7,62x53r lataaminen

lataamaan

Tarkoitus olisi aloittaa ko. patruunan lataaminen itse. Kertokaa kokeneet millä välineistöllä olette latailleet juuri tuota patruunaa??Siis millä pärjää.

6

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pärjäileepi

      vasarasarjalla pärjäileepi ihan mainiosti samoinkuin
      itse tekemällä ruutimitalla jonka voit valmistaa aseeseesi sopivasta hylsystä.

    • culpa_luxurial

      Vasarasarja tai latauspuristin holkkisarjoineen. Edullisimmat vasarasarjat tulevat varmaan halvemmaksi, mutta puristin on joutuisampi jos aiot latailla muutamia satoja patruunoita vuodessa. Muutama kymmenen/vuosi hoituu vasarasarjallakin.

      Ruutivaaka on tärkeä, ellei kellään tutulla satu sellaista olemaan. Kuten edellinen mainitsikin, hylsystä saa ruutimitan. Ruutimitta käy kuitenkin vain samalle ruutilaatu/luoti/nalliyhdistelmälle. Suosittelen hankittavaksi ja maksanee muutamia kymppejä.

      Tutustu latausohjeisiin ja noudata niitä!

    • vasara sarjoja

      • 66SM

        Ei se oikein laatumerkki ole. Holkkisarjoissa olen todennut että supistaa aika rajusta sekä suun että hylsyn. Ulos tullessaan se pitäisi muokata hylsyn suun luodille sopivaksi, mutta avasi pari satasta liikaa.
        Supistus oli raju ja sen jälkeen tuleva avaus liian suuri. Aika rajua hommaa hylsylle ja lyhentää sen ikää. Jos ampuu samalla aseella kaikki latauksensa niin kannattaa käyttää pelkkää suunsupistajaa.


      • reloader.
        66SM kirjoitti:

        Ei se oikein laatumerkki ole. Holkkisarjoissa olen todennut että supistaa aika rajusta sekä suun että hylsyn. Ulos tullessaan se pitäisi muokata hylsyn suun luodille sopivaksi, mutta avasi pari satasta liikaa.
        Supistus oli raju ja sen jälkeen tuleva avaus liian suuri. Aika rajua hommaa hylsylle ja lyhentää sen ikää. Jos ampuu samalla aseella kaikki latauksensa niin kannattaa käyttää pelkkää suunsupistajaa.

        Onko aseesi venäliänen Mosin Nagant. On horo patruunapesä. Ammu rynkyn 8g- tai D 166-luoteja. Voit vaihtaa nällinpoisto/kalibrointitapin tilalle 30-06 vastaavan. Tietysti voit hioa alkuperästä tappia ohuemmaksi.


    • reloader

      Ruutivaaka oltava. Vasarasarja ja ruutisirotin sekä nallitaskun puhdistustyökalu. Mieluummin prässi, holkkisarja, hylsynpidin, voiteluaine. Myöhemmin ruutiannostelija ja hylsytrimmeri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      233
      5430
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      23
      3790
    3. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      18
      2284
    4. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      285
      2162
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      48
      1421
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1269
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      130
      1165
    8. Örebro kuolleet lisääntyy.

      Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.
      Maailman menoa
      120
      1018
    9. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      34
      930
    10. J. Et tullut.

      Ei se mitään. Perjantaina tulee joku muu. M.
      Ikävä
      161
      807
    Aihe