Jokseenkin järkyttävää

Kuinkahan moni vl-nuori on tämän ajan keskellä aidosti uskomassa? Olen pohtinut tätä kysymystä paljon. Synti ja ulkokullaisuus täyttää usean mielen.
101153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Raamatun vastaisine harhaoppeineen etäännyttää ihmisiä elävästä uskosta.

Äänestä

Haluatko siis vahtia toisia?
Entäs jos pitäisit huolta itsestäsi ja suhtautuisit toisiin ihmisiin, lähimmäisiisi hyväksyen ja erilaisuutta suvaiten?
Olis ittelläskin helpompaa. :)

Aurinkoista viikonloppua!

Äänestä
  • Toisten vahtiminen on lestadiolaisen lahkon ydintä. Oman tunnon vapautta ei ole koska synti ja oikea elämä määritellään Oulussa Professorintiellä.

    Muistakaa toki lestadiolaiset että "Vapauteen Kristus vapautti meidät"

    Äänestä

  • asiat ja pitää huolta itsestä. Joka paikassa löytyy se tai niitä, joita voi kutsua "juoruämmiksi ja -ukoiksi". Toisten asiat kiinnostavat enemmän kuin omat ja se on muodostunut heille elämäntavaksi. He vaativat ymmärtämystä. Heillähän ei mene hyvin. Kateus saa heidät menettämään mielenrauhansa.

    Äänestä

ihmisiä, jotka katsovat velvollisuudekseen olla joka paikassa läsnä. He "tietävät" naapurin asiat paremmin kuin itse naapuri. Oma elämäkin eletään toisten kautta. Omat ongelmat yritetään löytää naapurista, jotta päästään ensiksi syyllistämään naapuri, jotta omat teot ei tulisi julki.

Äänestä
  • Tällä palstalla on paljon esimerkki tyyppejä. Niin paljon on niitä jotka "tietävät" (lue luulevat tietävänsä) kaiken vl:stä. Voi miten kaukana moni on tietoinensa.

    Äänestä

  • paikkakunnalta, "luuraajia". Mutta aina on jokin motiivi, joka kannattaa selvittää, jotta osaa menetellä. Kannattaisi varmaan ottaa jokapäiväiseen ohjelmaan kuntolenkki, jossa kuluisi aikaa ja vähän muutakin ylimääräistä.

    Äänestä

Vl-kulttuurissa eläminen voi olla myös vain elämäntapa.

Omalla kohdallani ainakin on käynyt näin. Elän vl-yhteisössä ilman vl-opin mukaista parannuksentekoa ja vl-uskoa.

Eikä se elämäntapana ole niitä aivan huonoimpiakaan.

Toiset ihmiset julistavat uskovaisuuttaan ja toiset elävät uskossaan vähän hiljaisemmin.

Äänestä
  • ...pois täältä, kuin olis jo!!!

    Äänestä

en ole itse vl. Ajattelin vain kysyä, kun niin moni lesu teeskentelee uskomassa oloaan. Ärsyttää!! Sitteen tuomitaan muita!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nykyaika.. kirjoitti:

Kuinkahan moni vl-nuori on tämän ajan keskellä aidosti uskomassa? Olen pohtinut tätä kysymystä paljon. Synti ja ulkokullaisuus täyttää usean mielen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu