VOLVO 360 2.0(MOPO)

Eli tehoa pitäisi saada,mutta pienellä vaivalla. Olen jo poistanut katin ja se tuntui auttavan varsinkin vääntöön ja nyt olen ajatellut vaihtaa ilmanputsarin vapaavirtaussuodattimeen, sillä ystäväni sanoi sen lisäävän tehoja jopa 10 hp (ilman katalysaattoria). Onko puheissa perää vain alanko suosiolla laittamaan turboa koneeseen?
6944
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ekaks hommaat volvo´lta siihen viri nokan sit kuotoilet kannen ymm.. siitö se lähtee. putkistoo
pistä 150hv heittä pikkuvolvoo ihan hyvin

Äänestä

Itsekin virittelin aikanaan Starlettia (tuplat yms.), mutta jos käyttöautoa haluat niin ei kannata. Ei se ikinä oikein toimi ja bensankulutus vaan kasvaa.

Jos tehoa haluat niin auton vaihto on helpompaa. Itselläni on Lancia Thema I.E. 16v n. 130 hv ja kulkuja kyllä riittää ihan tarpeeksi. Jos ei ota huomioon pikkuvikoja (ovet jäätyvät, lämmityslaite ei toimi, sähköt joskus vähän reistaa eikä pahimmilla pakkasilla aina lähde käyntiin) niin kyllä valmiiksi tehokkaalla luotettavalla autolla on paljon mukavampi ajella kuin jollain itse viritetyllä räpsyllä.

Äänestä

Poraamaan lohkoa 2,3:ksi ja kansi vaihtoon esim 100405 ruisku kansi. h-nokkaa. ja isompaa putkea aluksi vaikka glt putkisto varmista että saat tosiaan sen kun jotkut tarvik liikkeet myyvät 1,4: putkea joka malliin. näistä eväistä on kokemuksia ja pari markkaa pitäs irrota helposti. toki maahantuoja on tehnyt muutamia turbo versioitakin.

Äänestä
  • Mitä järkeä on lähteä virittelemään autoja? Ostakaa kerralla sellainen auto jota ei tarvitse viritellä. Viritystä seuraa vain huima rahanmeno
    ja muuta epämiellyttävää

    Äänestä

  • Markus kirjoitti:

    Mitä järkeä on lähteä virittelemään autoja? Ostakaa kerralla sellainen auto jota ei tarvitse viritellä. Viritystä seuraa vain huima rahanmeno
    ja muuta epämiellyttävää

    Sekö on sitten halpaa ostaa niitä tehokkaita autoja??? taitaa vain olla peukalokeskellä kämmentä?

    Äänestä

sun volvos ei oo kunnossa,kyllä 2litrasen koneen pitäs viedä ton kokosta peltilaatikkoa ihan tarpeeks.alota vaikka ihan perussäädöistä ja laita ne kohdalleen ja katotaan sit uudestaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isän veli:lä kirjoitti:

Eli tehoa pitäisi saada,mutta pienellä vaivalla. Olen jo poistanut katin ja se tuntui auttavan varsinkin vääntöön ja nyt olen ajatellut vaihtaa ilmanputsarin vapaavirtaussuodattimeen, sillä ystäväni sanoi sen lisäävän tehoja jopa 10 hp (ilman katalysaattoria). Onko puheissa perää vain alanko suosiolla laittamaan turboa koneeseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu