niin saako esim. matkustaja-autolautta olla ahvenanmaan lipun alla?
Saako laiva olla ahvenanmaan lipun alla?
mikko12345
163261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
miksi ei saisi ja onhan noita vaikka kuinka paljon. Kaikkea sitä kysellään...
Ne näkemäni purtilot joissa on kotisatama Marienhamn,liehuu ahterissa suomen lippu.
eikä sinne mitää kongorättiä olla laittamassakaan.
Kuulimpa tarinan, mahtaako mennä merimiestarinan piikkiin mutta kuitenkin. Hampurissa oli ollut kongolaiva jossa liehu se sinipunakeltainenrätti ja sattui pärstätarkastus imigrationpoliisin puolesta ja kun huomasivat laivan olevan suomalainen, käskivät vaihtaa lipun myös suomalaiseen. Ja tässä ei enää ålanderi kipparin protestitkaan auttanut. Mene ja tiedä. :D
Onhan Birka Paradise suomenlipun alla ja heillä se kongorätti liehuu ahterissa.
ihan oikeesti tuo ahvenanmaan lippu,kysele vaikka YK nimiseltä putiikilta,on ihan kirjoissa ja kansissa tuo systeemi.
Kyllä se vaan on niin, että kongo-oscareitten båtskien pitää käyttää siniristiä maailmalla. Se Saksassa tapahtunut juttu lienee myös totta, mutta itse olen kuullut sen tapahtuneen Kielin kanavassa.
miksei kelpaa,lueskelin uudestaan tuon päätöksen enkä huomannu miksei vois käyttää.Jos joku saksalainen satamakapteeni haluaa jotain,tuskin lainvoimainen päätös.Ainahan voi tuolta YK putiikista kysellä,kyseleppä sinäkin ja kerro mitä sanoivat.
miksi kångålaiset käyttävät maailmalla siniristiä. Ruotsin ja Kångån valinen ratikkaliikenne on aivan oma juttunsa.
ja minä maksamme veroja Suomen valtiolle,tämän seurauksena siniristilippua käyttävät alukset saavat rahatukea jota sitten jaetaan muutaman suvun kesken tuålla åålannissa.
Åikesti tuo affenanmaan lippu ån ihan virallinen.
Enpä ole väittänytkään etteikö Kångåbiljett ole virallinen. Tiedän sen ihaa yhtä hyvin kuin Sinäkin. Muilta åsin voit unohtaa kåkå jutun.
saavat sitä käyttää siellä aluksen ahterissa,jos haluavat.
juu ja ja yks stoori kertoo et kongolaisessa liehu kongon flagu ku pailotti oli tulos botskiin ja kieltäytyi nousemasta botskiin ku ei tunnistaneet flagua ja tääkin on oikea skönemannijuttu;)))))
Oli hyvä väittely ylessä.
http://blogit.yleradio1.yle.fi/napitvastakkain
Kuunneltavissa sivulla oikealla olevasta radiosoittimesta.
Suomessa ja maailmalla
Saamen lippu
Saamen lipun suunittelija oli norjalainen Astrid Båhl. Lippu hyväksyttiin vuonna 1986, 13. Pohjoismaiden saamelaiskonferenssissa. Lipun neljä väriä tulee saamelaisten vaatetuksen perinteellisistä väreistä. Lipun kehä merkitsee aurinkoa (punainen puoli) ja kuuta (sininen puoli).
Saamen lipun liputuspäivät ovat 6.2. (Saamelaisten kansallispäivä), 15.8. (tänä päivänä v. 1986 Pohjoismainen saamelaisneuvosto hyväksyi saamen lipun), 18.8. (Pohjoismainen saamelaisneuvoston (nyk. Saamelaisneuvosto) perustamispäivä v. 1956), 9.10. (Saamelaisparlamentin perustamispäivä v. 1989) sekä 9.11. (Suomen saamelaisparlamentin perustamispäivä
http://www.uta.fi/~km56049/samegiel/fin/samiflfi.html
Kysyin asiaa tutulta merenkuluntarkastajalta,hän vastasi e-maililla näin:Aluksella,jonka kotipaikka on Ahvenanmaan maakunnassa, on oikeus käyttää Ahvenanmaan lippua merenkulku- kauppalippuna.Yhteysaluksista ym.Ahvenanmaan maakuntahallituksen alaisista:Alus jonka käyttöä maakunta ohjaa tulee käyttää Ahvenanmaan lippua.