Aina puhutaan miten miehet menevät paratiisiin ja saavat 72 neitsyttä palvelijattarikseen. Mutta minne naiset kuoltuaan menevät ja kuka heitä palvelee?
Naisen asema
kuoleman jälkeen
17782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nainen (ei länsimaalaiset)paratiisissa palvelevat miehiä sielä.Palvelus ikäänkuin siinä jatkuu.Kaiki naitset eivät ole kerenny menettää neitsyyttä täälä maanpäällä siitä tuo suhdeluku...Länsimaalaisista naisista en tiiä
Nainen paratiisissa, ei länsimaalainen, palvelevat miehiä siellä. Palvelus ikäänkuin siinä jatkuu(?).Kaiki naiset eivät ole kerenneet menettämään neitsyyttä täälä maanpäällä, siitä tuo suhdeluku. Länsimaalaisista naisista en tiiä.
>Palvelus ikäänkuin siinä jatkuu
Tätä en nyt ihan ymmärrä, miksi, eikö kiitosta tule koskaan?
No jos joku nainen vaikka jää auton alle ennenkuin on menettäny neitsyyden niin hän palvelee sitten paratiisissa:)!Länsimaalaisista naisista en tiedä,osa saattaaki päästä paratiisiin..Voihan ne välillä vaihtaa paikkoja että esim.mies kantaa viiniä jsa leipää naiselle!
Repesin kyllä tälle selitykselle ihan kybällä! Tuskimpa sinne paratiisiin mennään miehiä palvelemaan, hehehhee. Mutta jos joku haluaa uskoa tuohon, niin aivan vapaasti vain. Minä en vain usko. :D
minullakaan tarkoitusta palvella ketään enää tään maallisen palveluksen jälkeen ihan on ollut tarpeeksi karvajalkoja.
Eihän se niin ole että maanpäälliset neitsyet siirtyvät taivaaseen palvelemaan miehiä. Taivaalliset neitsyet ovat taivaallisia olentoja jotka ovat ikuisesti neitsyitä vaikka "palvelisivat" miestä läpi yön, niin silti aamulla ovat taasen puhtokaisia neitsykäisiä... Nämä neitsyet on luotu taivaaseen vaan ja ainoastaan palvelemaan tosiuskovaa miestä ja ovat miehen taivaallisia vaimoja.
Vanha maanpäällinen vaimo pääsee taivaaseen vain jos on palvellut miestään moiteettomasti ja jos mies SUOSTUU siihen että vaimo pääsee taivaaseen. Sielläkin vanhan vaimon tulee palvella miestään moiteettomasti, vaikka kuvittelisin että neitsykäiset ne palvelee yöllä ja vanha vaimo joutuu tyytymään sukkien pesuun ja ruoanlaittoon.
En ymmärrä miksi allah vihaa ja rankaisee naisia. Osaako kukaan tätä selittää. Mitä pahaa naiset ovat tehneet, että heitä rankaistaan vielä kuolemansa jälkeenkin?
Miehet pelkäävät sekä himoitsevat naisia. Siksi on helpompi käsitellä naista jos he alistetaan.
Jos Gohar on toista mieltä, vastaa!! älä poista.
Ei synny keskustelua jos ei voi kommunikoida.
olen samaa mieltä siinä että pelko on yksi niistä syistä miksi halutaan alistaa joku - sitähän on tapahtunut kautta aikojen uskonnosta tai kulttuurista riippumatta, joitakin poikkeuksia lukuunottamatta ( tarkoitan nyt näitä periodeja historiassa joissa naiset ovat olleet johtajia). Sen sijaan siinä olen erimieltä että Jumala vihaisi naisia.
kohtaus, jossa syötiin juhannuspäivän lounasta ja naispapilta kysyi seurueen jäsen luetko ruokarukousen, vastaus oli muistaakseni "juu , en".
Tämän palstan aiheen peruskysymys on sama. Miten pystymme integroimaan kaikki erilaiset ihmiset ja uskomukset sellaiseksi voimavaraksi joka hyödyttää meitä kaikkia!
Uskonnot näyttävät mielestäni typeriltä kun seuraa juuri tämän hetken uutisia; eri puolilla eri uskoiset tappavat toisiaan ja aina valtionpäämiehet muistavat kiittää omia jumaliaan pyytäen niiltä suojellusta omille kansoilleen ja aina myös valtionuskontokunnat ovat juonessa mukana ja riemuiten!
helvettiin, sillä Muhammed on sanonut että hänelle on raotettu helvetinportteja ja suurinosa helvetin asukkaista oli naisia.
Myöskin se että vaimon pääsy taivaaseen on miehen luvan varassa ja jos miehelle on luvattu taivaassa 72 neitsyttä, niin kuka sen vanhan vaimon taakakseen haluaisi.
mitä Profeetta Muhammed (SAAS) on sanonut, niin täytyy kyll' sanoa että et islamin tutkija ole varmaankaan islamia niin hyvin tutkinut. Perustelu tuollekkin väitteelle löytyy siitä että koska naiset puhuvat todella paljon ihmisten selän takana pahaa ja juoruavat paljon. se vain on niin miehiä tuskin kiinnostaa onko naapurilla rumat vai hienot vaatteet. muutenkin naiset riitelevät keskeneään enemmän kuin miehet. en mitenkään yritä nyt sanoa että naiset ovat paskanpuhujia, itsekkin minä olen nainen mutta olenpahan vain huomannut että kyllä itsenikin suusta aika moista sontaa monesti porukassa lähtee. Ja onpas kummaa tuo 72 neitsyen juttu voisikohan se olla vertauskuva jollekkin paratiisin kuvittelemattomuudelle, nimittäin minulle on sanouttu että kuoleman jälkeen paratiisissa ei ole mitään seksuaalisia tarpeita saatikka nälkään, janoon ja vessassakäymisen tarpeita esimerkiksi.
niin toisesta pahaa puhuminen on siis suuri synti islamissa jos nyt joku ei ymmärtänyt.
kyllä miehet ovat ihan yhtä kovia juoruilijoita ja seläntakana puhujia kuin naiset. Ja en kyllä näe että se olisi mikään syy joutua helvetiin, onpa tosi absurdia väittää näin kun taas toisaalta islam-terroristit pääsevät taivaaseen tapettuaan toisuskovia...
kyllä ne atrpeet säilyy paratiisissakin!Lue koraanisi kunnolla!
Jos taivaassa on 72 neitsyttä (naispuolista) per mies, niin mitenköhän on mahdollista että normaalin väestörakenteen puitteissa helvetissä olisi enemmän naisia kuin taivaassa?
ei ole maallisia vaan henkiolentoja joita on vain taivaassa, ei ne ole koskaan maanpäällä olletkaan. Helvettiin joutuu naiset maanpäältä, siksi niitä ei paljon taivaassa näy...