Nyt sitten ovat tehovalvonnassa kännykkään puhuvat autoilijat: http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607114862673_uu.shtml
Mihinkähän tuo komisario Sami Hätösen lausahdus, että kännykkäkieltoa noudatetaan yllättävän kuuliaisesti, oikein perustuu? Minä näen päivittäin hirveän paljon kännykkään puhuvia autoilijoita. Poliisiautosta sellaista ei varmaan niin usein havaitse, koska lienee kännykkä sen kohtaamishetken jossain muualla kuin korvalla?
"Jos puhut, et aja"
7
967
Vastaukset
- enään.
olis pitänyt tähänki asiaan puuttua heti alusta alkaen kovalla kädellä. ei asiaa saada korjattua tällasilla "teho iskuilla".
sama koskee myös vilkun käyttämättä jättämistä.
jos niihin ei puututa ihan normaalissa liikenteen valvonnassa, niin loppu tulos on nykyisenlainen.
miksiköhän näistä tehoiskuista, muuten pitää ilmoittaa etukäteen?...etukäteen ilmoittaminen on tehokkaampi tapa puuttua ongelmiin, kuin itse valvonta. Ihmiset ovat lainkuuliaisempia tehovalvonnan aikana.
Täs kerrankin, kun oli muka jotain tehovalvontaa, en nähnyt poliiseja kertaakaan, vaikka normaalistikin niitä vähän väliä näkee.
- kännykkään
jos joku siihen soittaa. Ei ole HF laitetta enkä aio hankkia sellaista. YLEENSÄ Suomessa väännetään kaikki Ruotsin mallin mukaan mutta vähän jälkijunassa. Siellä ei ole HF-pakkoa, luojan kiitos! Koska myös tupakoin satunnaisesti autossani (mikä on sallittua) niin pahempi hätä iskee kun kekäle tulee syliin. Saatan myös pudottaa CD:levyn lattialle. Tai kutitus oireet havaittuani raapia vaikka muniani toisella kädellä ja ohjata autoa toisella kädellä. En halua ostaa mitään kallista bluetooth kännyä koska en sellaista tarvitse, jos soitan jollekin ajon aikana silloin yleensä pysähdyn soittamaan. Samoin jos lähetän tekstareita. HF-PAKKO ON AIVAN PERSEESTÄ!
- puhuminen
autossa vaarallisempaa.
Viikonloppuna yksi isukki kääntyi aina lapsia kohti, kun puhui ja auto seilasi välillä yli keskiviivan.
Naisilla taitaa olla vielä yleisempää.- Mistäs tieät?
Jaa...
Oletkos sinä tämä huiperoiva iskä, vai sen epäluotettava hiljaisensorttinen vaimo(eli lasten äiti) vai joku niistä takapenkkiläisistä(saatanan vittu perkeleriiviöt, te, vittu koskaan mihinkään uimaaan ennää teitä viiään! saatana!!, vai joku muu vaan. Hyvä pointti, mutta huono esimerkki. OLETKO SYYLLINEN SINÄ ITSE?? PAKENE JA HÄPEÄ!! HYI!!
TUTKISKELE ITSEÄSI!!
Saasta! - mies..
Mistäs tieät? kirjoitti:
Jaa...
Oletkos sinä tämä huiperoiva iskä, vai sen epäluotettava hiljaisensorttinen vaimo(eli lasten äiti) vai joku niistä takapenkkiläisistä(saatanan vittu perkeleriiviöt, te, vittu koskaan mihinkään uimaaan ennää teitä viiään! saatana!!, vai joku muu vaan. Hyvä pointti, mutta huono esimerkki. OLETKO SYYLLINEN SINÄ ITSE?? PAKENE JA HÄPEÄ!! HYI!!
TUTKISKELE ITSEÄSI!!
Saasta!oli kolmen lapsen kanssa. Ajoin perässä ja näki aika hyvin sisään kirkkaalla ilmalla.
Miten niin huono esimerkki?
- Kukkahattutäti2
Minäkin ihmettelin moista lausuntoa, koska kännykkä korvalla ajavia on todella paljon. Korkealta ja ison tuulilasin takaa näkee hyvin kännykkään puhujat ja meikäläistä ei ilman hf-laitetta ajavan tarvitse säikkyä, kuten poliisia.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2376630Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r524686Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004441Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli74229Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393733Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173628Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683606Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233511SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713283Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532425