Stadin parkaat parkkipaikat!

Nimetön

Elikäsh kortti tuli äskettäin, ja stadin alueella joudun pian jonkun verran ajamaan, niin olisi ihan kiva tietää, että minne sen auton jättäis.

Missä on aina tilaa? Missä on edullisinta? Missä on kenties ilmaista pysäköintiä? Minne kannattaa laittaa auto pidemmäksi, ja minne lyhyemmäksi ajaksi? Mitä Sinä suosittelet?

Niin ja siis tarkoitan tuon ydinkeskustan aluetta, että oltaisiin kuitenkin siedettävän kävelymatkan päässä kaikista kaupoista ja rautatieasemalta.

Nyt vaan kaikennäköistä infoa tulemaan!

7

1436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missään!

      Yksinkertainen vastaus on: ei missään! Missään päin keskustan lähelläkään ei ole ilmaisia parkkipaikkoja (Hakaniemessä yhden sillan vieressä on, mutta älä luule sieltä tilaa löytyvän) ja halpaa parkkitilaa ei löydy senkään enempää. Jos ihan yhdestä tunnista on kysymys, mikä tahansa parkkihalli (Kluuvi, Kasarmitori, Stocka, Erottaja...) käy ja tilaa kyllä löytyy - kaksi tuntia on kumminkin jo niin tyyristä, että rupeat katumaan shoppailujasi.

      • sörnäisissä, itäväylän/metrosillan alla, tosin en tiedä onko käytässä nyt, siellä tehjonkun asteista remonttia.

        Pohjoisen rautatienkadun länsipäässä, lapinlahdenkadun kulma, ei varsinainen parkkis mutta yleisesti parkkiksenä käytetty. (hiekkapohja)


      • yks toinen
        jannetin82 kirjoitti:

        sörnäisissä, itäväylän/metrosillan alla, tosin en tiedä onko käytässä nyt, siellä tehjonkun asteista remonttia.

        Pohjoisen rautatienkadun länsipäässä, lapinlahdenkadun kulma, ei varsinainen parkkis mutta yleisesti parkkiksenä käytetty. (hiekkapohja)

        mun muistaakseni paavo nurmen kenttä on ilmanen


      • on..
        yks toinen kirjoitti:

        mun muistaakseni paavo nurmen kenttä on ilmanen

        ei ihan keskustassa, mut lintsin takana, junaradan ja manskun välissä. ja sit siinä kasvipuutarhan edessä.


    • Rööperistä

      Telakkakadulla Nosturin vieressä on ilmaisia paikkoja, joissa ei ole mitään aikarajoitusta. Kannattaa katsoa tarkkaan, vieressä on myös sakkopaikkoja.

    • tuntumassa

      Vanhan jäähallin vieressä on ilmaista parkkikenttää. Sisäänkäynti 'pohjoinen staiontie'

      Kaivopuistossa on myös ilmaisia kadunvarsipaikkoja. Katu on 'merisatamaranta'.

      • klölök

        Näyttä vanhan linja-autoaseman seinän vieret olevan hyvä ilmainen parkkipaikka.
        Kun muitaa laittaa lapun huoltoajo lasiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6943
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4602
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4085
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3199
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1676
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1217
    Aihe