Sieniä kompostorissa

haittaako mittään ?

Mun kompostorissa (biolan-lämpökompostori) Kasvaa sieniä. Onko jotain vikana vai kuuluuko asiaan ? Kompostoriin laitan kaikki kompostoituvat talousjätteet sekä piharoskat kuten ruohosilpun ja oksanpätkät jne.

3

4686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      komposti ei ole tarpeeksi kuuma jos siellä sienet menestyvät. Kosteus on joko liian alhainen tai liian kova luultavasti alhainen.

      Luultavasti kyse on lahottajasienistä tms joita hakkeen mukana ilmestyy kukkapenkkiin yms paikkoihinkin joskus. Sekoita se kompostisi nyt hyvin ja tutki tuo kosteus. Uutta tavaraa sinne pitäisi saada jotta alkaa toimia täysillä ja kuumana. Tälläkin helteellä kompostin avatessa sielä tulisi nousta lämmin höyry ja kostea maatuva haju tuntua nenään..

      • kompostoija

        Voihan se välillä viiletä, jos ruoat menevät parempiin suihin. Hajottajiahan se sienetkin ovat, joten tuskin pahaa työtä tekevät siellä. Häviävät aikanaan, kun komposti on taas vauhdissa.


      • luonnonsieniä
        kompostoija kirjoitti:

        Voihan se välillä viiletä, jos ruoat menevät parempiin suihin. Hajottajiahan se sienetkin ovat, joten tuskin pahaa työtä tekevät siellä. Häviävät aikanaan, kun komposti on taas vauhdissa.

        Minullekin tulee aina lakkisieniä kompostiin kun antaa sen viilentyä vähäsen. Meillä on kaksi laatikkoa joita käytetään vuoronperin. Silloin lämpötila laskee vähitellen ja kun komposti saa olla rauhassa alkaa siellä kehittyä sienirihmaa ja usein komeita lakkeja. Mielestäni on melkein aina samaa lajiketta, tuollainen joka kasvaa maakellarissa jos sinne pääsee kosteutta, käytämme puuhaketta seosaineena, kuvittelen että sienen alku tulee niistä. Joka tapauksessa aivan luonnollinen ilmiö, ei kannata huolestua.Eivät kuitenkaan kelpaa pannuun!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      87
      1504
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1400
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      54
      1219
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1114
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      962
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      872
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    Aihe