psorin leviäminen

mulla on psoria päänahassa ja sitten mulla on molemmissa käsissä yksi sormenpäänkokoinen läiskä, samanlaiset ja samankoiset läiskät löytyvät kyljestä ja reiden sisäpinnalta.
Onko odotettavissa että psori leviää isoille alueille vai pysyykö se pieninä läikkinä?
millaisella vauhdilla psori on teillä muilla levinnyt?
1721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

riippuu varmaan aikalailla elintavoista. alkoholi ja stressi pahentaa, lääkkeet ja auringonvalo parantaa. itselläni on ilmeisesti jonkin sortin hiuspohjapsori, koska sita on vaan päässä ja kulmakarvojen alla. mutta etenkin päässä isoina alueina. www.psoriasisliitto.fi on hyvä sivu jos haluat lisäinfoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia? kirjoitti:

mulla on psoria päänahassa ja sitten mulla on molemmissa käsissä yksi sormenpäänkokoinen läiskä, samanlaiset ja samankoiset läiskät löytyvät kyljestä ja reiden sisäpinnalta.
Onko odotettavissa että psori leviää isoille alueille vai pysyykö se pieninä läikkinä?
millaisella vauhdilla psori on teillä muilla levinnyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu