kaikille joilta anoreksian takia on kuukautiset jääneet pois, parannuttuanne, missä bmi ssä ne palasivat? entä kauanko aikaa kesti?
kuulisin mielelläni vastauksia :)
kuulisin mielelläni vastauksia :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
palasivat mitoissa 177/60 ja silloinkin tarvittiin keltarauhashormonia. Menkat kuitenkin jäi pois heti kun kuuri loppui ja tarvitsin vielä hieman lisää painoa ja uuden kuurin, että menkat alkoi ja myös pysyi ilman lääkkeitä. Sittenkin oli aika epäsäännöllistä parisen vuotta.
ei kuulosta houkuttelevalta.
mielestä, mutta olin silloin n. 60-kiloisena ja ylikin huomattavasti kauniimpi kuin 43-kiloisena. Joten kyllä se huomattavasti houkuttelevammalta näyttää. Eikä yhtään harmita, että painan nyt huomattavasti enemmän kuin 43 kiloa!
vielä, että ei se, että minun piti nostaa painoa lähes 20 kiloa tarkoita, jotta kuukautiskierto toimii, tarkoita sitä, että se kaikilla on niin paljon. Varmaan jollekin riittää vähempikin.
itselläni eivät ole palanneet vielä, vuosi takana. painoin 56kg, kun viimeeksi olivat. jossain vaiheessa painoin 45kg(/164cm), nyt painoa on kertynyt 49kg. pelottaa hieman. :(
En sairasta anoreksiaa/bulimiaa,mutta painan 43kg ja olen 163-164cm pitkä ja minulla on säännöllisesti kuukautiset.
menkat jää pois ainoastaan alhaisen painon takia, vaan kyllä anoreksia muutenkin hormonitoimintaa sekoittaa ja elimistö on kovilla. Myös se vaikuttaa.
Ja jos on aina ollut laiha, menkat voivat alkaa normaalistikin silloin kun niiden pitää(eli silloin murrosiässä). Mutta jos laihduttaa siitä painosta, jossa kuukautiset tulivat, on jo eri asia.
Minä olin laiha tyttö ja kuukautiseni alkoivat. Sitten kun pituuskasvuni niiden myötä loppui, en tajunnut lopettaa ruoalla mässäämistä ja lihoin tosi paljon. Nyt kun laihdutin 10 kiloa, menkat loppuivat ja voi jeesus kun vituttaa. En todella halua olla enää yhtä lihava. En välttämättä alipainoinenkaan, mutten myöskään yhtä lihava, en edes LÄHES yhtä lihava. Se oli kamalaa ja olin todella masentunut(itsetuhoinen jne.). Olen paljon iloisempi ja ennen kaikkea tyytyväisempi itseeni nyt. Ainoa ongelma on, ettei minulla ole kuukautisia. Ja jos ainoa keino saada ne takaisin, on lihoa, en tahdo niitä takaisin.
Kohta olen jo niin kyllästynyt tähän kaikkeen turhauttavaan hyppimiseen lääkärissä ja muissa paikoissa, että valehtelen niille että kaikki on hyvin ja en koskaan saa lapsia, mutta mitä sitten, en niitä edes halua. Sanokaa jotain minulle, jos teillä on vastalauseita.
Ymmärrystä, minulla ei ole ketään jolle voisin puhua, joten tämä kaikki vaikuttaa varmasti tosi typerältä, mutta jos ajattelette, niin tiedätte, että joskus ihmiset vain ovat tosi typeriä, kun ovat epätoivoisia.