Mikä HP-skannerissa vikana?

Tasoskanneri on aiemmin toiminut kunnolla, mutta eilisestä lähtien tausta ei tule enää valkoiseksi vaan harmaaksi. Harmaan sävy tulee liikkuvan "kelkan" jokaisesta kohdasta tasaväriseksi, mutta vaihtelee kelkan eri kohdissa. Lopputuloksena siis esim. tyhjästä A4-arkista skannatussa kuvassa on koko sivun korkuisia harmaita pystysuoria juovia, joista tummimmat ovat lähes mustia. Raidat eivät ole teräväreunaisia, vaan yleisvaikutelma on kuin paperi olisi maalattu vesiväreillä.

Osaisiko joku neuvoa, mistä voisi olla kysymys? Yritin selvittää HP:n tukipalvelusta, mutta puheluani siirrettiin siellä paikasta toiseen, kunnes se lopulta katkesi kokonaan.

6

978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusiks

      Koeta asentaa skanneri uudestaan.

      • Ehkä se olisi auttanut. Oli tässä kuitenkin niin kiireellistä skannattavaa, että ostin eilen jo uuden ja laitoin sen vanhan Huuto.netiin myyntiin. Sieltä sen saa nyt halvalla.


      • Timontti kirjoitti:

        Ehkä se olisi auttanut. Oli tässä kuitenkin niin kiireellistä skannattavaa, että ostin eilen jo uuden ja laitoin sen vanhan Huuto.netiin myyntiin. Sieltä sen saa nyt halvalla.

        Nyt kun sain kiireiset asiat skannatuiksi yritän tutkia, voiko ongelman korjata ohjelmallisesti esim. laittamalla valon kirkkauden automaattisen säädön päälle tai jollakin kalibroinnilla. Myyn sen kyllä, koska en tarvitse kahta skanneria, mutta lähtöhinta riippuu siitä, tuleeko se kuntoon vai ei.


      • Timontti kirjoitti:

        Nyt kun sain kiireiset asiat skannatuiksi yritän tutkia, voiko ongelman korjata ohjelmallisesti esim. laittamalla valon kirkkauden automaattisen säädön päälle tai jollakin kalibroinnilla. Myyn sen kyllä, koska en tarvitse kahta skanneria, mutta lähtöhinta riippuu siitä, tuleeko se kuntoon vai ei.

        Avasin laitteen, mutten löytänyt mitään sellaista vikaa, joka olisi ollut helppo itse korjata. Eikä ohjelmankaan asetukset auta. Testasin vielä toisessakin tietokoneessa, mutta skannausjälki on yhtä tummaa siinäkin. Joten palautin myyntiin USB-kaapelin hinnalla :)


    • oli samanlainen

      ilmiö kerran.
      Scannerin lasi oli auennut toisesta reunasta liimauksesta ja lasi painunut pari milliä.
      Merkki ei kylläkään ollut HP.
      Liimasin lasin takaisin ja scanneri toimii vieläkin.
      Sinulla ei varmaan sama vika, mutta kerroinpahan.

      • Sikäli varmaankin samasta asiasta kysymys, että valo ei kohdistu täsmällisesti oikein, mutta kuitenkin melkein. Skannattu kuva tulee kyllä näkyviin, mutta tausta on liian tumma. Yksi kaveri arveli, että liian korkeaksi noussut lämpötila aiheutti jonkun pienen vääntymän, mikä sinulla johtui lasin painumisesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      40
      2401
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      91
      2370
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      191
      2330
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      23
      1788
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1451
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1146
    Aihe