiohjelman syntyaikoina oli jo monta vuotta vallinut korkeasuhdanne ja vienti veti, ei neuvoton Lipposen hallitus saanut ratkaisevaa otetta työttömyydestä. Sen todettiin olevan työelämän rakenteista johtuvaa ja tähän kepu laati monitahoisen ohjelman. Mutta Lipposen hallitus ja SAK leimasivat sen työmiehen nujertamisohjelmaksi ja siihen yhtyi myös myöhemmin työväen presidenttiehdokkaana esiinynyt silloinen Lipposen hallituksen kakkosmies Niinistö. Se ei olisi nujertanut työmiestä vaan tuonut lisää työtä, mutta Lipposen aikana ihalaisten suhteettoman suureksi paisunutta valtaa se olisi palauttanut työmarkkinajärjestölle kuuluvalle tasolle.
Keskusta ja työelämän uudistushanke saatiin lyödyksi. Tosin suuri osa työreformin suosituksista toteutettiin jo Lipposen toisen hallituksen aikana, mutta niitä ei saanut nimittää työreformiksi. Vanhasen hallitus on pikkuhiljaa jatkanut reformin toimeenpanoa ja niinpä meillä työllisyys on parantunut ja työelämä tervehtyy.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000017734379
Viime vuosikymmenen tunnetuimpia poliittisia ohjelmia oli keskustan oppositiokaudellaan laatima työreformi. Ohjelmassa tuotiin esiin uusia keinoja työttömyyden alentamiseksi. Paavo Lipposen I hallituksen aikana Vanhanen oli valmistelemassa työehtosopimusjärjestelmän paikallistasolle tuovaa työreformia, minkä toista versiota erityisesti SAK piti työehtosopimusjärjestelmän murtamisena.
--------------------
Tuossa linkkisi katkelmassa on asian ydin: vasta reformin toinen versio sai demarit suuttumaan. Ensimmäisen reformiversion vanhanen nimittäin teki yhdessä eero heinäluoman kanssa, ja sen piti olla 1999 muodostettavan punamultahallituksen työvoimapoliittinen ohjelma.
Mutta sitten kävi niin, että Esko Aho väänsikin Vanhasen ja Heinäluoman tekemästä ohjelmasta Maria-Kaisa Aulan kanssa keskustan vaaliohjelman nimeämällä sen uudelleen työreformiksi ja muuttelemalla ohjelman sisältöä, mistä johtuu, että silloin SAK:ssa ollut Heinäluoma suuttui ja pani koko tykistönsä ampumaan kepua kovilla.