Olen hankkimassa B ajokorttia opetusluvalla, ja inssiin olen menossa kohta puoliin. Saako sen inssin ajaa omalla opetusautolla, vai ajetaanko se jollain katsastuskonttorin autolla?
Kysymys inssiin liittyen
7
5811
Vastaukset
- tietojen
mukaan inssi ajetaan autokoulun autolla, vaikka olisikin ajanut opetusluvalla. Korjata saa jos olen ihan hakoteillä
- ajoin
sillä omalla opetusautolla. Kannattaa siis tosiaan kysäistä sieltä auktoriteeteilta!
- ajoin
Eihän autokoulu ja niitten autot tohon inssiin liity mitenkään, ku ne inssiajon valvojat on eri paikasta kuitenki. Ainakin näin mulla ja muilla joita tiiän.
- Papadopoulos
"Saako sen inssin ajaa omalla opetusautolla, vai ajetaanko se jollain katsastuskonttorin autolla?"
Se ajetaan juuri täsmälleen sillä autolla, jolla opetus on annettu JA jonka rekisterinumero on merkitty poliisin antamaan opetuslupaan (se puolen A4:n suuruinen lappu, joka on voimassa 9 kk antamisestaan).- dszghb
puoli A4=A5
:)
- se ajetaan
Kyllä se inssi ajetaan sillä autolla mitä on käytetty opetuksessa. Itsekkin ajoin samalla autolla oman ajokokeeni. Sillein että ei siinä varata erikseen mitään autoa siihen ajokokeeseen.
...Juuri sillä autolla, jolla olet harjoitellut. Ei katsastuskonttoreilla edes ole autoja siihen tarkoitukseen. Onhan se opetuslupa-autosi kuitenkin muutoskatsastettu opetusautoksi.
Eli se soveltuu inssiajoon.
Ja kyytiin inssiin saat kutsua vaikka oman mummosi...Mutta sen kyytiläisen pitää olla mykkä.
Kannattaa ottaa kyytiin opetusluvan haltija, niin palaute kokeen jälkeen on selvempi ja molemmat sitä sitten miettivät. Menipä koe sitten läpi tai ei.
Inssiajo kuuluu yhtenä osana koulutukseen, niin silloin olisi ainakin opetuslupalaiselle tärkeää, että se ope lähtis istumaan takapenkille.
Tv. liikenneope.
Ainut poikkeus on korttinsa menetäneet.
Siitä tuli nyt heinäkuun alussa määräys, että he eivät voi mennä inssiajoon muulla kuin autokoulun autolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1904333Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313150Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma292851Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne592741PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist652708Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902605Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142341Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k872062- 841066
- 601052