PIENEN LOMMON KORJAUS

VeePee

Tuli peruuttettua tolppaan ja nyt on auton perässä sellainen kämmenen kokoinen noin 3-4cm syvyinen lommo. Autopeltisepällä korjaus maksaa 600 ekeä. (kävin arvioituttamassa) Törkee hinta!!!!

Ajattelinkin nyt että korjaan sen itse, koska vaatimus laadusta ei ole mulle niin tärkeä, kunhan jotenkin saisi lommon piiloon.

Voisiko joku vähän neuvoa perusteita tuollaisen lommon korjaamiseen. Varmaan pitää laittaa jotain pakkelia, hioa ja sitten lopuksi maali päälle... Meneekö noin??

Paljon kiitoksia jos joku viitsii vaivautua :))

Ps. Netistä en löytänyt hakusanalla oikeastaan mitään apua...

-------------------------------------------------

6

21142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ertyuiop

      Jos se on sellainen, missä ei ole tiukkoja vekkejä, niin sen voi kiskoa suoraksi. Maalipintaan voi liimata (muoville tarkoitettua kuumaliimaa, se yleisliima ei siis toimi) sellaisen sopivan nappulan ja käyttää vetovasaraa. Jos lommon taakse pääsee, niin takaakin voi painaa sen suoraksi. Nykymaalit kestävät aika hyvin pientä vasarointiakin (kiillotettu pää vasarassa). Jos toimii varovasti, niin ei tarvitse edes maalata (siis jos maalissa ei ole valmiiksi vauriota). Lommon oikenemista seurataan lampulla valon heijastumista seuraten (siis lamppu viistosti peltiä kohti ja sitten katsotaan ettei lommo muuta heijastumista.

      • VeePee

        On se niin rutussa ettei sitä saa pelkästään oikaiselmalla kuntoon, vaan on laitettava jotain pakkelia siihen tytteeksi... (aika syvä ja ruttuinen monttu siihen tuli)


    • siinäpä sitä

      täällä ei ole nyt kyse yhdestä lommosta vaan kananmunankokoisten rakeiden aiheuttamia lommoja on autossa kuin autossa kymmenittäin. Ainakin polvijärvellä ja Outokummusta. takalasit pillunpäreinä ja tuulilasit säröillä.
      Et silleen.

    • vaihtoehto
    • Ei ko. edustaja.
      • entinen maalari

        ..on tietoa. lommo kuulotaa sen verran isolta, että kannattaa jättää se ammatti miehen hommaksi.noilla vastauksilla ja taidoilla ei tule kuin huonoa jälkeä...eli vaatii perusteiden hallintaa ja harjoitusta, että edes itse saat sen maalauskuntoon..sorry.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4666
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3105
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      206
      2621
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2400
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1955
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1539
    Aihe