Hondan 15 hp moottorin vika????

TEERISS

Mulla on ko, perämoottori. noin 15-vuotta vanha. Joka vuosi olen vaihtanut tulpat ja bensansuodattimen sekä peräöljyt.

Tänä kesänä kone alkoi oikkuilla seuraavasti: Kun sen laittaa (yrittää laittaa) käyntiin, niin tuntuu, että toinen pytty ei toimi. Kuuluu vain epätasaista röplätystä ihan, niinkuin se kävisi joko paksuna tai yhdellä pytyllä.

Menee noin kymmene minuuttia ja välillä sammuilee. Sit hyrähtää toinen pytty mukaan ja toimii kuin enkeli.

Käytin konetta huollossa, mutta eivät löytäneet mitään vikaa??

Oli kuitenkin valtuutettu Hondan huoltaja. Siellä se peles altaassa ohan hyvin. Kaasarin huoltomies oli kuitenkin putsannut, mutta se oli ollut ohan ok.
Alemman sylinterin tulppa on joka vuosi ollut musta ja ylemmän ihan oikeen värinen (palaminen yläpytyssä on ollut hyvää, mutta alapytyssä tulpasta päätellen epätäydellistä).


Onka kellään tietoo ko. koneesta ja samanlaisista oireista????

Kiitos lisäkysymykistä ja asiallisista vastauksista.

6

1552

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rane

      Elektr. BOXI rikki
      Olen korjannut niitä 5 kpl aina samat oireet.
      Uusi on kallis joten jos tarvit korjaus apua laita num mihin soitan .

      • Onks Boxi vaikee korjata. Ymmärrän jotain koneen päälle. Oon purkanu ja kasaillu moottoripyörän koneita, muttä sähköpuoli ja niiden mittaukset on hebreaa...

        Ei kai vaan taas pitäis irroittaa konetta veneestä?? On tosi kinkkinen homma, kun ei ole kunnon venevalkamaa. On vaan sellanen mutalikko.


    • katsonu

      puristukset, voi tehdä tuota jos toinen ei saa kunnon puristuksia aikaan kylmänä, minulla teki tuota yksi kone, ei ollu perämoottori, mutta kuitenki syy löyty.

      • Luulis, että se huoltomies olis mitannu puristukset, mutta ei tullu kysyttyä. Oli sentään Hondan valtuuttama tyyppi.

        Mut lämpimänä se vika ei tule. Nehän voi mitata onneks koneen ollessa paikallaan.
        Pitää vain ottaa mittari ljostain lainaan.

        Mikä veis puristukset noin yhtä-äkkiä toisesta pytystä? Mitään sivuääniä ei kuulu ja tulpat on varmaan kierretty samalla momentilla kiinni.????


      • katsonu
        TEERISS kirjoitti:

        Luulis, että se huoltomies olis mitannu puristukset, mutta ei tullu kysyttyä. Oli sentään Hondan valtuuttama tyyppi.

        Mut lämpimänä se vika ei tule. Nehän voi mitata onneks koneen ollessa paikallaan.
        Pitää vain ottaa mittari ljostain lainaan.

        Mikä veis puristukset noin yhtä-äkkiä toisesta pytystä? Mitään sivuääniä ei kuulu ja tulpat on varmaan kierretty samalla momentilla kiinni.????

        männän kylessä oli semmonen pieni hietymä, sitä en tiedä olisiko sen aiheuttanut joku vieras esine tai lämmähtänyt, männänrenkaan ura oli "litissä" ja rengas makasi uran pohjassa yhestä laitaa, puukolla raavin ja se alko pelaan, kannatte se kuitenkin tarkistaa niin taas viisastuu, voi se kyllä olla se puola vikakin, yritä saaha vehje pelaamaan, hyvää kesää


      • katsonu kirjoitti:

        männän kylessä oli semmonen pieni hietymä, sitä en tiedä olisiko sen aiheuttanut joku vieras esine tai lämmähtänyt, männänrenkaan ura oli "litissä" ja rengas makasi uran pohjassa yhestä laitaa, puukolla raavin ja se alko pelaan, kannatte se kuitenkin tarkistaa niin taas viisastuu, voi se kyllä olla se puola vikakin, yritä saaha vehje pelaamaan, hyvää kesää

        Kiitos vinkeistä. Pitänee purkaa ja kattoa. Onneks sen voi tehä koneen ollessa kiinni veneessä.

        (Kunhan ei tiputtele osia järveen). tosin harrastan sukellusta, ja vesi jossa kone on, on tosi kirkas....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 143
      1860
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      302
      1284
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      939
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      263
      674
    5. 33
      601
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      601
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      253
      601
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      553
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      20
      502
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      482
    Aihe