Tarkoitus olisi aloittaa ko. patruunan lataaminen itse. Kertokaa kokeneet millä välineistöllä olette latailleet juuri tuota patruunaa??Siis millä pärjää.
7,62x53r lataaminen
6
2605
Vastaukset
- pärjäileepi
vasarasarjalla pärjäileepi ihan mainiosti samoinkuin
itse tekemällä ruutimitalla jonka voit valmistaa aseeseesi sopivasta hylsystä. - culpa_luxurial
Vasarasarja tai latauspuristin holkkisarjoineen. Edullisimmat vasarasarjat tulevat varmaan halvemmaksi, mutta puristin on joutuisampi jos aiot latailla muutamia satoja patruunoita vuodessa. Muutama kymmenen/vuosi hoituu vasarasarjallakin.
Ruutivaaka on tärkeä, ellei kellään tutulla satu sellaista olemaan. Kuten edellinen mainitsikin, hylsystä saa ruutimitan. Ruutimitta käy kuitenkin vain samalle ruutilaatu/luoti/nalliyhdistelmälle. Suosittelen hankittavaksi ja maksanee muutamia kymppejä.
Tutustu latausohjeisiin ja noudata niitä! vasara sarjoja
- 66SM
Ei se oikein laatumerkki ole. Holkkisarjoissa olen todennut että supistaa aika rajusta sekä suun että hylsyn. Ulos tullessaan se pitäisi muokata hylsyn suun luodille sopivaksi, mutta avasi pari satasta liikaa.
Supistus oli raju ja sen jälkeen tuleva avaus liian suuri. Aika rajua hommaa hylsylle ja lyhentää sen ikää. Jos ampuu samalla aseella kaikki latauksensa niin kannattaa käyttää pelkkää suunsupistajaa. - reloader.
66SM kirjoitti:
Ei se oikein laatumerkki ole. Holkkisarjoissa olen todennut että supistaa aika rajusta sekä suun että hylsyn. Ulos tullessaan se pitäisi muokata hylsyn suun luodille sopivaksi, mutta avasi pari satasta liikaa.
Supistus oli raju ja sen jälkeen tuleva avaus liian suuri. Aika rajua hommaa hylsylle ja lyhentää sen ikää. Jos ampuu samalla aseella kaikki latauksensa niin kannattaa käyttää pelkkää suunsupistajaa.Onko aseesi venäliänen Mosin Nagant. On horo patruunapesä. Ammu rynkyn 8g- tai D 166-luoteja. Voit vaihtaa nällinpoisto/kalibrointitapin tilalle 30-06 vastaavan. Tietysti voit hioa alkuperästä tappia ohuemmaksi.
- reloader
Ruutivaaka oltava. Vasarasarja ja ruutisirotin sekä nallitaskun puhdistustyökalu. Mieluummin prässi, holkkisarja, hylsynpidin, voiteluaine. Myöhemmin ruutiannostelija ja hylsytrimmeri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2335430Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233790Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,182284Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2852162Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481421Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611269Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1301165Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1201018- 34930
- 161807