Aukin rististä?

Korppi

Tää on ihan pikkuasia, mutta kysynpä silti: intissä ollessani en suorittanut Aukkia eli olin kotiutuessani rivimies. Vapaaehtoisen maanpuolustuskoulutuksen kautta olen kuitenkin käynyt kursseja, joista on kertynyt kertausharjoitusvuorokausia korpinnatsojen verran. Jos saan alikessun natsat, voinko pitää AUK:n ristiä vaiko en?

35

18418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Res.Ylil

      että et voi. Käsittääkseni Aukin ristin saa nimenomaan Aukin käymisestä. Ilman Aukkia et myöskään voi rauhan aikana yletä alikessun arvoa pidemmälle. Varmimman tiedon tosin taidat saada puolustusvoimien palvelupisteestä tai sotilasläänin esikunnasta. Eiköhän siellä joku tunne ohjesäännötkin. Missä sitä ristiä muuten pitäisit, kunniavartiossako?

      • hjuy654

        voit pitää. Liimaa se roju vaikka ohtaas kuka sitä kysele ootko käyny vaiko et jos sul on natsat kauluksessa tahi tissilöiden välis :D huutonetsitä voit ostaa lisää renikoita rintaas :D


      • Res.Ylil

        syö sinä sivari poronpaskaa. Tule tänne Lappiin leirille!


      • Paskahely

        Mitä tekee jollain itsariristillä?


      • Anonyymi
        Res.Ylil kirjoitti:

        syö sinä sivari poronpaskaa. Tule tänne Lappiin leirille!

        Sielläkö syödään sellaista.


    • ymmärrä

      missä sitä hikiristiä voisi käyttää.

      • torvensoittaja

        No jos menee presidentin linnaan itsenäisyyspäiväkutsuille niin voi laittaa vaikka pukeen kiinni heh heh


      • iu7865g

        mänet ihtenäisyys päivänä torillen renikat rinnas ja paretti päässä kekkuloimaan :D


      • Anonyymi
        torvensoittaja kirjoitti:

        No jos menee presidentin linnaan itsenäisyyspäiväkutsuille niin voi laittaa vaikka pukeen kiinni heh heh

        Olis se komea yhdessä pronssisen ammuntamitalin ja juoksumitalin kanssa yhtäaikaa. Siinä tuntisi itsensä sotaloordiksi ja naisilla menisi jalat alta.


    • Hikiristiä käytetään lomapuvussa ja nimen omaan AUK:n käymisen ansiomerkkinä. Eli jos ylennys tulee niin kannattaa toki ottaa yhteyttä MPL:n esikuntaan ja kysyä vielä asiaa.

    • Sotilas 1

      Et voi. Tai siis tietenkin voit, mutta oikeutta sen pitämiseen sinulla ei ole.
      Kuten tuossa joku sanoikin, niin AUK:n risti on kurssimerkki, jonka saa aliupseerikurssin suorittamisesta. Miehistöstä aliupseerin arvoon ylennetty ei ole kyseistä kurssia suorittanut. Ja missä sitä nyt reservissä ollessa edes voisi pitää?

    • Res alikKyrpä

      Et voi, olisit aikanasi vain käynyt sen aukin, oma vikasi

    • koulutustaso merkki

      etkö todella tiedä ? et saa. et ole suorittanut sotilasjohtajan koulutusta aliupseerikoulussa, jossa se myönnetään kurssin läpäisseille. et vaikka sotilasarvo olisi korppia korkeampikin.

      ilman tätä rintaasi laittaessasi sotilaana et toimi reserviläisenä oikein.

      jos asia kiinnostaa käy pv sivuilla reserviläiset / täydennyskoulutus. jospa se vielä olisi mahdollista.

      hyvää jatkoa.

    • Resalik..

      Auk-merkkiä voivat pitää vain auk:n suorittaneet. Se ei ole merkki sotilasarvosta, vaan koulun suorittamisesta varusmiesaikana.

      Ihan samalla tavalla miehistöstä ylennetty "alikersantti" ei ole sillä lailla oikea alikersantti, että häneltä puuttuu johtajakoulutus ja joskus myös kyvyt johtamiseen.

    • Feldvebel

      Ylenin ilman.Rauk-Auk.1984-1985.UUDRAKP-PST.Eskadroona ja kävin upinniemellä.Suojelukoulukurssin ja 5kertaa,kertaamassa ja postista tuli taas tornikirje,ylennetty.Ylikersantiksi ei ole ristiä ja lukee joukkueenjohtaja.

    • hikinenjohtaja

      Ilman auk ylennetty alikersantiksi on alikersantin arvoinen mutta ei aliupseeri, vain reservin aliupseerikoulu eli auk antaa tuon aliupseeri nimityksen oikeuden. Moni reserviläinen joka ei ole käynyt auk on käynyt vielä patevämpiä työnjohdollisia ym. esimies koulutuksia. Näillä valmiuksilla johdetaan nykyajan sotilaita paljon paremmin kun auk opeilla jos heidän sotilaalliset valmiutensa ja taitonsa ovat muuten johtajalle sopivia.

    • Resalik

      Et voi

    • 88+88

      Mitä väliä sillä on? Eihän sitä ristiä voi missään käyttää varusmiespalveluksen jälkeen. Ellei pistä vitriiniin tai seinälle koristeeksi.

      Aikaa sitten kuulin väitteen, että RUK:n vastaavaa ristiä voisi käyttää maanpuolustuksellisisssa jne. juhlatilaisuuksissa siinä missä virallisia kunniamerkkejä ja erilaisia maanpuolustuksen ansiomitaleita. Saattoi olla pötypuhetta. En muista nähneeni kenelläkään moista missään kemuissa. Ja AUK:n rististä ei tuommoista ole edes puhuttu.

      • wscfsac

        Minä kannan hikiristiä joka päivä siivojanhaalarieni oikean taskun päällä.


    • Psj

      ”Ihan samalla tavalla miehistöstä ylennetty "alikersantti" ei ole sillä lailla oikea alikersantti, että häneltä puuttuu johtajakoulutus ja joskus myös kyvyt johtamiseen.”
      ”Ilman auk ylennetty alikersantiksi on alikersantin arvoinen mutta ei aliupseeri, vain reservin aliupseerikoulu eli auk antaa tuon aliupseeri nimityksen oikeuden.”

      Mitä täällä puhutaan. AUKta käymätön alikersantti on aliupseeri siinä kuin AUKin käynytkin. Puuttuva AUK korvautuu muilla taidoilla ja hän voi olla yhtä hyvä johtaja, kuin AUKin käynytkin. Ainoa ero on siinä, että AUKin käymättömän sotilasura pysähtyy yleensä alikersantin arvoon. Poikkeuksena oli ennen YK:n rauhanturvatehtävissä ja nykyään kriisinhallintajoukoissa esimiehenä toimiminen, joka mahdollistaa miehistökoulutuksen saaneen henkilön ylentämisen reservissä kersantin arvoon asti.

      Siinä tässä ketjussa ollaan oikeassa, että AUKin risti on kurssiristi, jota saavat kantaa vain AUKin käyneet sotilasarvosta riippumatta.

      • Jpr 2/98 yli.kes

        "Täältä tulee A-U-K meitä kypsempää ei oo, meillä on parhaat ginekset, akoillakin kivekset, AUK:kin merkki rinnassa on kuin istuis linnassa...." ilman aukkia ei ole oikeutta kantaa ristiä, sori sillä üüper pillumangeetti sen on :)


    • Swedupelle

      Mulla oli Aukin risti sekä valioampumamerkki puvun rinnassa ku jäin eläkkeelle täss pari viikkoa sitten, että silleen.- Viel on tuo koto Suomi mieless :D

    • muistelmaa

      Se oli toista silloin harmaitten lomapukujen aikaan. Kun meni vaikka tanssipaikalle alikessun jämät kaulassa, aukin risti rinnassa ja rivi ampuma-, ja urheilumerkkejä taskun päällä. Tietty oli kravatti ja kauluspaita. Omia mustia nauhakenkiä sai käyttää lomapuvun kanssa. Nyt ei ole harmaita lomapukuja eivätkä nuoret käy tanssilavoilla.

    • Aapo2

      Tulipa törmättyä kaveriin, joka on ylennetty reservin ylikersantiksi ilman minkäänlaista aliupseerikurssia. Olen aikaisemmin joskus kuullut huhuja samanlaisista tapauksista, mutta en ole niihin oikein uskonut kun teoreettisesti korkein saavutettavissa oleva sotilasarvo pelkällä miehistökoulutuksella on kersantti.

      Henkilö itsekin tietää, että ei menty sääntöjen mukaan. Hän epäilee, että kyse on erehdyksestä tai sitten kukaan ei vaan välittänyt. Mutta yhtä kaikki, ylikersantin arvo on ja pysyy. Ilman oikeutta käyttää aukin ristiä.

      • Lisääfaktaatiskiin

        Mikä maa mikä armeija? Oliko kyseessä yk-joukkojen sotilasarvo? Edes sotaveteraaneja ei ole ylennetty ilman auk:n käymistä noin korkealle. Nyt vähän lisätietoja, ettei jää baarikeskustelun tasolle.


      • Aapo2

        Tuossa oli jo faktat. Voihan siihen lisätä, että asiasta oli puhetta päivällä, selvinpäin ja vielä maanpuolustukseen liittyvässä tilaisuudessa. Kyse oli oikeasta reservin sotilasarvosta eikä mistään tilapäisestä YK-palvelusarvosta, jolloin sotamieskin saattoi päästä sovittamaan vääpelin arvomerkkejä.

        Henkilöllä oli kymmeniä kertauspäiviä ja lisäksi oli toiminut esimiesasemassa YK-joukoissa, josta ihan sääntöjen mukaan sai kersanttiylennyksen. Sitten vuosien päästä tuli yllättäen kirje ylikessuksi ylentämisestä. Siinä koko juttu.


      • Anonyymi
        Lisääfaktaatiskiin kirjoitti:

        Mikä maa mikä armeija? Oliko kyseessä yk-joukkojen sotilasarvo? Edes sotaveteraaneja ei ole ylennetty ilman auk:n käymistä noin korkealle. Nyt vähän lisätietoja, ettei jää baarikeskustelun tasolle.

        Onpa vaan ylennetty.
        Ylikersantiksi asti (nuoremman aliupseerin ylin arvo) voi noheva kaveri reservissä ylentyä omilla ansioillaan ja näytöillään ilman aliupseerikoulutusta.
        Aliupseerikoulua hän ei ole käynyt joten ei voi kurssimerkkiäkään käyttää, mutta on aliupseeri siinä missä muutkin ja ilman johtamis- tai muita ammattitaitoja häntä ei olisi tuohon sotilasarvoon edes ylennetty.
        Vääpeli ja siitä ylöspäin ovat sitten vanhemman aliupseerin arvoja, eikä niihin voi ylentää ilman aliupseerikoulutusta, jonka voi nykyään suorittaa myös jälkikäteen reservissä.
        Siitä voi jatkaa myös reserviupseerikoulutukseen ja edetä aina majuriksi reservissä jos kyvyt, taidot, into, ikä ja sota-ajan sijoitus sen mahdollistaa.
        Kyvykkäälle on aina kaikki polut auki.


    • Hätäkorppi85

      Seuraavksi aitoa Suomen aliupseerikoulutuksen historiaa. Menin saapumiserässä II/85 palvelukseen kesäkuun alussa. Auk alkoi suunnilleen elo-syyskuun vaihteessa ja päättyi jouluksi. Sain korpraalin eli ns. "hätäkorpin" arvon noin viikon ennen kurssin päättymistä. Tämä merkitsi, että Auk:n jälkimmäisen osan kokeet ja arvioinnit olivat menneet niin hyvin, että kurssin päättyessä oli tulossa ylennys alikersantiksi. Osa oppilaista ja Ruk:hon lähtijät oli ylennetty korpeiksi jo kurssin puolivälissä. Aiemmissa saapumiserissä jos Auk ei sujunut kovin hyvin, siirtyi kurssin jälkeen komppaniaan kouluttajaksi korppina ja sai ylennyksen alikessuksi vasta ennen uusien alokkaitten saapumista. Mutta sitten meisän Auk:mme loppupäivinä tuli yllätyskäsky. Määrättiin, että vastedes kaikki Auk:n käyneet valmistuivat alikersanteiksi. Koulun toimistossa alkoi hässäkkä, kun paperiasiat kaatuivat päälle, osa todistuksia meni uusiksi jne. Ne loputkin noin 1/3 vahvuudesta ylennettiin pikavauhtia korpraaleiksi, koska kahta arvoastetta ei voinut nousta kerralla. Eli saapumiserästä II/85 lähtien kaikki Auk:sta valmistuneet olivat alikessuja. Tuota aiemmin saattoi komppanioissa olla samaan aikaan Auk-korppeja sekä joku vanhemman etän miehistökorppi, esim. toimistoluumu. Näiden eron tunnisti auk-rististä. Kerrottiin myös legendoja meitä edeltäneistä saapumiseristä, joissa erityisen nohevaksi käytännön kouluttajaksi osoittautunut ryhmänjohtaja oli saapunut korppina Auk:sta ja kotiutunut kersanttina.

      Auk:n santsareina meitä oppilaita oli kiusaamassa joukko edellisen kurssin häijyimpiä perkel##tä, mutta väitteistä huolimatta läheskään kaikkia noista ei ylennetty kessuiksi. Toisaalta ne pari jotka porukasta sitten saivat kessun jämät, myös ansaitsivat ne jämptillä toiminnalla. Ei niitä millään esimiesten nuoleskelulla saatu.

      • Aapo2

        Meillä oli naapurikomppaniassa aukin käynyt korppi, joka jäi tulematta lomilta ja oli omilla vapailla melkein viikon. Siitä hyvästä muun ohessa ilmoitettiin, että alikersanttiylennys tulee vasta kotiuttamispäivänä.

        Sen verran edellisestä lipsuttiin, että muuten hyvin menneen palveluksen jälkeen komppanian vääpeli iski arvomerkit kouraan ennen viimeistä viikonloppuvapaata. Saa kotiväki nähdä poikansa edes kerran alikersanttina. Näin 70-luvun loppupuolella.


    • yxtosijuttu

      Ykx kaveri ylennettii saunamajurix vaikkei se oo käyny aukkii.

    • Anonyymi

      Jos sitä nyt kukaan kehtaa pitää niin siitä vaan. Tosin saattaa porukka pikkusen sellaselle reppanalle naureskella :D

    • Anonyymi

      AUK:n risti on koulumerkki. Vähän kuin Oxfordin käynyt tohtori voi käyttää Oxfordin kravattia, mutta kaikki tohtorit eivät ole Oxfordin käyneitä. Paitsi että AUK:n ristin tienaamiseen on vaadittu enemmän. AUK ei ole pelkkä koulu, se on mielentila. Miten kaikki sotilasjutut tehdään särmemmin.

    • Anonyymi

      Kesämökin huussin seinään hyvä koriste.

    • Anonyymi

      RAUK risti on hieno mitali ja osoitus pätevyydestä olla johtaja.

    • Anonyymi

      Aliupseerit ovat armeijan selkäranka.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      120
      3734
    2. Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...

      ...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä
      Maailman menoa
      575
      3221
    3. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      98
      1949
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1434
    5. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      50
      1396
    6. Nainen, tilanne on nyt tämä

      että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä
      Ikävä
      82
      1394
    7. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      103
      1193
    8. Pandatalo

      Pandatalo myyty. 👍👍👏👏
      Ähtäri
      46
      1151
    9. Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan

      Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal
      Maailman menoa
      125
      1132
    10. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      90
      1119
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja