Laitoin tänä kesänä köynnösruusun kasvamaan, mutta siihen tuli kirvoja. Suihkutin astianpesuaineella ja nyt ruusu on ihan musta nuppujen päältä. Mikä meni pieleen? Vai lieköhän ruusu kärsinyt kuivuudesta, kun olin poissa muutaman päivän?
Köynnösruusu
3
580
Vastaukset
- vika, koska
ruusu pärjää kastelematta aika kauan.
olikohan taimessa jo ostaessa vikaa ?
joku tauti/kirvoja ? - matildaja
kyllä astianpesuaineella menisi suihkuttelemaan, monet valmiitkin tuholaisaineet saattaa polttaa mm. lehtiä. Nokkosvesi on hyvä keino; liota nokkosia lämpimässä vedessä, sumuta tai kastele kokonaan. Uusi käsittely tarvittaessa.
- vuosia sitten
tapoin rakkaan suuren verenpisarani. Minunkin köynnösruusussani kuhisi kirvoja tänä kesänä. Laitoin mehutölkkiin mäntysuopaliuosta ja taivutin ruusun oksia sinne ja huljutin. Minne en ylettynyt, suihkutin. Toisen huljutuksen jälkeen kirvoja ei enää ilmaantunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 54738
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450