Heitän tähän oman pikkulistani:
1. Anneli Sauli
2. Liana Kaarina
3. Tiina Lymi
Listasta tietysti näkyy että olen hiukka vanhempi kundi. Mutta sitä ihmettelen vähän itsekin että jäipä lista lyhyeksi. Mutta kun en kertakaikkiaan muista muita kauniita suomalaisia naisnäyttelijöitä. Asiaan saattaa hyvinkin vaikuttaa se, että kaikki kolme ovat heittäneet meille katsojille unohtumattomia alastonkohtauksia?
1. Anneli Sauli
2. Liana Kaarina
3. Tiina Lymi
Listasta tietysti näkyy että olen hiukka vanhempi kundi. Mutta sitä ihmettelen vähän itsekin että jäipä lista lyhyeksi. Mutta kun en kertakaikkiaan muista muita kauniita suomalaisia naisnäyttelijöitä. Asiaan saattaa hyvinkin vaikuttaa se, että kaikki kolme ovat heittäneet meille katsojille unohtumattomia alastonkohtauksia?
Vastaukset 222
Vanhimmat
1. Satu Silvo
2. Mari Rantasila
3. Outi Mäenpää
Anna-Leena Härkönen, söpö taskuveenus.
1. Liana Kaarina
2. Assi Nortia
3. Anneli Sauli
(4. Satu Silvo)
1 Helena Kara
,2. Irma Seikkula
3 Outi mäenpää
naiskauneudesta tulisi pidempi lista, mutta suomalaisista:
1. Laura Malmivaara
2. Outi Mäenpää
Ja täytyy sanoa, että he ovat myös lahjakkaimpia! Lauran iloisuus on tarttuvaa. Hän on todellinen draamakuningatar! Loistavat ilmeet ja osaa käyttää ääntänsä. WAU.
1. pamela tola
2.irina björklund
3. laura malmivaara
siinä kauneimmat ja parhaimmat näyttelijät naisista. mitä mieltä ootte mies?
Kaikki täysin tuntemattomia meille.
Kauniilta naiselta ei kai yleensä odoteta näyttelijänlahjoja. Joku vuosi sitten melkein putosin tuoliltani kun huomasin, että Nicole Kidman ihan oikeasti osaa näytellä. Samaa kokemusta ei ole tuottanut yksikään suomalainen naisnäyttelijä (ei tosin miesnäyttelijäkään).
Kauniiden naisten listaaminen, varsinkin paremmuusjärjestykseen, on hiton hankalaa. Tummat naiset kilpailevat eri sarjassa kuin vaaleat (en osaa selittää tätä). Samoin nuoret ja hiukka vanhemmat naiset (muutamat ovat eläkeiässäkin hiton kauniita).
Mutta lista... öh... ei... paremmuusjärjestys ei minulta onnistu mutta...
- Pirkko Mannola
- Liana Kaarina
- Anneli Sauli
- Liisa Toivonen
- Kirsti Wallasvaara
- Tiina Lymi
- Leena? Malmivaara
- Regina Linnanheimo
Ja monta muuta joiden nimi ei nyt tässä tule mieleen.
Tuija Ahvosta aina ihailin. Hänellä oli myös seksikäs puhetapa.
Onkos tää se 1983 kuollut näyttelijätär? Teki itsarin hyppäämällä stadissa kerrostalon parvekkeelta. Kaunis nainen!
Eeva-Kaarina Volanen aivan ehdottomasti kaunein suomalainen näyttelijä kautta aikojen. Kyllä...olen aika vanha.
Liisa Kuoppamäki
Tiina Lymi
Maarit Peltomaa (varsinkin Esteri Keppilänä)
Johanna Raunio (Näyttelijä?)
Tiina Lymillä maksamatonta verovelkaa. Liekö rahat tärvääntyneet tissien fyllinkiin. Vanha taistolainen. Ei kaunotar.
3 ääntä :
Anneli Sauli
Liana Kaarina
Tiina Lymi
2 ääntä :
Satu Silvo
Outi Mäenpää
Laura Malmivaara
1 ääni :
Mari Rantasila
Assi Nortia
Pamela Tola
Irina Björklund
Pirkko Mannola
Liisa Toivonen
Kirsti Wallasvaara
Regina Linnanheimo
Tuija Ahvonen
Eeva-Kaarina Volanen
Liisa Kuoppamäki
Maarit Peltomaa
Johanna Raunio
Osallistu!
Kilpailu jatkuu kiihkeänä!
Seuraava tilannekatsaus lähipäivinä!
Outi Mäenpää
Sari Siikander
Satu Silvo
Anu Hälvä
Tiina Lymi
Mi Grönlund
Jenni Banerjee
niin sitten minä olen missi=))))
...hehheh!
Mutta kauneus on katsojan silmässä. Itse en tuossa hevosnaamassa mitään kaunista näe.
Panisin!
Johanna Raunio on kaunein, kun nuorena on häntä katsellut.
Tosin sekoili jonkun vinosilmän kanssa tovin.
1. Liana Kaarina (Suomen Claudia Cardinale)
2. Satu Silvo (Suomen Ava Gardner)
3. Anneli Sauli (Suomen Natalie Wood)
4. Sari Havas (Suomen Sophia Loren.Huom! Poskipäät!)
5. Kristiina Halkola (Suomen Linda Cristal)
Noi on aika hyviä vertauksia sun listassa.
Mun lemppari on entisaikain filmitähti, siis suomalainen, Marie-Louise Fock. Näytteli ainakin sellasessa elokuvassa jonka nimi oli joku "Tämän elämän minulle annoit" tai jotain sinne päin.
Satu Silvo on myös huippukaunis, Niina Nurminen, ja Hannele Lauri !
Uittohommissa piti pienosta kahvilaa joku Paananen. Tumma kaunotar, ai ai!
Se filkka on takuulla 60-luvulta. Siinä on kohtaus jossa tämä suomalainen naisnäyttelijä sivelee paljailla varpaillaan jonkun urheiluauton vaihdetangon nuppia (vertaus ilmiselvä). Mutta siis tämä nainen (ja tämä kohtaus) on tehnyt minuun suurimman vaikutuksen. Ja tietysti se nainen oli myös älyttömän kaunis. Kertokaa mulle sen nimi niin se saa heti mun äänet!
Elokuva on "Kesäkapina" 1970, ohjaaja Jaakko Pakkasvirta. Naispääosaa, valokuvamalli Susannaa, näyttelee Titta Karakorpi, joka täytti juuri 60v. Mutta Titta oli siis vuonna 1970 25-vuotias ja niinkuin sanoit, helvetin kaunis nainen. Kuvista päätellen on vieläkin. Mitäpä sitä muuta voi sanoa kuin että kiitos Titta siitä että olet tuonut kauneutta ihmisten elämään.
Ja äänestys! Minun ääneni menee Titta Karakorvelle.
.. nyt äänet:
1. Liana Kaarina
2. Titta Karakorpi
muita ei ole. Nämä kaksi ovat liian ylivoimaisia.
Anu Palevaara
Karoliina Blackburn
Virve Kauste
Laura Munsterhjelm
Lasketaanko Tamara Lund näyttelijättäreksi vai pelkästään laulajaksi? Tamaralla on sen verran monta leffa-roolia,e ttä mielestäni hänet voisi ottaa mukaan näyttelijä-kategoriaan. Jos näin on niin Top-kolmikkoni olisi:
Tamara Lund
Liana Kaarina Leinonen
Anneli Sauli
Nämä:
Helena Kara
Regina Linnanheimo
Ester Toivonen
Hanna Taini
Sirkka Sari
Noissa on glamouria.
Kai pitäisi mainita Ansa Ikonen, mutta en tykkää jostain syystä.
häjntä minäkin äänestäisin. Vaikka hänelle kävi niin kuin kävi niin siltikin hän oli kaunis näyttelijä, ja hyvä sellainen.
Miia Nuutila
Osaako kukaan sanoa, miksi Tuija Ahvonen teki itsemurhan?
...ei jaksanut elää. Masentui kun parisuhde kaatui. Tappoi itsensä hyppäämällä Helsingissä kerrostalon parvekkeelta keskusta-alueella v.1983.
Tuo lista Helena Kara, Regina Linbanheimo jne. Aivan ehdottomasti paras. Kauniita ,lahjakkaita olivat.
Äänestystulos lasketaan muutaman päivän päästä! Vielä ehdit äänestää Suomen kauneinta naisnäyttelijää! Mutta pidä kiirettä!
Mirjami Kuosmanen, vanhoissa suomileffoissa. Sexy, mikä katse ja hymy ja vietävän kauniit kasvot.
Valtavat posket kuitenkin, ja suupielet alaspäin.
pamela tola. piste.
...kun muitakin mielipiteitä on. makunsa kullakin eiks jee...
TAMARA LUND, kansainvälisesti myös tunnettu, oli ehdolla James Bond-tytöksi, osaa näytellä, laulaa, on KAUNIS.
Tänään on kulunut päivälleen vuosi Tamara Lundin kuolemasta. Hän oli legenda jo eläessään.
Vastaan vasta nyt koska luulin ensin että vain näitä tämänpäivän tyttösiä saa äänestää. Irma Seikkula oli 1940- ja 1950-luvuilla suomalaisen elokuvan ainoa todellinen kaunotar. Annan siis ääneni Irma Seikkulalle.
naisia suomalaisessa elokuvassa ovat olleet:
Hanna Taini
Ester Toivonen
Mirjami Kuosmanen
Tamara Lund
Kirsti Wallasvaara
Ei ole Sirkka Sarin silmiä voittanutta!
Muita kaunottaria:
Heidi Blåfield
Kirsti Wallasvaara
Eeva-Kaarina Volanen
Titta Karakorpi
Hanna Taini
Regina Linnanheimo
Sinikka Hannula
Anneli Sauli
Mirjami Kuosmanen
Tiina Lymi
Elina Salo
Maria Heiskanen
anneli sauli
helena kara
regina linnanheimo
ritva oksanen (vanhempana, kerrankin näin päin!)
Varmasti paljon kauniita ja sitäkin enemmän hivä näyttelijättäriä löytyy, mutta pistetään nyt oma top 10
1. Tiina Lymi (saa hyvälle mielellä ja on kaunis)
2. Anneli Sauli (50-luvun todellinen kaunotar)
3. Minna Haapkyl (äidillistä kauneutta)
4. Minna Turunen (synnillistä kauneutta)
5. Irina Björklund (yksinkertaisesti kaunis)
6. Pamela Tola (pikkutyttömäistä naisellisuutta)
7. Veera Kiiskinen (kaikkea)
8. Leena Pöysti (kaikkea, tuleva tähti)
9. Kirsi ylijoki (kauniit rinnat silmät)
10.Katariina Kaitue (ylivertainen vamppi/jokapojan päiväuni)
Olipa hauskaa/hölmöä keksiä parhaimpia ominaisuuksia.
Jokaista ei ulkoa muista, mutta es. nuori Anneli Sauli, Tiina Lymi, Minna Haapkylä, Katariina Kaitue, Minna Turunen, Kirsi Ylijoki...hyviä valintoja :)
Riitta Väisänen nuorena Speden leffoissa ja myös toinen missi nuorena Speden leffoissa, eli Johanna Raunio...
Maria Kuusiluoma, nuori elina Salo, Wallaswaara ja Halkola...niin ja Halkolan tyttö Vilma Melasniemi
jne. jne.
Tossa nopeesti...
Jos ei vielä mainittu niin Salkkarien Marianne Kurki. Pirullisen kaunis ja roolissaan aivan saatanallinen luonne.
Musta Assi Nortia on aivan älyttömän kaunis nainen, oikeen "komee" niin kuin ennen vanhaan sanottiin kauniista, näyttävistä naisista. Oon yrittänyt ettii hänestä tietoja netistä mut eipä oikeen löydy kun ihan tippa. Hänen oikea nimensä taitaa olla Astrid Karjalainen ja hän on syntynyt Viipurissa, lisäksi hänellä on tytär Sari Sarmas. Olen melkein 100% että hän on romani, on niin upeaa ylväyttä kuin romaninaisilla on! Mistähän sais tietoja hänestä???
Syntynyt Ida Astrid Feldman, Viipurissa 1925, kuollut Tampereella 1989. Poika ensim. avioliitosta syntynyt 1944, tyttö toisesta syntynyt 1964. Äiti karjalainen, isä venäjän saksalainen. Isänkieli venäjä, äidinkieli suomi. Ensimmäinen vieras kieli saksa. Tunnettu rooleistaan mustalaistyttönä mm Veera, ei kuitenkaan kuulu romani-väestöön.
sari on siellä töissä ja kertoo varmasti ihanasta äidistään
Mihin te kaikki olette unohtaneet Ansa Ikosen?
Minä annan ääneni hänelle!
Tässä muita "vanhemia" kaunottaria, ei kauneus-, vaan aakkosjärjestyksessä:
Tuija Halonen, Hilkka Helinä, Kirsti Hurme, Leena Häkinen, Rauni Ikäheimo, Eija Inkeri, Ruth Johansson, Lea Joutseno, Leni Katajakoski, Birgit Kronström, Hillevi Lagerstam, Tarja Nurmi, Tuire Orri, Tuulikki Paananen, Eila Peitsalo, Elina Pohjanpää, Laila Rihte, Elina Salo, Teija Sopanen, Miss Eurooppa Ester Toivonen, Liisa Tuomi, Toini Vartiainen, Sirkka-Liisa Wilen
Ja vielä yksi kaikkein kauneimmista: Sirkka Sari. Hän ehti tehdä vain kolme elokuvaa, ennen kuin kuoli tapaturmaisesti Aulangolla vuonna 1939. Hän putosi savupiippuun! Ilmeisesti hän luuli sitä näköalatorniksi ja kiipesi ylös. Tapaturman jälkeen piipun päällä rakennettiin suojaverkko.
Ritva Arvelo oli melkolailla kaunis, eikä maj britt heljo jää kuin ripsen mitan.
VERA JORDANOVA
En pane järjestykseen, pyydän vain huomioon otetuksi:
- Kristiina Halkola
- Kirsti Wallasvaara
- Helena Lindgren (namu)
- Anneli Sauli
- Liana Kaarina
Olen nainen, joku saattaa jäävätä minut sillä perusteella. Omia suosikkejani on Pirkko Mannola (vanhoissa leffoissa), en tiedä mainittiinko hänet jo. Minun mielestäni Anneli Sauli ja Regina Linnanheimo (hevosenhampaat) ovat ylimainostettuja, makunsa tietysti kullakin. Linnanheimoa somempi oli Helena Kara, luonnonlahjakkuus-komedienne. Ja Hanna Taini Siltalan pehtorissa on kaunotar. Entä muistatteko vielä Olavi Virran rakastettua Ruth Johanssonia, joka sitten avioitui Ruotsiin. - Nämä tulivat ensimmäiseksi mieleen, en nyt pidennä listaani loputtomiin.
AINO MANTSAS 1922-1979 < OLI NAIMISISSA MATTI KASSILAN KANSSA < JOTA TÄMÄ UKKO ARVOSTAA < JA IHAILEE
Ehdottomasti ykkönen on Kirti Wallasvaara, kaunis ja seksikäs äänikin.
Sirkka-Liisa Vilen tosi kaunis ja seksikäs söpöliini. Kurvikas ja herttainen todellinen namupala!
1.PAMELA TOLA < OLISI IHANAA JOS JOSKUS OLISI AVOVAIMO MARI < JOKA NÄYTTÄISI PAMELA TOLALTA
2. JENNI BANERJEE < OLISI IHANAA JOS OLISI JOSKUS AVOVAIMO.KIHLATTU.TYTTÖYSTÄVÄ.NAISYSTÄVÄ.VAIMO ANNIKA < JOKA NÄYTTÄISI JENNI BANERJEEELTA
3. SAARA YLITALO < OLISI NASTAA JOS OLISI MÖKKINAAPURI JOKA NÄYTTÄISI SAARA YLITALOLTA
4. PIRKKO MANNOLA < OLISI IHANAA JOS MARIN MUMMO TERTTU < NÄYTTÄISI PIRKKO MANNOLALTA
5. EEVA-KAARINA VOLANEN < OLISI HAUSKAA JOS KAVERINI LEON MUMMO TERTTU NÄYTTÄISI EEVA KAARINA VOLASELTA
6.MARJA KORHONEN < NAAPURINI JORMAN MUMMO EEVA < NÄYTTÄISI TAAS MARJA KORHOSELTA
7. TAMARA LUND < KAVERINI TIMON TÄTI MUISTUTTAISI TAAS TAMARA LUNDIA < 1941-2005
8.LIISAMAIJA LAAKSONEN < AVOVAIMONI ANNIKAN ÄITI EILA < MUISTUTTAISI LIISAMAIJA LAAKSOSTA
9.HEIDI HERALA < JORIN VAIMO HANNELE MUISTUTTAISI HEIDI HERALAA
10.ASTA BACKMAN < NAAPURINI TERTTU MUISTUTTAISI TAAS TÄTÄ
11.
11.MARJATTA KALLIO < NAAPURINI EILA < MUISTUTTAISI TAAS TÄTÄ
12.ANNELI SAULI < KAVERINI ATEN MUMMO MUISTUTTAISI ANNELI SAULIA
13.LAURA BIRN < AVOVAIMONI HANNA < MUISTUTTAISI TAAS LAURA BIRNIÄ
14.RITA POLSTER < AVOVAIMONI HANNAN TÄTI MARJUT < JOKA VIERAILISI USEASTI < KUN ASUISIMME PUOTILASSA
15.SIIRI NORDIN < AVOVAIMONI.KIHLATTUNI.NAISYSTÄVÄNI.VAIMONI ANNIKA NÄYTTÄISI TAAS SIIRI NORDINILTA
Pirkko Hämäläinen
Tuulikki paananen.
Ansa Ikonen.
Regina Linnanheimo.
Elina Pohjanpää
http://www.nic.fi/~rsuonio/elokuvat/kuvat/pohjanpaa_elina.jpg
Elina Pohjanpää
http://www.nic.fi/~rsuonio/elokuvat/kuvat/pohjanpaa_elina.jpg
Siiri Angerkoski
Vanha ketju mutta vastataanpa silti.
Katariina Kaitue
Johanna Raunio
Pamela Tola
Elina Salo
Laura West (Ponterosa filmin toinen blondi)
Tamara Lund
Niin kuin huomaatte blondit ovat minun makuuni :)
ANJA POHJOLA
PAMELA TOLA
LAURA BIRN
TAMARA LUND 1941-2005
suosikit kautta aikojen
Anneli Sauli
Tiina Björkman
Tuija Ahvonen
tämän päivän suosikit
Laura Birn
Mervi Takatalo
Pihla Viitala
Mielestäni
1. Satu Silvo
2. Ansa Ikonen
3. Outi Mäenpää
4. Outi Alanen
5. Kaija Pakarinen
ovat
Ansa ikonen
Regina Linnahimo
Irma Seikula
Liana Kaarina
Tamara Lund
Ester Toivonen
Armi Kuusela
ja monet vanhojen kotimaisten naiset.
Hannele Lauri 30-vuotiaana.. Nami
En tiedä näyttelijästä, mutta laulaja: Anki Lindqvist oli ihan yliveto aikanaan
http://www.youtube.com/watch?v=slQcV9ZlBSM&feature=related
Rakel Liekki, ehdottomasti SEKSIkkäin.
Sehän on tietysti Kirsti Hurme.
1. Krista Kosonen Kaunis & viehättävä ja uskottava
2. Jenni Banerjee Kaunis, puheesta ei saa aina selvää, uskottavuus on mitä on
3. Minna Haapkylä Monilahjakkuus, kaunis omalla tavallaan, uskottava
Tiina Lymi edelleen!!
Tuija Halonen, Suomen Marilyn.
Marjut Maristo
Anu Sinisalo (hurmaava ääni)
linda zilliacus
Liimataisella on isot bosat , kaunis ääni ja huono maku miesten suhteen.
Maarita Mäkelä täytyy lisätä listaan. Melkoisesti muuten näytti Anna-Liisa Härköseltä nuorena?
SPERMAA!
Terve sekopää. Onko vaikeaa?
Voiko sekopää olla terve!
ANNELI SAURI
Voi pojat. Kyllä Suomen kauneimpien näyttelijöiden top 10 on tässä.
1. Iina Kuustonen (Tihkuu seksiä ja osaa jopa näytellä. Maamme paras vampin näyttelijä tällä hetkellä).
2. Mira Perankoski
3. Pihla Viitala (kaunis, sensuelli ja todella lahjakas näyttelijä. Mikäli tuurit matkassa ni ensimmäinen todellinen kansainvälinen tähtinäyttelijätär Suomesta).
4. Irina Björklund (kaunis, osaava).
5. Meri Nenonen
6. Pamela Tola
7. Laura Birn
8. Anna Laulumaa
9. Ria Kataja
10. Saija Lentonen
Listaa olisi vielä voinut täydentää vaikkapa näillä Minna Haapkylä, Anu Sinisalo, Miina Kuustonen, Katariina Kaitue, Krista Kosonen, Matleena Kuusniemi, Mia Lindström jne. Kyllä Suomessa on vino pino kauniita ja hyviä näyttelijöitä.
No nämä Matleena Kuusniemet, Krista Kososet, Iina Kuustoset ja Pihla Viitalat ovat lähinnä poseeraavia paljaan pinnan esittelijöitä.
Esim. Pihla Viitala Käsky elokuvassa: nakuilua ja ilmeettömyyttä.
Eikö juuri vuosi sitten Matleena Kuusniemi kertonut paljon, miten häntä oli kohdeltu kuvauksissa kaltoin, ja että se pinta ei sitä kautta oma valinta olisikaan ollut.
En tiedä koko totuutta, niin tai näin, mutta minusta Matleena oli aikoinaan sellainen tapaus, jolta olisi voinut odottaa paljon enemmän. Sillehän ei sitten mitään voi että rooleja on tarjolla vain tietty määrä, ja näyttelijät profiloituvat kovin äkkiä nykyään.
Oikeastaan harmittaa miten naisnäyttelijöistäkin vaan muutamia, joita päärooleihin valitaan, vaan valitaanko enää heitä sitten kun keski-ikä alkaakin lähestyä?! Kovin voi kaksipiippuisesti tähän näyttelijöitten "tähtikulttiin" suhtautua, ja kiva olisi että naisnäyttelijätkin saisi kunnon luonnerooleja, siihen suuntaan ei kylläkää ole oltu menossa. Oma lista jää mietintään, siksikin vaikkapa.
Helena Kara oli kyllä kaunis, varsinkin ratavartijan kaunis Inkeri -elokuvassa.
Niin ja valkoiset ruusut elokuvassa.
Helena Kara
Elina Pohjanpää.
Elina Pohjanpää.
Hyvin kaunis, Elina Pohjanpää.
Anu sinisalo
Naiset
1. Krista kosonen
2. Tiina Lymi
Ja ainankin ihku, Elina Khihtilä. Öitä vaan kaikille...
Mari Perankoski,päiväuni!
Toini Vartiainen ja Sirkka Sipilä herkkiä nuoruuden elokuvissaan. Vanhat elokuvat jyllää taas telkusta.
http://2.bp.blogspot.com/-QNWOWn5Y0Cg/Tmj7GKTTfpI/AAAAAAAADpE/KcoDbQUzycc/s400/Kuva 453.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fi/7/7c/Kyökin_puolella_Helena_Kara.jpg
Suosikkini, mutta ei välttämättä tässä järjestyksessä.
Kirsti Wallasvaara
Krista Kosonen
Tiina Lymi
Saija Lentonen
Rumia lehmiä kaikki!
Kirsti Wallasvaara
Titta Karakorpi
Anneli Sauli
Helena Kara
Katariina Kaitue
Tuija Halonen
Leni Katajakoski
Elina Pohjanpää
Johanna Raunio
Satu Silvo
Ansa Ikonen taas mielestäni ei.
Kristiina Halttu
Pirkko Hämäläinen
Tiia Louste
Saija Lentonen
Tarja Markus
Terhi Panula
Anitta Niemi
Inga Sulin
Katariina kaitue (äiti naminami liisamaija laaksonen) ja Onnenmaa! TÄYDELLISTÄ!
Joo, Johanna Raunio,katariina kaitue ,Kirsti wallasvaara..
Näissä on sitä jotain kauneuden lisäksi.
Ehdottomasti kauneimmat ovat Tuija Halonen ja Anja Hatakka.
Ritva Arvelo on kautta aikojen kaunein suomalainen elokuvanäyttelijä.
Hän on lisäksi sivistynein ja lukenein. Mutta miksi fil.maist. Arvelo (s. 11.3.1921) ei ole esiintynyt haastatteluissa pitkään aikaan?
Sehän tiedetään, että hän on ollut naimisissa näyttelijöiden Heikki Savolainen ja Matti Oravisto kanssa.
Maij britt heljo oli kaunisääninen ja hyvin selkeästi puhuva kaunotar.
Ritva arvelo oli ladymäisen kaunis, itsevarma ja kauniisti puhuva, eikä koskaan vanhene, mikä useita einäyttelijöitä koskettaa
Samanlainen kaunotar oli ritva arvelo!
Muistakaa tämä, kun katsotte hänen 50 luvun leffaa.
On paljon kauniita naisnäyttelijöitä. Mun listani on:
1. Anneli Sauli
2. Ester Toivanen
3. Regina LInnanheimo
Näistä uusista:
1. Krista Kosonan
2. Laura Malmivaara
3. Satu Silvo
Arvelisin että Arvelo on kaunein.
Olen 26- vuotias nainen, ja minun mielestäni kauneimmat suomalaiset näyttelijät satunnaisessa järjestyksessä ovat:
- Laura Birn (luonnollisen kaunis)
- Satu Silvo (sähäkkä, seksikäs, myös persoona lumoaa)
- Minttu Mustakallio (luonnollinen ja persoonallinen)
- Anu Sinisalo (yhtä kaunis kuin 20 v. sitten)
Pihla Viitala
Ghedi Lönnberg.
Armi Kuusela
Ester Toivonen
Helena Kara
Sirkka Sari
Hanna Taini
Eila Peitsalo
Tuija Halonen 1926-2009
Helena Kara 1916-2002
Regina Linnanheimo 1924-1995
Assi Nortia 1925-1989
Ansa Ikonen 1913-1989
Anneli Sauli 1932
Tuija Halonen on kyllä ehkä kauneuden ja näytteijätaitojen puolesta kovin aliarvostettu. Monesti oli nk."kakkostyttö", silloin nk."parhaana aikanaan". Mutta urahan kesti jokseenkin loppuun asti teattereissa ja niin pois päin, viimeinen elokuvaesiintymien taisi olla 70 luvulla??!!
Monet "hömppäelokuvatkin" olivat ja ovat nähtäviä ainakin ja jopa Tuijan ansioista, mielestäni todella kovan luokan "suomilikka" ja naisen todellisessa merkityksessä tänäkin päivänä ! !
Google toi tänne, Ghedi Lönnbergistä etsin tietoja ja häntä kyllä äänestäisin tässä listassa kärkeen. Harmi, ettei oikein löydy tietoja hänestä. Kaunis oli.
Hanna Taini, tuo jalorotuinen, oli myös upea. Ei näistä nykylikoista ole kilpailijoiksi.
Elonetissä on vähän enemmän tietoa Ghedi Lönnbergistä.
http://www.elonet.fi/fi/henkilo/227939
Eilen YLEssä esitetyssä elokuvassa Suopursu kukkii (1948) Ghedi oli todella näyttävän näköinen.
Samassa elokuvassa esiintyivät myös täälläkin kärkeen listattu Ritva Arvelo. Muita naispääosia esittivät Eeva-Kaarina Volanen ja Salli Karuna.
Erityisen kaunis näyttelijätär oli mielestäni: Birgit Nuotio.
http://www.elonet.fi/fi/elokuva/117495
http://www.elonet.fi/fi/henkilo/250705
http://fi.wikipedia.org/wiki/Birgit_Nuotio
Merkillistä, että netistä ei tahdo löytyä edes Birgit Nuotion syntymä- eikä kuolinvuotta. Hyvin vähän on tietoa hänestä muutenkaan. Elokuvista. joissa hän on esiintynyt on kyllä paljonkin tekstiä.
Huomasin ihan saman asian. Kysyin noita asioita jopa IGS:stä mutta ei sielläkään tiedetty asiasta mitään.
http://www.kysy.fi/kysymys/nayttelija-birgit-nuotio
Minne hänet lienee haudattu?
1. Paula Friman
2. Tiia Lippo
3. Tuuli Kankaala
:)
Asta Backman
Kirjoitat varmaan juuri TV1:ssä esitetyn Ylijäämänaisen innoittamana. Asta Backman näytteli taitavasti osansa. Enemmän muistan hänet myöhemmiltä ajoilta TV-teatterin näytelmistä. Astaa voi minunkin mielestäni sanoa kauniiksi.
Tähän ketjuun on kertynyt iso joukko kauniita naisnäyttelijöitä. Vaikea sanoa, kuka todella on tai on ollut kaunein. Elokuvassa on kuitenkin tärkeätä myös näyttelijätaidot.
1. Ghedi Lönnberg
2. Maaria Eira
3. Toini Vartiainen
Nuori Kati Outinen
Kyseinen Kati Outinen oli erityisesti Teddyjen ja jopa punkkarien suosiossa. Täältä tullaan elämä oli niin kova elokuvajuttu senaikaisen kapinallisen nuorison keskuudessa että jätkätkin alkoi ihailla kyseistä näyttelijää.
Nuori kapinallinen teddyboy joutuu kaikkien hampaisiin. Kati Outinen on hänestä kiinnostunut mutta kohtalo karmea käsi vie hänet kuolemaan. Eli täältä tullaan elämä.
Pihla Viitala.
Liana Kaarina
Ritva Vepsä
Elli Castren,rakkaus alkaa aamu yöstä 1966
Lemmikki Louhimies, tosi cool ja artistinen
kaikkien aikojen kaunein ja seksikkäin : Anneli Sauli ! Perustelut: olin aikoinani vanhusten hoitolaitoksessa käymässä ja veteraani-papat katsoivat televisiosta Hilja Maito-tyttöä ja kun tuli kohtaus jossa Anneli Sauli meni nakuna uimaan niin miehiltä lähes putosivat lasisilmät päästä ja tekohampaat suusta ja jopa dementoituneilla oli sellainen hymy naamalla että sen hyytymiseen varmasti tarvittiin erittäin kitkerät lääkkeet...
Leni Katajakoski!
1954 elokuvatyttö titteli miss suomikisoissa 1954
Tuija Halonen " Suomen Marilyn "
Tea Ista
1) Miia Nuutila
2) Minttu Mustakallio
3) Maria Sid
4) Sanna Stellan
5)Satu Silvo
Tässä tusinani (sattumanvarainen järjestys):
Kirsti Otsamo, Sirkka Sari, Anneli Sauli, Helena Kara, Regina Linnanheimo, Liisa-Maija Laaksonen, Kirsti Wallasvaara, Pihla Viitala, Pamela Tola, Johanna Raunio, Assi Nortia, Eeva Eloranta.
Maj-Brit Heljo. Kautta aikain kaunein päästä varpaisiin.
Pihla Viitala on tietenkin kaunein näistä nykyisistä.
Eila Pokkinen
EMILIA POKKINEN
LAURA BIRN
IINA KUUSTONEN
MINKA KUUSTONEN
MARIA YLIPÄÄ
SIIRI NORDIN
PIHLA MAALISMAA
PIHLA VIITALA
Älä huuda!
1. Leni Katajakoski
2. Leni Katajakoski
3. Leni Katajakoski
Regina Linnanheimo, ehdoton ykkönen.
Helena Kara, kakkonen.
Ester Toivonen, kolmantena.
Eipä näiden jälkeen ketään todella kaunista.
Pihla Viitala, ulkoisesti ok, mutta ei mitään karismaa, ei eloa...eikä osaa edes näytellä.
Tässä mielestäni TOP-20 nimenomaan kauneimmista. Kauneus perustuu tässä ensisijaisesti kasvoihin.
Kyseessä on aakkosjärjestys, koska tällainen valinta on ylipäätään mahdoton ja - täysin makuasia.
Vanhan sanonnan mukaan yks tykkää äidistä, toinen tyttärestä, mutta esim. Katariina Kaitue ja Liisamaija Laaksonen ovat näyttelijöitä, joita ainakaan itse en kykene enkä edes halua asettaa kauneusjärjestykseen. Listalleni laitoin jälkimmäisen - arpomalla.
Laura Birn
Eeva Eloranta
Minna Haapkylä
Ansa Ikonen
Helena Kara
Krista Kosonen
Liisa-Maija Laaksonen
Regina Linnanheimo
Ghedi Lönnberg
Pirkko Mannola
Assi Nortia
Kirsti Otsamo
Johanna Raunio
Elina Salo
Sirkka Sari
Anneli Sauli
Pamela Tola
Karoliina Vanne
Pihla Viitala
Kirsti Wallasvaara
Lueskelin näitä ehdotuksia täällä ja huvitti kun moni on ehdottanut esim Outi Mäenpäätä... ihan tavallisen näköinen ihminen , ei todellakaan mikään kaunotar. Toki mielipide asia mutta... muutama muukin aika hassu ehdotus täällä.
Outi Mäenpää oli 17-vuotiaana sietämättömän seksikäs nainen.
Mäenpään kanssa hiukan samaa tyyliä edustaa muuten enemmin rockmuusikkona tunnettu Marjo Leinonen, joka aikoinaan joissakin Kaurismäki - elokuvissa esiintyi (ja teatteripuolella joskus esiintyi myöskin Janis Joplinina!!) ... ainakin jollakin tavalla, taikka ei oikein tyylien puolesta heille muitakaan vertailutyyppejä löydä ...
minäkin pidin nuoren outin ulkonäköä ja tyyliä ihanana.
Outilla oli korkiat poskipäät ja rinnat, seksikkään vinot silmät, osaa myös näytellä
Mäenpää oli ruma!
Mäenpää oli kaunotar, lihoi vaan turhan aikaisin
Elsa Saisio, jolla kasvojen lisäksi on unelmavartalo.
Totta, Elsa Saisio kuuluu listalle ehdottomasti samoin kuin suomi-filmin SIRKKA SIPILÄ sekä myös Birgit Kronström. (Elokuva Onnellinen ministeri, josta kimposi kajareihin evergreen Katupoikien laulu (1941),
Jos olisivat USAan syntyneet, olisivat olleet Hollywoodin miljonäärejä monet noista suomi-filmin kauneimmista.
Näin o.
Totta. Edellä onkin kertaalleen mainittu Marie-Louise Fock, joka oli Teuvo Tulion yksi luottonäyttelijä.
Kuluu suosikkeihini, josta on mm. netissä melko vähän lähdetietoja. Oli muutama niin rohkea kohtaus, että sensuuri osasi jo ennalta ottaa käteen terävimmät leikkurinsa.
Leffa 'Sellaisena kuin sinä minut halusit' (1944) on kenties tunnetuin tämän suomifilmin kenties hehkeimmän simasuun rulla.
Listalle kuuluvat mm. "Siltalan pehtorista" tutut komea Helena Vinkka ja kaunotar Toini Vartiainen.
Vinkkahan tunnetaan myös Edvin Laineen Tuntemattoman petroskoilaisena Veerukkana, joka tanssii Hietaselle & kumppaneille.
Vartiainen on klassisen kaunis nainen leffassa.
Mimosa Willamo on sekä kaunis, että ehdottomasti lahjakkaimpia nuoremman polven naisnäyttelijöitä.
Ja sitten tuon Minna Haapkylän puoliso, jonka nimeä en nyt äkkiseltään muista.
Hannu björkman on kyllä aika selkeästi MIES!
Milka Ahlroth
Katariina Kaitue
Sari Havas
Kristiina Halttu
Minna Turunen
Vanhempia naisnäyttelijöitä:
Leena Häkinen
Leni Katajakoski
Heidi Krohn
Regina Linnanheimo
Elina Pohjanpää
Mirjam Novero
Rauni Luoma
Voisin lisätä vanhempiin naisnäyttelijöihin vielä
Mirjami Kuosmasen (Valkoinen peura)
Liana tietty...
Kaverille ei jätetä/Candy fellows jakso.
Olen sen ennenkin kyllä havainnut mutta nyt kiinnitin huomiota ainakin siihen aikaan Pirkko Hämäläinen on todella hyvännäköinen nainen.
Komeita tummia tammoja. Blondeista kaunis on mm. Helena kara.
A. Saulilla oli hyvät hinkit ja kauniit silmät, mutta peppu oli surkea.
Hanna Taini ehdottomasti.
Tuija Ahvonen
Hanna Taini oli puolanjuutalaista sukua, näytteli taiteilijanimellä. Näki että ei ollut suomalainen.
Hauskaa huumoria: Joku mainitsi Liana Kaarinan.
En tiedä huumoristasi mutta minulle vedestä nouseva Liana on Suomi-elokuvan mieleenpainuvin kohtaus. Liana ei ollut vain kaunis vaan myös seksikäs.
Ehkä varmaan Irma Seikkula, Regina Linnanheimo ja Helena Kara olivat.
Aika hyvä!
#1. Ehdottomasti luonnollisin, ilmeikkäin ja osaavin näyttelijätär on Irma Seikkula.
Vanhetessaankin kaunis Suomalainen nainen.
#2. Ritva Arvelo.
Kehollinen ja ilmeikäs näyttelijätär.
#3. Jaettu tila: Elina Pohjanpää ja Helena Kara.
Vaaleaa naiskauneutta ja näyttelemisen taitoa.
Helena kara, Tuija Halonen, leni katajakoski, Laura birn.
Pihla maalismaa sara melleri
Vilma Vuorio. Laura birn. Amanda pilke
Helena Kara
Helena Kara
Helena Kara....oli ja on ollut kaunein.
mr
lothar
Justiina Puupää
Tässä oma listani:
Pirkko Mannola (ikuinen Suomi-filmien suosikkini, luonnollinen, pirteä, kaunis, ja upea vartaloinen)
Regina Linnanheimo (upean maagiset silmät)
Helena Kara ( hänellä myös upean viekoittelevat silmät)
Liana Kaarina (kuuman seksikäs vamppi)
Sirkka Sipilä ( maagisen kaunis)
Anneli Sauli ( ikonisen kaunis Hilja-maitotyttö)
Elina Salo (kaunis ja karismaattinen, upea näyttelijä)
Tamara Lund (oli parissa suomi-leffassa mukana, siksi tällä listalla; loistaa niissä uskomattoman kauniina)
Kristiina Halkola (legendaarinen roolisuoritus Käpy Selän Alla-leffassa, karismaa löytyy)
Kirsti Wallasvaara ( uuden elokuva-aallon kaunottaria)
Iina Kuustonen (yksi kauneimpia näyttelijöitä mitä mieleen tulee, upeat silmät)
Minka Kuustonen ( ei jää sisarensa varjoon yhtään kauneudessa, ja kiinnostavuudessa; yksi tämän maan kauneimmista ja vetovoimaisimmista sisaruspareista)
Leena Pöysti (loistaa luonnollisuudellaan, ihanuudellaan ja karismallaan)
Irina Björklund ( aivan täydellinen kokonaisuus)
Pihla Maalismaa (nukkemaisen kauniit kasvot, täydellinen omaan makuuni)
Kara, heljo ja arvelo menneiltä vuosilta
Salo, Raunio ,Wallasvaara tuoreempia
Kosonen, Kuustonen,tahko,
Hannele Lauri
Riikka Purra
Purra on kauneuden lisäksi myös puhetaidon omaava ,rationaalinen nainen.
Siiri Angerkoski
Emma Väänänen
Ulla Taalasmaa nuorena ja Liisamaija Laaksonen.
Salkkarien Piitu Uski (Laura Kiviranta). Sarjan alkuaikoina ja pitkälle siitä eteenpäin.
- Lisäksi maaginen puheääni.
Jos lasketaan saippuasarjanäyteljät:
Salkkarien Kirsi Ståhlberg (Isabella)
Pirun Pelto -ohjelmasta Elina Rintala (ex Salovaara).
Johanna raunio ja outi mäenpää,
Sinivalko Laura Birn:
https://www.sinivalko.fi/suomalaiset-naisnayttelijat/
Alikessun natsoilla !
1. Sirkka-Liisa Wilen, liikkeineen kaikkineen
2. Hillevi Lagerstam
3. Ritva Arvelo
Esa Pakarinen
Maria Järvenhelmi on jotenkin hottis mun silmääni, vaikka ei nyt sinänsä ole ainakaan mikään "klassinen kaunotar".
Mutta jokin hänessä vaan miellyttää..
Pihla Viitala on myös aikas nätti.
Lisätään nyt ainakin Eila Peitsalo listalle :-)
Kyllä!
Tiina Lymi? Kukahan se on?
Hanna Taini, elossa olevista Anna-Maija Tuokko.
Ehdottomasti Hanna Taini !!!
Näitä avausviestin naisia ne on poikamiesisännät ennen aikaan mielikuvissaan nussineet. Kesäaikaan vaan heinäseipään takana sarkahousut alas ja tiukka ote, eikun menoksi! Siin' ne on kassit tyhjenneet ja on helppoa jatkaa ahertamista.
Väliin tietysti naapurin piikaa, jos suinkin on isännältä silmä välttäny!
Mä olen sen ikänen että käpyjä selän alle...
Pihla Viitala
Männöö mun top10;iin pihla viitala, mut ykkönen on ehkä Laura Birn.
Ester toivonen vanaha kauniskasvoinen näyttelijä. Vanhoista naisnäyttelijöistä aika moni kauniskasvoinen.
Laura birnin ja pihla viitalan ja ester toivosen kun mainittin niin täythyy mainita myös Krista Kosonen.
Ritva Arvelo ja varasijalla Sirkka Sari.
Irma Seikkula
kaunein suomalainen naisnäyttelijä on tuulikki paananen
Siiri Angerkoski
Sehän oli tietysti Mullin mallin Leni Katajakoski
https://elonet.finna.fi/Cover/Show?source=SolrAuth&id=kavi.elonet_henkilo_230259&index=3&size=large
Kaunein ja kuumin suomalainen naisnäyttelijä on Angie Lynx. Näytellyt useissa hyvissä rakkauselokuvissa.
Kun katsoo nuorta näyttelijää Eila Peitsaloa niin ei enää tarvi miettiä kuka on kaunein naisnäyttelijä. Koko olemus ja kaikki muukin on hänessä enemmän kuin kohdallaan.
Aino Seppo. Ei saa silmiä irti kun katsoo Kaurismäen elokuvia missä hän on.
Rinna Paatso.
Normi perse, haluttava silti.
https://cdn1.aznude.com/rinnapaatso/kymmenenriivinrautaa/paatso-kymmenen-n-02.jpg
Ritva Arvelo
Johanna Tuksu Tukiainen tietenkin ja myös osaavin. Varsinkin Uiveloissa hänen suorituksensa oli Oscarin arvoinen. Vaan eiväthän suomalaisjuntit älynneet lähettää Uiveloita Oscareista kisaamaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Uivelot_(elokuva)
Onko kenelläkään videon pätkää Johannan suorituksesta? Jokunen vuosi sitten sellainen löytyi YouTubesta mutta ei näköjään enää. Siinä olisi näädillekin sellainen näyttö Johanna osaamisesta että loppuisi parjaus.
1. Sirkka-Liisa Vilen 2. Helena Kara 3. Eija-Inkeri 4. Pamela Tola 5.Irma Seikkula 6. Regina Linnanheimo ja Tuulikki Paananen