Eli olen 16 vuotta ja mulla on joskus ollut finnejä ehkä yks tai kaks mutta nyt on varsinkin otsa täynnä pieniä ja isoja punaisia täpliä sillee et peittää koko otsan, lisäksi huomasin että selkäänkin on ilmestynyt ja rintaan ja kaulaan. Onko minulla akne? Miten pitäisi hoitaa?
Pesen aamuin illoin kasvot ja käyn suihkussa käytän tavallista saippuaa...
Miten saisin noi pois?
Onko jotain aineita jota sais ihan jostain marketista vai pitääkö mennä apteekkiin tai jopa lääkäriin?
Kuulin että Vichy Normaderm niminen tuote auttaisi? Kannattaako mennä etsimään tota?
Pesen aamuin illoin kasvot ja käyn suihkussa käytän tavallista saippuaa...
Miten saisin noi pois?
Onko jotain aineita jota sais ihan jostain marketista vai pitääkö mennä apteekkiin tai jopa lääkäriin?
Kuulin että Vichy Normaderm niminen tuote auttaisi? Kannattaako mennä etsimään tota?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Muistatko käyttää kosteusvoidetta. Varsinkin jos peset ihosi puhdistusaineella tarvitsee ihosi myös kosteutta. Esim. apteekin humektan on hyvä.
Jos iho on selvästi ärtynyt nii vähennä pesujen määrää. Esim. aamulla pelkkä vesi. Iltaisin vesi ja puhdistusaine kosteusvoide päälle.
Tavallinen saippua kuivattaa ihoa. Suihkugeeli on parempaa. Nyt kesällä finnejä tulee helposti koko kehoon koska iho hikoilee niin paljon. Osa saattaa olla jopa "hikinäppylää".
katso
http://www.ihotauti.net/1aknepic2.htm
http://www.ihotauti.net/herpesekspic.htm
voi joskus harvinaisesti olla muutakin kuin akne, jos ovat ilmestyneet suht nopeaan, räjähdysmäisesti.
Miehillä voi olla myös follikuliitti,joka näyttää aknelta. Se voi olla niskassa, kaulassa, leuassa..
Siihen on oma lääke.
kuva:
http://www.ihotauti.net/1partafpic.htm
Oon meinaan nähny kaverilla herpeksen ja se luuli akneksi.
Mun velillä oli partafollikuliitti ja se yritti hoitaa sitä aknelääkkeellä. Sit kun sai oikeen voiteen niin se parani paris viikos täysin.!
mieleen, että aurinkoihottumaakin vois olla... Noh, mutta kai sinä itse erotat finnit muista näpyistä.
Joo oon mä aurinkoa aika paljon ottanu mutta nää ekat näpyt oli otsassa jo aika kauan ennen ku aloin ottaa arskaa ja kyl nää jotai finnei on ja aluks tyhmänä puristelin niitä ni lisäänty koko otsaan ja nenään...
En haluais vielä alottaa mitään lääkkeitä joten jos vaan elelen näitten näppyjen kaa nii voiko ne parantua? Pesen ja kosteutan ja otan aurinkoo ni voiko nää parantuu ilman mitään super hoitoja?
Vaikeaa tässä tietää,mutta sinuna seurailisin muutaman viikon ja jos ei näytä yhtään helpottavan ni yhteyttä vaan lääkäriin. Onhan se parempi mitä nopeammin saa vaivaan lääkettä.Kyllä sitten lievään akneen annetaan lievempää hoitoakin. Vihree Humektan on parhain rasva akneiholle.