Kärsiikö oluen maku, jos pullot laittaa pakastimeen ja umpijäisinä kylmälaukkuun?
Olisivat hyviä kylmäkalleja.
Olisivat hyviä kylmäkalleja.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä ne ikäänkuin väljähtyy, kun jäätyy.
maksu ei mene miksikään, kuten ei limuakaan pakastaessa vaikka menisi umpijäähän. hiilihapotkin pysyvät tallessa. ongelmana on lasipulloissa niiden räjähtäminen, jos pakastaa umpijäähän. toinen ongelma on avata osittain sulanutta pulloa. hiilihapot kun hyppäävät syliin ja sisältö siltäosin kun ei ole jäässä. eli pitäisi antaa ensin sulaa melkopaljon. paras on kun viilentää ne vain pakastimessa ja kylmäpoletiksi laittaa 1.5 litran pullon jonka täyttää vedellä ja pakastaa umpeen. se sulaa päivänmittaan samalla juomavedeksi.
muutaman oluen jääkaapin pakastelokeroon tarkoituksena oli juoda ne kylmänä illan mittaan. No ne unohtui sinne kunnes aamu yöstä heräsin pamaukseen ja menin keittiön ikkunasta katselee mistä moinen pamaus. Pihalla ei näkyny mitään ja sitten tajusin mistä oli kysmys. Yksi pulloista oli pamahtanut ja kaks muuta hajonnu kahtia. Hirveä sotku oli siivota kun täydellisesti olut ei ollut jäätynyt.
Ei pidä sentään ihan typeriä mennä kyselemään.
Kyllä jäätymään päässyt olut on peruuttamattomasti pilalla! Voi sen toki juoda ja alkoholin vaikutus on yhä tallella, mutta nautintoaineesta on turha puhua.
Pistän aina purkkikaljan pakastimeen muutama päivä ennen reissua.Maku ei muutu mikskään.Ainoa kikka on antaa sulaa rauhassa,koska jos avaat liian kylmän purkin se menee umpijäähän.
ei ainakaan huonommaksi voi mennä...