Omalla perheellämme alkaa nimittäin olemaan kohtalaisesti. Kyseessä kerrostaloyhtiö, vihamielinen ja vähättelevä hallituksen puheenjohtaja sekä huoli perheen yhä kasvavasta fyysisestä oireilusta.
Terveystarkastaja kävi, hometta löytyi, mielestämme aivan riittämätön kunnostussuunnitelma esitetty taloyhtiön puolelta, terveystarkastajan mukaan asunto kuitenkin asumiskelpoinen eikä suostu ottamaan kantaa terveydentilaamme, vaikka oireet ovat todella vahvat.
Mistä saamme neuvoja ? Mitkä ovat oikeutemme ? Vai pitää tässä hiljaa tyytyä seuraamaan kun perheeltä menee sekä terveys että vaivalla säästetty asunto alta ?
Terveystarkastaja kävi, hometta löytyi, mielestämme aivan riittämätön kunnostussuunnitelma esitetty taloyhtiön puolelta, terveystarkastajan mukaan asunto kuitenkin asumiskelpoinen eikä suostu ottamaan kantaa terveydentilaamme, vaikka oireet ovat todella vahvat.
Mistä saamme neuvoja ? Mitkä ovat oikeutemme ? Vai pitää tässä hiljaa tyytyä seuraamaan kun perheeltä menee sekä terveys että vaivalla säästetty asunto alta ?
Vastaukset 25
Vanhimmat
En tiedä noista oikeudellisista asioista, jotka kodin homehtumiseen liittyyn, mutta homeen terveysvaaroista tiedän yllin kyllin.
Home vie ihmisen terveyden. Kaikki eivät parane oireistaan, vaikka muuttaisivat toiseen ympäristöön. Se on ihan tavallista. Ja kun ei parane, pidetään joko stressaantuneena tai mieleltään häiriytyneenä.
Olen itse sairastellut jo kuutisen vuotta siksi, että entinen kotini homehtui. Asuin siellä vuosia tietämättä sairastamiseni syytä. Muutin pois jo puolitoista vuotta sitten ja sairastan yhä. Lääkäreiltä on turha hakea apua. He syyllistävät potilaan ja sanovat, että on oma vika, kun ei parane. Olen itse hakenut apua homeopaattisesta hoidosta, jota moni pitää höpöhöpönä. Minua hoito on auttanut paljon, vaikka en ole vieläkään terve. Kuumetta ja flunssaa riittää.
Home kannattaa ottaa vakavasti huomioon. Vaikka se ei aina näy eikä haise, se romuttaa terveyden ja joiltain jopa lopullisesti.
Olen läpikäynyt samat asiat; sairastunut vakavasti (astma, allergia ja vaikka mitä) ja kokenut taloyhtiön vihamielisyyden.
Tiedät kai, että homekodissa ainut ongelma ei ole home, vaan myös bakteerit, virukset ja hiivat.
Jotkut niistä ovat erittäin myrkyllisiä ja voivat aiheuttaa myös vakavia, pysyviä sairauksia.
Älä suostu riittämättömiin korjauksiin ! Terveyshaitta ei poistu kuivaamalla, peittämällä tai desinfioimalla. Kaikki saastunut materiaali on poistettava. Sitä ennen on kuitenkin selvitettävä tarkaan kosteusvaurioihin johtaneet syyt. Korjausta on turha tehdä ellei syitä poisteta - muuten vaurio uusiutuu varmasti enemmin tai myöhemmin.
Jos sairastelunne jatkuu ja joudutte muuttamaan muualle sen takia, että taloyhtiö on laiminlyönyt riittävän korjauksen, taloyhtiö joutuu korvaamaan vahingonkorvauslain perusteella sekä sairaskulunne että muualla-asumisen kustannuksennekin.
Terveystarkastajat ovat hyvin kirjavaa joukkoa. Asumiskieltoon määrääminen on hyvin erilaista eri kunnissa. Joissain kunnissa ei ole koskaan asetettu homevaurioiden takia yhtään asuntoa asumiskieltoon. Onko terveystarkastajanne antanut taloyhtiölle korjausmääräyksen ? Ellei, niin vaatikaa sitä. Jos ei muuten onnistu, ottakaa yhteys lääninhallitukseen.
Paljon apua ja neuvoja löydätte sivuilta:
www.sisailma2002.net ja www.asumisterveysliitto.fi.
Sisailma2002 -sivuilta löytyy myös sisäilmainfopisteiden osoitteet, mistä voi hakea monenlaista materiaalia avuksi ongelmiinne.
Voimia ! Älkää antako periksi ! Seuraukset voivat olla järkyttäviä (kts. myös Sosiaali- ja terveysministeriön sivuilta tiedote n:o 206/2002).
eivät yleensä ota kantaa mihinkään. On ihme, että löysivät edes hometta. On tavallista, että käyvät vain haistelemassa eivätkä ota edes näytetteitä. Jos käynnin aikana ei home satu haisemaan, he vetävät johtopäätöksen, että mitään ongelmia ei ole. Homeenhajuhan on ajoittaista johtuen ilmanpaineen vaihteluista ja homeen kasvuvaiheesta (eivät tuota haisevia aineenvaihduntatuotteita jatkuvasti). Sitä paitsi kaikki homeet eivät edes haise.
Kun meidän kotimme tutkittiin ensimmäisen kerran, kosteusmittarin mukaan kodissamme ei ollut muuta ongelmaa kuin hieman liian korkea ilman kosteustasapaino tai jokin sellainen. Emme olisi päässeet sisäilmanmittausjonoon, jollen olisi kertonut ajankulukseni tälle kosteusmittaajalle sairastamisestani ja oireistani.
Kun mittaus oli suoritettu, homelukemat olivat järkyttävät. Homeitiöitä oli niin paljon, että mittaus tehtiin uudelleen, ja arvot sen kun kohosivat. Kosteusmittaaja tuli siinä välissä uusintakäynnille. Ei löytynyt vieläkään mitään. Hän tuskaili, että kohta minun ammattitaitoani aletaan epäillä, että missä se home on? No sitä oli luultavasti ylt´ympäri asuntoa.
Kuin kostoksi kodistamme laadittiin sellainen loppuraportti, jossa kolmeen eri kertaan huomautettiin, että kotimme siivoustaso olisi ollut huono. Kyllä oli masentavaa ja vihastuttavaa luettavaa. Soitin kyseiselle viranomaiselle ja kysyin syytä näille maininnoille. No, hänen piti kuulemma jollain tavoin perustella niitä ylikorkeita hometuloksia...
Pintakosteusmittaus on miltei hyödytön tapa homevaurioiden etsimisessä. Usein vauriot ovat rakenteiden sisällä, mistä mikrobit ja niiden haitalliset osat ja kaasumaiset aineenvaihduntatuotteet tulevat ilmanpaineen vaihteluiden mukana sisäilmaan. Pintakosteusmittari ei sananmukaisesti mittaa kuin pinnan kosteutta.
Sitäpaitsi kosteusmittaus ei ilmennä muuta kuin sen hetkistä tilannetta. Mikrobimittaukset kuvastavat tilannetta pidemmältä ajalta. Kosteusvaurio ja homevaurio ovat eri asioista. Kosteus on syy ja home on seuraus.
Kuivuneet homekasvustot ovat yhtä haitallisia kuin tuoreet. Itiöiden allergeenit ja toksiinit ovat pysyviä yhdisteitä.
Tiedätkö, mitä huonekaluille tapahtuu? Joskus sanotaan, että homeitiöt vähenevät huonekaluista siivouksen myötä pikku hiljaa. Jotkut taasen sanovat, että kaikesta pitäisi luopua. Se tuntuu jossain mielessä mahdottomalta ajatukselta, jos kyseessä on uniikki huonekalu.
Tekstiilit, paperi- ja muovitavarat ovat kaikkein vaikeimpia. Niiden puhdistaminen on käytännössä usein mahdotonta ja ne saattavat ylläpitää oireilua. Myöskään viranomaiset eivät ole kyenneet antamaan mitään ohjeita puhdistamisen suhteen.
Kovapintaiset huonekalut voi usein säästää puhdistamalla ne perusteellisesti ja tuulettaa ulkoilmassa mahdollisuuksien mukaan.
Itse säästin arvokkaan kangassohvani. Sitä pestiin kuivapesuaineilla, hakattiin, imuroitiin ja tuuletettiin perusteellisesti monen ihmisen avustuksella. Operaatio onnistui siinä määrin, etten joutunut hävittämään sitä.
Valokuvat ja muut tärkeät paperit olen sulkenut laatikoihin ja vienyt kellariin.
Yksi suuri yllätys oli, kun hankin hävitettyjen tilalle uusia vaatteita ja pestyäni niitä nekin alkoivat haista. Selitykseksi paljastui pesukoneeni. Se oli sisältä umpihomeessa ja jouduin hävittämään senkin.
Paljolti on tietysti kiinni siitä, kuinka saastuneita tavarat ovat. Oma tapaukseni lienee sieltä pahimmasta päästä, muttei suinkaan ole ainutlaatuinen.
Mnkälaisia oireita teillä tarkalleen ottaen on? Epäilen asunnossani olevan hometta, koska minulla on ollut yli kolme kuukautta kurkku kipeä (sattuu niellessä), nuha ja ajoittan nouseva kuume. Voisivatko johtua homeesta?
Oireesi saattavat johtua homeesta, mutta niihin voi yhtä hyvin olla muitakin syitä. Selittämätön kuumeilu on yksi tyypillisistä oireista. Tavallisia ensioireita ovat myös nenän tukkoisuus, silmäoireet, infektiokierteet, yskä jne.. Hometalomikrobit mm. ärsyttävät limakalvoja ja heikentävät immuunipuolustusjärjestelmää.
Hometta voi epäillä syyksi, jos oireet helpottavat muualla ollessa. Jos on esimerkiksi viikon muualla, niin pitäisi jo huomata selvä ero.
Eroa ei aina huomaa. Jos homeesta on jo sairastunut, ne pahuksen oireet eivät katoa, vaikka olisi kodin ulkopuolella. Siksi minäkin aloin jo jossain vaiheessa epäillä, että olenko sittenkään sairastunut homeesta, koska olin sairas, vaikka lähtisin viikoksi lomalle.
Hometalomikrobit aiheuttavat pahimmillaan myös pysyviä sairauksia. Lisäksi, jos immuunipuolustusjärjestelmä on jo pahoin heikentynyt, niin esim. infektiokierre ei viikossa korjaannu.
Sen sijaan muualla ollessa pitäisi sellaisten välittömien ärsytysoireiden kuten nenän tukkoisuuden, silmien rähmimisen, päänsäryn, hengenahdituksen yms. helpottua muutamassa päivässä.
Niinpä. Kun minä muutin puhtaaseen asuntoon, viikon sisällä jäi pois se valtava väsymyksen tunne, joka ennen oli minua vaivannut. Lihakseni eivät myöskään enää särje. Mutta muu on jäänyt. Kun tietäisi, miten sen heikentyneen immuunijärjestelmän saisi entiselleen. Välillä meinaa usko kadota. Elämä on liian raskasta, koska arkea on jaksettava pyörittää terveen tavoin.
Olen läpikäynyt saman painajaisen. Kaiken tämän sairastelun lisäksi tulevat muut huolet ja jopa ympäristön pilkat, asiaa ei oteta todesta. Keskivertolääkäreillä ei myöskään ole mitään käsitystä näistä sairauksista.
Itse olen päässyt kaikista muista oireista melko lyhyessä ajassa, ainoastaan astma on jäänyt. Jokainen tapaus on kuitenkin yksilöllinen ja jokainen on altistunut eri mikrobeille ja eri määrille.
Eräs asiantuntijalääkäri sanoi kerran, että immuunipuolustusjärjestelmän korjautumiseen voi homealtistumisen jälkeen toisilla mennä 1-1,5 vuotta. Yritä siis vielä jaksaa. Helpotusta voi olla tulossa.
Olen kahden kuukauden kuluttua asunut jo kaksi vuotta - toivon mukaan -puhtaassa asunnossa. Ja silti sairastan. Siinä tosi homeisessa asunnossa sairastin neljä vuotta. Elimistöni on luonnollisesti tosi sekaisin ja heikko. Kunto on kohentunut kuitenkin sen verran, että joskus on jopa kaksi kuumeetonta päivää peräkkäin! Ja sitä pettymystä, kun lämpö taas nousee...
Välillä on vaikea jaksaa, koska töissä on käytävä, kuumetta tai ei. Työpaikkalääkärini mukaan tämä sairastaminen ei ole edes mahdollista. Minun pitäisi mennä kuulemma psykologiseen testiin, jotta nähtäisiin, olenko psykoterapian tarpeessa. Hän on myös sanonut, että parantuminen alkaa aina ihmisestä itsestä ja että kukaan ulkopuolinen ei voi auttaa. Piristävää, eikö totta? En enää edes käy tämän lääkärin vastaanotolla pilkattavana.
Sairaslomaa en saa, koska minulla on kuulemma stressi, johon ei auta lepo. Minun pitäisi kuulemma keksiä itselleni jotain kivaa tehtävää. Tottahan minä tekisin mielelläni mitä vain, jos olisi voimia.
Kertomuksesi on tavallinen. Asiantuntemattomat lääkärit suhtautuvat juuri kertomallasi tavalla. Sinun pitäisi päästä asiantuntijalääkärin vastaanotolle. Niitä ei ole monia Suomessa. Helsingistä, Kuopiosta ja Oulusta ainakin löytyy.
Lähetä viestisi Asumisterveysliittoon, he saattavat tietää asuinpaikkaasi lähinnä olevan oikean tahon.
Kansanterveyslaitoksella on tehty selvitys homealtistuneiden pitkäaikaissairauksista. Ehkä kärsit juuri jostakin niistä.
Onko myös varma, että työpaikkasi sisäilma on kunnossa ? Jo valmiiksi altistunut ei yleensä siedä pieniäkään homemääriä.
Eihän sitä koskaan varmuudella tiedä, onko esim. työpaikan sisäilma kunnossa vai ei. Valitettavasti.
Mutta, näistä asiantuntijalääkäreistä. Keitä he ylipäänsä ovat? Siis minkä alan erikoislääkäreitä? Asun Helsingissä, eli jos heitä on täällä, menen mielelläni tapaamaan. En vain ole koskaan kuullut tällaisista lahjakkuuksista.
He ovat keuhkosairauksien ja allergologian erikoislääkäreitä, jotka sen lisäksi vielä ovat erikoistuneet homealtistumisiin. Helsingissä on HUS:ssa sisäilmapoliklinikka, jossa nämä erikoistuneet lääkärit työskentelevät. Sinne ei kuitenkaan pääse ilman lähetettä. En tiedä saako tällä foorumilla mainostaa, mutta ainakin yhdellä heistä on (tai ainakin oli) myös yksityisvastaanotto Mehiläisessä. Tämä lääkäri on Timo Helin.
Sai mainostaa tai ei, ainakin teet sen siksi, että haluat auttaa. Kiitos. Onpa jännä, ettei kukaan lääkäri ole vihjaissut minulle tällaisista mahdollisuuksista. Mitä se olisi heiltä pois? Ei mitään.
Se on ollut jännää (tai jännää ja jännää)että lääkärit ovat päättäneet, että jokainen paranee 3-4 kuukauden sisällä päästyään pois homeisesta ympäristöstä. No, sitten kun ei parane, he voivat sanoa kuten minulle kerran sanottiin: NYT olet kyllä sairastanut jo liian pitkään. Olet masentunut. Jollet ala käyttää masennuslääkkeitä, et parane koskaan.
Homealtistumiset eivät mitenkään kuulu lääkäreiden peruskoulutukseen ja heidän asiantuntemuksensa asiassa on suurinpiirtein maallikkotasoa. Jos joillakin heillä on jokin käsitys asiasta, niin sekin perustuu vain olettamukseen, että homeallergia on ainoa mahdollinen seuraus. Allergia on kuitenkin vain yksi monien muiden sairauksien joukossa, jota nämä mikrobit voivat aiheuttaa. Kansanterveyslaitoksen Ympäristöterveyden osasto on v. 2001 julkaissut selvityksen: "Asumisterveysongelmaisten pitkäaikaiset terveyshaitat". Mielestäni tämän raportin pitäisi olla kaikkien lääkäreiden käytössä, mutta käsitykseni mukaan sekin on keskivertolääkärille tuntematon tutkimus.
Tiedän tasan tarkkaan, mitä olet kokenut. Itse yritin terveyskeskustasolla hakea apua todella vaikeisiin - jopa henkeä uhkaaviin oireisiini. Jos mainitsinkin sanan "home", niin minulle vain hymyiltiin ystävällisen ylimielisesti ja lähetettiin kotiin. Loppujen lopuksi menin yksityiselle keuhkotautien erikoislääkärille, joka kauhistuneena oireistani ja kokemastani lähetti minut päivystyspotilaana suoraan sisäilmapoliklinikalle. Se oli autuas tunne, kun joku vihdoinkin otti tosissaan ja ymmärsi tilanteen ja sain monimuotoista apua.
Jos menet asiantuntijalääkärille, niin ota mukaasi myös mahdolliset entisen asuntosi homeanalyysitulokset, koska asiantuntija voi niiden avulla tehdä johtopäätöksiä. Kerro myös kaikista oireistasi - myös entisistä. Esim. lihassärky on hyvin tyypillistä.
Toivon sydämestäni, että vihdoinkin saisit apua.
Tiedätkö, voiko sen lähetteen kirjoittaa ihan tavallinen yleislääkäri?
Olen itse ollut todella hyvilläni, kun olen näillä keskustelupalstoilla saanut keskustella toisten homeesta kärsineiden kanssa. Tuttavapiiriini ei heitä kuulu. Kokemukseni ovat olleet kovia, kuten meidän kaikkien. Kaikkein karmein tapahtui kun kävin psykiatrilla. Halusin osoittaa olevani yhteistyöhaluinen työpaikkalääkärini kanssa. No huh, sepä vasta ahdistikin! Nyt voin jo naureskella asialle, onneksi. Tuolla työpaikkalääkärin vastaanotossa odottaa minua jo neljättä viikkoa lähete psykologille. Minun pitäisi mennä testaukseen, jotta minut voitaisiin tarpeen tullen lähettää psykoterapiaan. Heh heh. Käyttäköön joku toinen sen lähetteen minun puolestani.
No, on mukava saada ymmärrystä. Kiitos vielä kerran tiedoista.
Kyllä kuka tahansa lääkäri voi käsittääkseni kirjoittaa lähetteen sinne, kunhan vain onnistut löytämään sellaisen, joka ymmärtää tilanteesi. Yleislääkärit eivät ehkä edes tiedä sisäilmapolkinikan olemassaolosta. Se toimii Iho- ja Allergiasairaalan yhteydessä Meilahdessa ja on tärkeätä, että lähetteessä on maininta homealtistumisesta, jotta ohjaudut siellä oikealle lääkärille.
Ehkä työpaikkalääkäristäsikin saattaisi olla apua, jos hän suostuisi konsultoimaan Työterveyslaitoksen ylilääkäri Kari Reijulaa, joka on myös maan johtavia asiantuntijoita tässä asiassa. Tai sitten hän voisi kysyä neuvoa ja tietoja myös Kuopion Kansanterveyslaitoksen erikoislääkäriltä Tuula Husmanilta (Kuopio), joka on ehkä parhaiten tässä maassa perehtynyt homeuhrien ongelmiin ja joka on myös tehnyt mainitsemani tutkimuksen homealtistuneiden pitkäaikaissairauksista. Olen ollut joskus kuuntelemassa hänen luentojaan ja niissä hän on myös ottanut esille, kuinka yleistä on, että lääkärit lähettävät altistuneet psykiatrille, koska ovat täysin ymmällä.
Tulin juuri työterveyshuollosta. Valitsin ihan vennon lääkärin, ettei hänellä olisi ennakkoluuloja. Hän suhtautui asiaani suopeasti, vaan ei kirjoittanut lähetettä. Perusteluna oli se, että sisäilmapoliklinikalla hoidetaan sisäilmaa, ja eihän sinun kotonasi enää ole homeongelmaa. Kun kysyin, kuka sitten voisi auttaa, oli vastaus aika hauska... Hän sanoi, että hän ei voi lähettää minua mihinkään, koska minulla on vain näitä oireita, mutta ei tietoa siitä, mistä ne johtuvat. Voi pyhä yksinkertaisuus - homeestahan ne!
Nyt aion ottaa yhteyttä suoraan hyksiin, ja kysyn heiltä, olisiko heillä tarjota apua. Sitten voin tehdä uuden lähetehakureissun.
Kiitos jälleen noista nimitiedoista, otin ne ylös ja ryhdyn soittelemaan. Voiko joku asia todella olla näin hankala? Ilmeisesti voi.
Hyvää viikonloppua sinulle, tuntematon ystävällinen sielu.
Siis tämän lääkärin mukaan HYKS:issä hoidetaan sisäilmaa eikä potilaita ??? Apua saadaksesi sinun myös pitäisi muuttaa takaisin homeasuntoosi ?
Tässä vielä lisäpaikkoja, mistä voit saada apua:
Asumisterveysliitossa tällaiset tapaukset ovat arkipäivää (yhteystiedot osoitteesta www.asumisterveysliitto.fi).
Sekä:
Hengityspuhelin on Hengitysliiton ilmainen palvelunumero, jossa keuhkolääkäri ja ilma-asiantuntija vastaavat kysymyksiin tiistaisin
klo 15-18 numerossa 0800 14562.
Älä lannistu !
Kyllä tämä lääkäri on varmasti ollut oikeassa. Jos kerran silmäklinikalla hoidetaan silmiä ja korvaklnikalla korvia, niin kai sisäilmaklinikalla sitten sisäilmaa hoidetaan. Et sattunut kysymään, että miten se viedään vastaanotolle ?
Sen jälkeen, kun olin itse soittanut sisäilmapoliklinikalle, ja kuullut, että lähetteen kera saan mennä sinne, lupasi tämä lääkärinikin kirjoittaa minulle kyseisen lähetteen. Aion kyllä tarkastaa parin viikon päästä sieltä poliklinikalta, että lähete on varmasti mennyt perille. Jonothan ovat pitkät, tuskin he minua heti kutsuvat, mutta en enää luota lupauksiin...
Tuo tarkkailijan esittämä huomio sai minut oikein ääneen nauramaan. Olisinpa ollut niin terävä, että olisin osannut itse kysäistä tuosta ilman mukana kuljettamisesta!
Nyt jaksan taas ponnistella eteenpäin, sillä olen saanut uutta toivoa elämääni. Kiitos.