Tarja presidentiksi!

Vaikka maatamme kautta aikojen ovat hallinneet parhaat mahdolliset voimat, se ei ole tullut sittenkään valmiiksi. Olisikin aika tarkistaa eräitä vakiintuneita ajatustapoja, jotta resurssit voitaisiin käyttää tehokkaammin.

Konkretisoin ehdotustani: kun gallupit kerta toisensa jälkeen osoittavat, että 81-94 % suomalaisista on sitä mieltä, että presidentti Tarja Halonen toimii joko erittäin hyvin tai melko hyvin, niin miksi kannattaa turhaan järjestää kalliita ja epäsopua synnyttäviä vaaleja kuuden vuoden välein!? Miksi ei presidentti Tarja Halosta valita eduskunnan, tai mieluummin hallituksen poikkeuslailla uudelleen niin pitkäksi ajaksi kuin hän haluaa!

Lakitekstikin on jo valmiina presidentti Urho Kekkosen toiseksi viimeiseltä presidenttikaudelta, joten sen valmisteluunkaan ei tarvitse päätä vaivata.

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • d´Hondt

      Suomalaisista vain 13 % on kannattanut Halosta presidentiksi.

      Vessanpöntöstä voisi vetää alas myös sen Heinäluoman.

    • mukaan,

      Tarja Halonen on kansainvälisesti suuresti arvostettu valtionainen. Putinin tuntema ihailu Halosta kohtaan on myös laajalti tiedossa, Heinäluoma ilmoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7540
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2969
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1803
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      118
      1483
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe