Pensaiden kehykset

roikkuvat oksaset

Minkälaisia tukia/kehyksiä olette mahtaneet marjapensaillenne rakentaa, jotta eivät oksat kasvaisi maata pitkin?

Kokeilin tehdä sellaisen keskitappiversion, jossa oli keskellä pensasta harjanvarsi ja siitä lähti pienolankaa säteittäin eri suuntiin ja pensasta kiertää naru, joka on kiinni pienolangoissa ja pitää oksia ylhäällä.
Ei siitä niin hieno tullut kuin se kuvitelmissani oli, mutta toimii.

Jos on kuvia niin a'vot, mutta sanallinenkin selitys kelpaa!

Parhaimmat tietty välitän palkkion toivossa niksipirkkaan =)

1

653

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      laita siihen keskitappiin 3-4 narua ja tee jostakin putkesta kehys tosin pienelle taimelle sopii vaikka hulavanne. Sido rengas naruilla sopivalel korkeudeelle. On siisti ja toimiva. Tarvittaessa naruja voi kiristellä ja löysätä. Musta vesiputki on aika jäykkää ja kovaa muovia, yhdistä sen päät joko puutapilla tms kappaleella.

      Tällaiseen puskaan on helppo laittaa harso (se valkoinen) päälle ja vaikka pyykkipojilla kiinni naruihin niin linnnut ei syö satoa. Rastas tosin menee harson alle jos reunat kovin korkealla.. Meillä näin suojattu puskat kymmenen vuotta ja hyvin toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe