Sieniä kompostorissa

haittaako mittään ?

Mun kompostorissa (biolan-lämpökompostori) Kasvaa sieniä. Onko jotain vikana vai kuuluuko asiaan ? Kompostoriin laitan kaikki kompostoituvat talousjätteet sekä piharoskat kuten ruohosilpun ja oksanpätkät jne.

3

4456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      komposti ei ole tarpeeksi kuuma jos siellä sienet menestyvät. Kosteus on joko liian alhainen tai liian kova luultavasti alhainen.

      Luultavasti kyse on lahottajasienistä tms joita hakkeen mukana ilmestyy kukkapenkkiin yms paikkoihinkin joskus. Sekoita se kompostisi nyt hyvin ja tutki tuo kosteus. Uutta tavaraa sinne pitäisi saada jotta alkaa toimia täysillä ja kuumana. Tälläkin helteellä kompostin avatessa sielä tulisi nousta lämmin höyry ja kostea maatuva haju tuntua nenään..

      • kompostoija

        Voihan se välillä viiletä, jos ruoat menevät parempiin suihin. Hajottajiahan se sienetkin ovat, joten tuskin pahaa työtä tekevät siellä. Häviävät aikanaan, kun komposti on taas vauhdissa.


      • luonnonsieniä
        kompostoija kirjoitti:

        Voihan se välillä viiletä, jos ruoat menevät parempiin suihin. Hajottajiahan se sienetkin ovat, joten tuskin pahaa työtä tekevät siellä. Häviävät aikanaan, kun komposti on taas vauhdissa.

        Minullekin tulee aina lakkisieniä kompostiin kun antaa sen viilentyä vähäsen. Meillä on kaksi laatikkoa joita käytetään vuoronperin. Silloin lämpötila laskee vähitellen ja kun komposti saa olla rauhassa alkaa siellä kehittyä sienirihmaa ja usein komeita lakkeja. Mielestäni on melkein aina samaa lajiketta, tuollainen joka kasvaa maakellarissa jos sinne pääsee kosteutta, käytämme puuhaketta seosaineena, kuvittelen että sienen alku tulee niistä. Joka tapauksessa aivan luonnollinen ilmiö, ei kannata huolestua.Eivät kuitenkaan kelpaa pannuun!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45218
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15663
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      165
      10792
    5. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10113
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9551
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe