Vihreän liiton nimeksi voisi vaihtaa Mutu liitto. Ainakin ydinvoimaa halutaan vastustaa muilla kuin järkiperusteluilla eli mutu argumenteilla. Ei se luomuhehkutuskaan kovin viisasta ole ollut.
Mutu vihreä liitto
metaskeema
199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vai miten olisi Helkeen Öljyn tekijöiksi, Hehän paperilla Hyljemiehiä ja naisia, Hylkeen lypsijäksi.
Osahan vähän sen näköisiäkin. Kun Venäläiset sanoivat Halosesta, "Punapäinen Lypsäjän näköinen ämmä"
"Hylkeen lypsäjän näköiset vihreät"
Ilmaston lämmetessä viimeisen jääkauden jälkeen n. 10 000 v sitten mannerjää alkoi sulaa ja jään painama maa kohota. Samalla ensimmäiset hylkeenpyytäjät vaelsivat merestä kohoavalle maalle. Esihistorian asutuspaikkoja on siellä täällä koko Suomessa, mutta varsinainen arkeologian aarreaitta on Varsinais-Suomi Aurajokilaaksoineen.
Kehitys meren ympäröimästä saaristosta jokilaaksoksi vei vuosituhansia. Noin 7500 vuotta sitten mannerranta oli Aurassa, josta on löydetty Aurajokilaakson varhaisimmat asutusmerkit.
_____________________
Piispa Henrikin irtihakattu sormi mainitaan sekä ns. Heikkilä-Törnuddin toisinnossa surmavirrestä että suorasanaisena legendan osana Legenda novassa, jotka perustuu liturgiseen legendaan:
Kunniakkaan marttyyrin sormi, joka talvella oli leikattu irti, löydettiin yhdessä hänen sormuksensa kanssa keväällä, kun kaikkialta muualta jää jo oli kokonaan sulanut, eräältä jäänkappaleelta, jonka päällä korppi raakkui.
Jo 1400-luvulla ihmettä koskevaan perimätietoon liittyy tieto toisesta ihmeestä: reliikki, joka jo löytöhetkellä osoitti voimansa, parantaa sokean. Kansanperinteen mukaan sormusta ensin säilytettiin reliikkinä Nousiaisten kirkossa, josta se muiden piispa Henrikin jäännösten mukana siirrettiin Turun tuomiokirkkoon. Ihmeiden avulla Pyhän Henrikin sormus, Turun tuomiokirkon reliikki oli "laillistettu" tarkoitukseensa.
____________
Olisko Vihreistä sitten Marttyyreiksi, jos sormi lähtisi työn tohinassa. Sormella sitten lämmittää ilmaa, tai kylmentää, onko siitä vielä oikein selvää, kuitenkin jonpikumpi