Sinä, joka Kohmossa annat kissojesi kulkea vapaina ympäriinsä, missä on vastuusi?! Entä piittaatko yhtään siitäkään, mitä laki sanoo asiasta? Asut luultavimmin rivi- tai pientalossa, joten sinulla on PIHA, jonka voit AIDATA niin, että kissasi voivat ulkoilla siinä aiheuttamatta muille Kohmon asukkaille ja kissoille jatkuvaa harmia. Tähän mennessä monet alueen sisä- ja pihakissat ovat joutuneet verisestikin kärsimään ikkunoiden alla vaeltavista, ikkunalaudoille hyppelevistä ja pihalle merkkailevista vieraista kissoista (tiedäthän kissojen reviirin ja mitä seuraa, kun sitä aletaan puolustaa!), puhumattakaan ihmisille aiheutuvista haitoista. Kissat tekevät tarpeensa hiekkalaatikoihin joissa pikkulapset leikkivät, ja kun pihalle tunkeutuneelle vieraalle kissalle raivostunut pihakissa raapaisi isännän posken auki, olisi ainoa oikea tk:n päivystysmaksun ja bussimaksun maksaja ollut sen irtokissan omistaja! Kissathan ovat petoja eivätkä mahda mitään vaistoilleen ja reaktioilleen, mutta ihmisille on annettu harkintakyky ja vastuuntunto, ja niitä heidän tulisi myös käyttää!
Toivottavasti ymmärrät jatkossa välittää enemmän ympäristöstäsi ja naapureistasi ja pidät kissasi aitauksessa, ettei kenenkään tarvitsisi hakea ongelmaan ratkaisua virkamiesten taholta.
Toivottavasti ymmärrät jatkossa välittää enemmän ympäristöstäsi ja naapureistasi ja pidät kissasi aitauksessa, ettei kenenkään tarvitsisi hakea ongelmaan ratkaisua virkamiesten taholta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Son semmone juttu että ens kerralla kun katti tuloo meiän pihahan ni son nappi ohtahassa
Eläinsuojeluvaltuutetulta saa kissanloukun lainaan. Pyydystä kissa ja toimita eläinhoitolaan. Omistaja saa kissansa maksua vastaan takaisin, jos huomaa kysyä, muuten se lopetetaan.
Kiitos neuvosta, niin taidan tehdäkin, tai pyydän eläinsuojeluvaltuutettua sen tekemään! Riittää siinä loukuttamista, tässä ympärillä kun on parhaimmillaan kierrellyt kuusi eri kissaa ja joskus jopa kaikki samaan aikaan, toinen toistensa kimppuun välillä käyden. Sitä karmeaa meteliä! Sen jälkeen varaston seinillä vielä kivat kollikissan ruiskautukset, ja lensipä tuossa roskiin yksi tarpeellinen pihatavarakin sen vuoksi.
Pari päivää sitten näin ikkunasta kun iso kirjava kissa kävi pihan hiekkalaatikolla tarpeillaan ja vartin päästä paikalle saapunut naapurin pikkupoika sukelsi innoissaan samaan hiekkaan myllertämään. Että tällä lailla.
Kissat karkoittavat rotat,hiiret
Kissan pissa karkoittaa hiekkalaatikosta muurahaiset sun muut äklöt ötökät....
Kissallakin on oikeus elää luonnossa...
I LOVE MY PUSSYCAT
Aika heiveröinen tuo puolustautumisyrityksesi!
Pikkulapset kestävät niitä "äklöjä ötököitä" kyllä, sillä kaikkialla luonnossahan niitä on, mutta kissanpaskan joutuminen suuhun ei nyt ole ihan luonnonmukaista! Hiekkalaatikot on tarkoitettu lapsille, tiesitkö sitä?
Totta on, että kissoista on hyötyä esim. hiirien karkoituksessa, mutta entäs ne raajarikot oravat ja siipirikot linnut, joita kissan hyökkäyksen jäljiltä näet kituvan pihaympäristössäsi?
Kissalla on "oikeus" elää luonnossa SIELLÄ MISSÄ SE ON LAILLISTA, eli EI KAUPUNKIALUEELLA. Eikös sentään ihmiset vielä mene kissojen edelle! Muuta maalle siis. Otat sitä paitsi ison riskin antaessasi kissasi olla täällä vapaana, sillä tiedäthän autot - ja luepa vaikka tämän ketjun kommentti, jossa uhataan ampua nappi kissan otsaan, jos tulee heidän pihalle. Ja kohta ne sitten myös loukutetaan tällä alueella.
- So do you REALLY love your pussycat??
P.S. Myös minulla on kaksi ihanaa kissaa, mutta myös järki päässä.
Katsokaa ja ihmetelkää....
http://www.eyeenvision.com/litterbox/bagofbones.html
kissanpaskan joutuminen suuhun ei nyt ole ihan luonnonmukaista! Hiekkalaatikot on tarkoitettu lapsille, tiesitkö sitä?
Etkö opeta lapsesellesi ettei kissa kakkaa saa syödä.....Ja kissat ovat olleet luultavasti meitä ennen täällä siin ennen kuin kaupungista tuli kaupunki ja eikö se ole luonnon laki etä vahvemmat pärjää joten sehän luonnollinen poistuma kun kisu pyydystää linnun...
Ja sehän on poliisi asia jos kissaa rääkätään esim.ampumalla nappi otsaan....Lukekaa Faktaa luonnosta ja eläimistä kun ette mitään tiedä.
I LOVE MY PYSSUCAT vieläkin....kissojen oikeus on olla vapaana ry---tulee olemaan järjestö minkä laitan pystyyn ja luulen että sankka joukko liittyy siihen myös päättäjiä kuin poliiseja niin silloin olette voimattomia ja kissat saavat sen oikeuden mikä heille kuuluu eli olla vapaana ulkona ja elää kuten kissan kuuluu elää...Hyvää kesän jatkoa kaikille.
Nyt tuli niin humoristista tekstiä, että en viitsi kummemmin kommentoida. Taidat olla lapsi tai aivan nuori vielä. No, kyllä elämä elikä Siperia sitten opettaa...
Niin ja ihan noin vaan vinkiksi, että kannattaa lukea kaupungin järjestyssäännöt ja lakipykälät lemmikkieläinten vapaana pitämisestä ennen kuin pistät sen Kissojen Oikeus Ennen Ihmisten Oikeutta -järjestösi pystyyn! ;]
Ehkä se kissa joskus jonku hiiren tappaa, mutta tuo hyöty on pieni esimerkiski sen rinnalla että kissa tappaa harmittomia pikkulintujakin.
Kissan kusesta ja paskasta ei ole hiekkalaatikossa mitään hyötyä, se on ihan oikeasti terveysriski.
Kissa on kotieläin ja sen omistaja on velvollinen hoitamaan kissaansa kotonaan. Kissa ei todellakaan kuulu Suomen luontoon.
Etkö ole oppinut että irtokissat katoaa?