Itse olen harkitsemassa vanhalle "kakkos" koneelle eli Win 98:lle Linuxia koska Win 98 tietoturva tuki loppuu nyt lopullisesti.
Eikä vanhassa koneessa ole liikaa tehojakaan kestämään kaikki palomuurit, viruksentorjunnat, haittaohjelmien poistajat yms. tehoja tarvitsevat ohjelmat.
Linuxista on se hyöty kun nuo tehot jäävät vapaaksi.
Eikä ole niitä tietoturva huolia kun netissä välillä surffailee, pelaamista muutenkaan ei tule 98:lla enään harrastettua tehojen puutteen vuoksi.
Fether Linuxia ajattelin seuraavanlaiselle koneelle (laiska kone) 450Mhz, 4gt, 64Mt muistia.
Käytän Fetheria ensinnä CD:n kautta kokeiltavaksi. (ei siis tarvitse asentaa, voi kokeilla ensinnä)
Win 98 käyttäjät
soldier
1
468
Vastaukset
- auttaja
Myös xubuntu on hyvä vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542488
- 622382
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p161865- 621672
- 521642
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41915Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111847Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118797Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit36777- 40713