puolesta loppua koko öljy maailmasta ni ei tarvis menettää ihmissieluja moisen litkun takia. Ei se bushikaa ja muu jenkkihallitus taida järkiinsä tulla, joten ois helpompaa näin päin et käytetää/poltetaan öljyt vaa pois. ÖLJYKENTÄT PAALAMAAN VAA!
Öljykentät tuleen!
10
1037
Vastaukset
- vaan
ne sun muoviset hippi housus ensin ja rupee sen jälkeen ajattelee sitä mistä sä saat uudet muovi housut kun muovin raaka-aine on loppunut
- kiinnosta --->
pätkääkää onko muovia vai ei. en käytä kortsua ja kännykästäki oon ihan valmis luopumaan. No haluutsä et öljyn tuotanto jatkuu ja siviilit jatkaa kuolemista, siinä vasta arvot on kohdallaan niinkö???
- heikki
Niin ja maailman talous romahtaa ja lama tulee ja nälkä ja taudit leviää ja et sinä varmaan sitä halua ja millä sinä kuljet sen jälkeen jos öljyä ei ole mieti dorka
- Jrockwell
Nii..taas siellä itketään "milläs sitten kuljetaan"..vittu fillarit käyttöön idiootit. On niitä muitakin keinoja kuin öljy..ai nii mut tottakai autojakin pitää olla..mut hei, etanolikin on keksitty..
- vähän
heikolla pohjalla maailman meno jos se romahtais johonki öljyn puutteeseen. ja kyl ne asiat siitä taas järjestyy oikeampaan suuntaan ku saadaan se öljy eka loppumaan. kuoletsä jos öljy kuolee et, joten lopettakaa se öljyn perään itkeminen. Vai haluutsäki et siviili-ihmisiä kuolee jatkossakin?
- elintärkeää
vähän kirjoitti:
heikolla pohjalla maailman meno jos se romahtais johonki öljyn puutteeseen. ja kyl ne asiat siitä taas järjestyy oikeampaan suuntaan ku saadaan se öljy eka loppumaan. kuoletsä jos öljy kuolee et, joten lopettakaa se öljyn perään itkeminen. Vai haluutsäki et siviili-ihmisiä kuolee jatkossakin?
No muista että mitä vähemmän sitä öljyä on niin sitä enemmän ihmisiä kuolee ja kun se loppuu niin tappaminen vasta alkaa ruoka loppuu lääkkeet loppuu poliisia ei olisi eikä sairaan hoitoa ei palokuntaa ei kunnon armeijaa eikä mitään muutakaan mikä pitää tämän maailman pystyssä.
- Vaka Vanha
Turhaan te meuhkaatte, kyllä se öljy aikanaan loppuu ...
- kyllä
loppuu, mutta koska?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Öljyhuippu
http://members.surfeu.fi/11syyskuu/peakoil.htm
Sitten tieysti on se toinen näkökulma, lipilaarien näkökulma.
http://fi-lib.blogspot.com/2005/05/ljy-ei-lopu.html
- 58 tuumanen rengas
Täytyisi rakentaa jonkinmoiset linnoitukset ölyputkien turvaksi ettei ne terroristinperkeleet tuhoaisi niitä!
Meihin se vaikuttaa bensanhinnan nousuna ja se on vittumaista.ei se öljyptkien linnottaminen auttaisi menisi vain paljon energiaa hukkaan. Syynä on se tolkuton kulutus. Kun Intian ja Kiina pääsee kunnolla mukaan meidän kulutusjuhliin niin sitten se vasta kallista on.(poissulkien terrori-iskut ja hirmumyrskyt tai jossain vaiheessa tapahtuva öljyhuippu tai sota)
Pieni tieto joku tutkija laski että jos amerikkalaiset vaihtaisivat kuluttavat autonsa smantasoisiksi kuin eurooppalaiset autot, säästyisi Venäjän öljynviennin verran tavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2702282En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831001Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108960
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 42854
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684- 33677