Viulisti Linda Lampenius on kärsinyt jo 2,5 kuukauden ajan tuskaisista vatsakivuista, jotka ovat kahden viime viikon aikana muuttuneet sietämättömiksi. Lampenius on joutunut perumaan jo useita esiintymisiään.
http://www.seura.fi/var/linda_iso.jpg
Vatsakivut veivät kesäkuun lopussa Lindan sairaalaan Tukholmassa.
Vastikään Linda tuli Suomeen vanhempiensa kesäpaikkaan Porvooseen. Vatsakivut eivät hellitä, ja Linda vietti eilisen päivän taas sairaalassa.
- Minuun sattuu aivan käsittämättömän kovaa. Vatsa on turvonnut ja sitä polttaa jumalattomasti. Aivan kuin jokin puristaisi sisälmyksiä täysillä nyrkkiin. Vanhempani ovat valvoneet öitä kanssani, Linda kertoi eilen IS:lle.
http://www.artistocheventbolaget.com/images/artister/linda_lampenius4.jpg
Varmaan joku bakteeri taannoiselta Thaimaan -matkaltaan. Toivottavasti kaikki menee hyvin.
http://www.seura.fi/var/linda_iso.jpg
Vatsakivut veivät kesäkuun lopussa Lindan sairaalaan Tukholmassa.
Vastikään Linda tuli Suomeen vanhempiensa kesäpaikkaan Porvooseen. Vatsakivut eivät hellitä, ja Linda vietti eilisen päivän taas sairaalassa.
- Minuun sattuu aivan käsittämättömän kovaa. Vatsa on turvonnut ja sitä polttaa jumalattomasti. Aivan kuin jokin puristaisi sisälmyksiä täysillä nyrkkiin. Vanhempani ovat valvoneet öitä kanssani, Linda kertoi eilen IS:lle.
http://www.artistocheventbolaget.com/images/artister/linda_lampenius4.jpg
Varmaan joku bakteeri taannoiselta Thaimaan -matkaltaan. Toivottavasti kaikki menee hyvin.
Vastaukset 33
Vanhimmat
henkilön paremmin, tietäisit, että hänellä paha syömishäiriö. Oksennellut niin paljon että ruokatorvi kärsinyt varmaankin pahasti. Lisäksi sisuskalut rempassa tuollaisen oksentelun jäljiltä. Paha bulimia aiheuttaa lapsettomuutta, hormonihäiriöitä koko loppuelämäksi ilman korvaushoitoa. Lampeniustahan viety ennenkin ambulanssilla sairaalaan (lähes 10 vuoden ajan ) kärsinyt näistä kivuista. Joten tuskin se seiskan sponssimatka, josta jo kuukausia tuollaista aiheuttaa....
Miksi lahjakkaan ja kauniin naisen pitääkin inhota ja vaatia itseltään niin paljon? Paha itseinho, kova itsekriittisyys sekä täydellisyyden tavoittelu ovat pahin vitsaus yhdessä. Lisäksi äidin lääkeriippuvuus ja alkoholiongelma sekä raakalaismaisen median vastenmielinen kohtelu... Ihme, että on selvinyt näinkin kauan.
Lindan itseinho johtuu vaikeasti lapsuudesta.
Mutta ihme ettei pian 30v nainen osaa jo paremmin käsitellä asioitaan. Varmasti nuo mahakivut on itseaiheutettuja syömishäiriön tulosta.
40v...eikä vieläkään osaa...Siinä on terapiarahat valuneet kankkulan kaivoon. Ehkä vahvempi lääkitys auttaisi?
Se voi olla myomaa tai munasarjasyöpää tai mitä tahansa.Alavatsassa eivät syömishäiriökivut tunnu.Vatsahaava ja katarri seuraa helposti.
Jotain hormonaalista tämä on.
Just joo.
Miten niin pian??? Sehän on jo paljon yli. Lähempänä neljää ku kolmeakymmentä.
Lindan syömishäiriöt on ihan yleistä tietoa kaikkien kesken jotka perheen/Lindan tuntevat.
Ruokatorvi rikki, vatsakalvo lähes puhki, tukkaa lähtenyt päästä jo monta vuotta.....
Terapiaa neiti tarvitsee eikä mitään muuta.
eikä mikään 30.... :o)))))))))
Myös näin kertoi Seiska aikoinaan.
mistäs luit uutisen?
tää henkilö? Onks se joku tosi-tv-tyyppi?
Linda Lampenius
- Aloitti viulunsoiton 5-vuotiaana
- Maailman parhaan nuoriso-orkesterin jäsen ja solisti 8-vuotiaana, myöhemmin myös konserttimestari
- Viuluviikarit musiikkimaassa -tv-sarja
- 11-vuotiaana Radion sinfoniaorkesterin solistina
- Juniorijousien kanssa konserttikiertueita Euroopassa, USA:ssa, Kanadassa ja Japanissa
- Sibelius-Akatemian Nuorsikoulutukseen 15-vuotiaana
- Sibelius-Akatemian yliopistopuolelle 18-vuotiaana
- Suomen Kansallisoopperan orkesterin ensimmäinen viulisti
- Jorma Panulan kapellimestariorkesterin ammattilaiskonserttimestari
- Soittanut usean Suomen kaupunginorkesterin solistina
- Esiintyminen Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesterin konserttimestarina Jussi-gaalassa
- Mallisopimus Björn Borgin kanssa
- Esiintyminen Classic Makers -tilaisuudessa Washingtonissa (D.C)
- Helsingin kaupunginvaltuutettu
- Suomessa hyvin menestynyt pop-levy
- 2,5 miljoonaa litraa myynnyt nimikko-siideri
- Kaksi kokonaan Lindalle omistettua jaksoa brittiläisessä Eurotrash -ohjelmassa
- Musikaalimaestro Andrew Lloyd Webber antoi pääosan uudesta musikaalistaan Lindalle
- Esiintyminen Sydmontonin festivaaleilla
- Tästä seurasi muun muassa The Sunin, The Sunday Timesin ja The Timesin kulttuuriliitteen kannet
- Esiintyminen Italian suurimman tv-kanavan RAI Unon suuressa showssa
- Mukana Special Edition -ohjelmassa
- Kaksi televisioitua konserttia Turussa
- Dean Martin Boozing Societyn Vuoden tulokas- ja Ura-palkinnot
- Vuoden Eroottinen Lataus -palkinto
- Vieraileva tähtenä miljoonayleisön keränneessä tv-sarjassa nimeltä Fame LA
- Esiintyminen American-Scandinavian Foundationin gaalassa New Yorkissa
- Pop/rock-show Lontoon Royal Albert Hallissa välitettiin BBC -kanavan kautta
- Maailman arvostetuimman ja myydyimmän miestenlehden Playboyn Sex & Music -erikoisnumeron erikoiskannessa sekä 10 sivun artikkelissa (palkkio: $250 000)
- Vierailut Yhdysvalloissa useilla kanavilla eri tv-ohjelmissa ja haastattelut useisiin julkaisuihin kuten New York Times, Vogue, Details (vuoden tulokas seksi- ja musiikkisarjoissa), Q-Magazine ja Los Angeles Daily News
- Virailevana tähtenä maailman katsotuimmassa tv-sarjassa Baywatchissa
- Esiintymiset Playboy Manisonin legendaarissa Hollywood -tähtiä pullollaan olevissa juhlissa
- Esiintyminen Ruotsin kuninkaallisille
- Esiintyminen Monacon ruhtinashovissa
- Esiintyminen La Scala Orchestran solistina
- Konsertti Stockholm Sinfoniettan solistina
- Konsertti BBC National Orchestra of Walesin solistina
- Esiintyminen Monacon Sporting Clubilla
- Esiintyminen Ferrarin juhlissa
- Esiintyminen Pirellin juhlissa
- Esiintyminen Formula1-gaalassa
- Muita esiintymisiä yritysjuhlissa mm. Philip Morrisille ja Samsungille
- Oma yli 250 000€:n antiikkiviulu F.P.Gagliano, 1871
- Konsertti Suomen Kansallisoopperassa
- Klassinen levy julkaistu maailmanlaajuisesti EMI Classicsin kautta
- Klassisen levyn tiimoilta useita esiintymisiä ja konsertteja Euroopassa ja Aasiassa
- Levy sai hyvän ja erittäin näkyvän vastaanoton
- Pelätty ja arvostettu Gramophone antoi erittäin hyvät arvostelut muiden muassa
- Classic FM -lehti julisti kansijutussaan Lindan olevan viulusensaatio
- Lontoon bussi nro 53:n takaseinä peitetty kokonaan Lindan kuvalla
- Lindan musiikki soi useita viikkoja päivittäin Classic FM -radiokanavalla
- Musiikkivideo Classic FM TV:ssä
- Mukana monissa britti-tv-ohjelmissa kuten Big Breakfast, This Morning, Ian Wright Show ja Celeb TV
- Juttuja lukuisissa brittilehdissä mm. Times European, Evening Saturday, Evening Standard, The Sunday Mail, The Mirror, Hello!, Elle, GQ ja Maxim
- Lacroixin malli
- Päärooli Fantastix-showssa Tukholmassa
- Classic FM TV - HITS VOLUME 1 -DVD, jolla Linda mukana
- Ruotsissa:
- Kaksi laajaa konserttikiertuetta sisältäen yli 50 konserttia
- Esiintymisiä Ruotsin hoville
- Esiintymiset lukuisissa seurapiiri- ja julkkis-juhlissa
- Mukana muutamassa tv-sarjassa
- Esiintyminen Skule-festivaaleilla
- Esiintyminen Lontoon Royal Albert Hallissa Rhapsody In Rock -showssa
- Esiintyminen Kööpenhaminan Tivolissa
- Esiintynminen Sveitsissä Unicefin konsertissa, jossa kerättiin rahaa Aasian hyökyaallon uhreille
- Esiintymiset 16 maan NATO-joukkoille Kosovossa
- Uusi arvostelumenestysalbumi, joka sisältää kansanmusiikin klassikoita Suomesta ja Ruotsista
- Kansanmusiikkialbumin tiimoilta esiintynyt 2006 kevään ajan ahkerasti Pohjoismaissa
- Mukana Grace -yhtyeessä, joka koostuu neljästä lahjakkaasta ja menestyneestä naismuusikosta
saako sitä siideriä vielä? Noista ainut tuttu juttu .
eli bulimikko jolla ruokatorvi paskana ja joku klamydia. Eli eukko 40v jolla teinitytön vaivat. Nuoruus on katoavaa.
Voi ziizus mikä muija.
Yks suomen turhimmista julkkiksista. Raiskaa viulua.
voivat johtua esimerkiksi sukupuolitaudeista, esimerkiksi klamydia yleinen alavatsakipujen aiheuttaja. Myös tippuri voi tehdä oireita. Kuppa lähes hävinnyt Euroopasta.
Tämä on varmaan miljoonas kerta kun "Linda joutuu sairaalaan!" ja nyyhkyttää marttyyrina lehdissä tarinaansa. Säälittävää keski-ikäiseltä naiselta. Keksisi välillä jotain muita konsteja pysytellä julkisuudessa. Miksi hänen elämänsä riippuu siitä, näkyykö pärstä lehdissä tai itsearvostuksensa siitä, arvostetaako media häntä? Hän voisi kokeilla hankkia vaikka terveen itsetunnon.
Katsoin kristallipalloon ja lukaisin vahvistukset kahvinporoista: this is how it goes.
Kunhan Lintsukka on tolpillaan, rakkaus tämänkertaiseen "elämäni mieheen" loppuu koska "aikataulumme eivät sopineet yhteen". Onneksi Lintsukka tapaa Mellunkylän Siwassa upean miehen, joka paljastuu merkkikuteisiin (armani ect) pukeutuneeksi jyvävemmariksi Ala-Näjäkkälästä: sata hehtaaria viljelyksessä plus metsät, miljoonaosakkeet ja lehmykät päälle. Lintsukka soitteleepi äpyleille viulua eikä valita vaikka rakennekynnet kärsivätkin....
Ei vains. Lindan on turha itkeä, kun häntä ei oteta vakavasti muusikkona täällä Suomessa. Jos "ansiot" on sitä että poseeraa vähissä vaatteissa kyykkysillään viulun kanssa, esittelee tasaisin väliajoin uuden kihlattunsa ja suree eroaan ynnä valittaa kun maha on pipi, niin kannattaisi ehkä tehdä omat johtopäätöksensä. Eli keskittyä siiten siihen musiikkiin - jos kerran lahjoja on.
Linda on esiintynyt Suomessakin viulistina (muun muassa eri kaupunginorkestereiden solistina, resitaali Suomen Kansallisoopperassa, Turun kaksi loppuunmyytyä nk. jäähyväiskonserttia, festivaaleilla/festareilla, eri gaaloissa yms), mutta kun niistä kirjoitetut jutut eivät myy. Tabloidit uutisoivat mieluumin perättömiä, vanhoja, väritettyjä ja skandaalihakuisia juttuja.
Toki Linda on tehnyt vapaa-ajallaan muutakin, mutta viulu ja musiikki ovat aina seuranneet mukana. Ulkomaillakin poseerannut vähissä vaatteissa, mutta ei siellä koskaan häntä mitätöity viulistina, päinvastoin, jopa ylistettiin.
On sinun vastuusi ottaa asioista selvää, ennen kuin uskot ja puhut asioista tabloidien tarjoamien "tietojen" mukaisesti.
Suomea ei turhaan tunneta katkerana ja pahansuopana maana.
No voi anteeksi kun Sinua olen nyt näin loukannut. Mutta sitäpä saa, mitä tilaa. Linda on valitettavasti yhden sortin hasbeen, jonka on pakko tiedottaa kun maha on pipi. Muuten hän olisi edelleen voinut pysyä unholassa. Vai väitätkö, että iltapäivälehdet ovat itse keksineet viime uutiset ja laittaneet sanat Lindan sanomiksi? Kel onni on, se onnen kätkeköön. Siispä Linda voisi olla tiedottamatta meille kateellisille ja katkerille uusista miehistään, kariutuneista suhteistaan, mahakivuistaan. Hän ja faninsa välttyisivät mielipahalta kun me emme ymmärrä mistä on kyse - ja miksi.
Suomessa on moni muukin eri alan taitaja pitänyt loppuunmyytyjä konsertteja. Ilman että on esitellyt tissinsä maailmalle.
Olen ottanut selvää Lindasta, median kautta. Olen myös kuullut hänen laulavan televisiossa ihanan Varpunen jouluaamuna - aika tavalla nuotin vierestä. Mihin minun kirjoitustani paheksuvassa kommentissasi unohtui La Bravan rakettimainen nousu ja lasku Helsingin kunnallispolitiikassa? Hän kertoi tästäkin asiasta iltapäivälehdille ja sai takuulla ilmaista mainosta, josta moni muu vakavasti kunnallisvaikuttamisesta kiinnostunut vain unelmoi. "Jostain" syystä La Bravan taival Helsingin kaupunginvaltuustossa jäi noin kahden vuoden mittaiseksi. Muistatko itse sitä? Miksi Linda erosi kaupunginvaltuustosta syyskuussa 1999? Aikataulut eivät varmaan antaneet aikaa helsinkiläisten asioiden hoitamiseen.
taisi muuten osallistua vaan muutamaan kokoukseen, oli kaiketi niin pihalla ettei kehannut saapua nolaamaan itseään. Antoi tosin haastattelun valtuustotyöstä jakkupuku päällä...hihhii siihen se sitten jäikin.
jos ei kommenttoi, jutut tehdään silti. näin on ollut jo viimeiset 10 vuotta. muutto ruotsiin tosin on onneksi vähentänyt juttuja suomessa. vaikka linda kertoisi lehdille mitä tahansa, lehdet päättävät juttujen julkaisemisesta. hömppäjutut julkaistaan, koska ne myyvät lehtiä. lukijalla vastuu...
totta. valtuustossa oli vain jonkin aikaa, koska muutti usaan ja oli siellä kirjoilla lähes samantien, kun oli valittu valtuutetuksi.
voipi todeta, etteivät vuosia sitten loppuneet oksentelut aiheuta enää oireita. Eli kyseessä lienee henkilö, joka edelleen oksentaa ja kärsii syömishäiriöstä. Nyt ei ehkä enää kehtaa asiaa myöntää läheisilleen. Toisinsanoen ollut hetken "kuivilla" ja uudelleenrepsahtelu aiheuttanut ongelmien residuoitumisen. Eli valkotakkisten apua ja tiivis hoitojakso sairaalassa sisällä jatkuvassa valvonnassa. Unohtamatta sopivaa lääkitystä.
Vanhemmilla akoilla tuppaa aina olemaan kaikenlaista vaivaa ja kremppaa. Alapää falskaa ja yläpää vippaa, siltä väliltä runko rapistuu. Kukaan ei ole ikinuori, joten vuosimallista riippuen julkkiksillakin on omat vaivansa.
nyt siis sillä vetuperoksidiblondilta lähtee tukan lisäksi sisuskalut. Olisi pitänyt tajuta aiemmin mitä oksentelu saa aikaan. Moralisoida nyt äitinsä lääkeriippuvuutta, kun itselläkin paha riippuvuus oksenteluun. Miltäköhän mahtaa tuntuu kun koko Suomi nauraa masu pipi oksentelusta hormonit ihan sekaisin, sitten kehtaa haukkua äitinsä riippuvuutta. On varmaan surullista yksin itkeä iltaisin äidin ja isin kainalossa ,kun maailma olisi ollut odottamassa ja mitä jäi? Pelimannen kanssa kiertely Ruotsin pikkukylissä. Nekin "keikat" pitänyt nyt sitten perua tämän bulimian liitännäissairauksien takia. Mitäköhän tauteja sillä vielä on ...huh huh
Mutta niinkuin Lindan hyvä kaveri Simo Silmu laulussaan sanoo: "Sitä saa mitä tilaa.."
Todellisuudessa floppi mikä floppi. Fiksuinta olisi vetäytyä julkisuudesta ja kouluttautua vaikka lastenohjaajaksi.
Ei voi kuin ihmetellä ihmisten pinnallisuutta, kylmyyttä ja täydellistä sivistyksen puutetta lukiessaan tän palstan lukijoiden kommentteja.
Ihminen kärsii jostain sairaudesta ja täällä sitten pilkataan päälle.
Ihan sama johtuuko kivut bulimiasta vai ruokamyrkytyksestä tai MISTÄ LIE (kenelle se nyt kuuluu??) - toivotaan silti paranemista.
Samaa toivoisi meistä jokainen omalle kohadalleen kipeänä ollessaan. Jos itse olisin julkkis , voisi tuntua kohtuutomalta lukea täysin tuntemattomien ihmisten kommentteja , joista paistaa pelkkä kateus, pahansuopuus ja välinpitämättömyys.
Eikö sellaista odottaisi vain pahimmalta vihamieheltä ?
Itse ainakin toivotan kaikkea hyvää tälle nuorelle ja mielestäni ihan symppikselle ihmiselle.
että silleen, voi raasua kun rupsahtanut julkisuus pelkkää haukkumista kroppakaan ei kestä bulimiaa. Peilikuvakin läski vaikka juuri pönttöön lensi lounas. Vanhemmat raukat joutuvat vielä lähes 40 vuotiasta hoitamaan ja paapomaan vaikka pitäsi kai olla toisinpäin jos isäkin lähes 80v. Tytöllä vaikeita ongelmia oman minuutensa kanssa. Voi kyllä kyllä minä säälin lähinnä kuitenkin hänen läheisiään. Ja säälin myös potilasta kyllä ja toivon että avun löytäisi. Siihen kyllä tarvitaan omakin motivaatio.
Vanhemmilta lähti omakotitalo alta Lindan hölmöilyjen takia.
"Vanhemmilta lähti omakotitalo alta Lindan hölmöilyjen takia"