HMD mustan vyön koe

jussi kk

"Mustan vyön kokeeseen voivat osallistua vähintään kolme vuotta Han Moo Do:ta harrastaneet, jotka opettaja on henkilökohtaisesti kutsunut koetilaisuuteen noin vuotta aiemmin. Ennen koetta on kokelaalla oltava kilpailukokemusta vähintään kuusi kertaa. Kokelaan vyöarvon on oltava vähintään 3. kup, eli ruskea. Kokeeseen kuuluvat kaikki Han Moo Do -tekniikat, kuntotesti sekä moodo-filosofian ja korean kielen koe. "

aikas nopeaa voi saada tuon mustan vyön näköjään.montakohan mustan vyön hanmoodoiniä suomessa sitten on? eipä sillä väliä,itse en vöitä kumarra mutta pistää silti ihmettelemään. ja sitten tuo kieli juttu, pitääkö aivan koreaakin ruveta opiskelemaankin vai onko ne vaan ne huudahdukset?

juttu löytyi tuolta :http://www.vaasan.com/public/vaasan_kuntokiri/57_liikunta/lajipankki/hanmoodo/index.jsp;jsessionid=DPFHNGIKEBEJ

13

2996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukki Won

      Ham moodo on kovista kovin laji, lajin lukemattomat tekniikat takaavat mustien vöiden korkean tason.

      silloin kun laji aloitti pohjanmalla suoritti mustan vyön pari 11 vuotiasta kaveriakin, mutta nyt kun laji on vakiintunut maahamme, niin mustaan vyöhön vaaditaan 15 vuoden ikä, eli lajin taso on erittäin korkea.

      Han moodoa on esitelty jo maailmalla aina Usat, japania ja Kiinaa myöten ja palaute on ollut erittäin positiivista.

      Han Moodon musta vyöllä on paljon korkeampi tieto ja taitotaso, kuin monen muun lajin vastaavalla, helsingissä hmd-krav maga treenaavat samalla salilla ja ennakkoluulottomasti han moodo on ottanut ohjelmaansa Km-tekniikoita, kun on todennut ne paremmin toimiviksi.

      • oikeinko krav maga

        jessus näitä krav maga hypettäjiä, luuletko tosissasi että krav maga on tehokas laji? Ei sillä että ei taida olla HMDkään järin tehokas tappelussa mutta krav maga? Älä nyt naurata..


    • Hekka.

      Tuntuuko sinusta että olet voittannut pimeyden ja palannut alkuun?

    • Haloo??!?!?!?

      Kokeesta ilmoitetaan vuotta aiemmin ruskealle vyölle?!?!? Siis kahdessa vuodessa ruskea ja kolmessa musta!!!!! Aivan sairas vitsi koko laji

      • mufs

        ööh eipä ole hetkeen tainnut kukaan kolmeen vuoteen suorittaa...


      • Fenris
        mufs kirjoitti:

        ööh eipä ole hetkeen tainnut kukaan kolmeen vuoteen suorittaa...

        kun on HöNöDo -seurat saatu perustettua jokaiseen torppaan ja niemen nokkaan niin pikadaneilla ei ole enää samaa rahastuksellista arvoa kuin ennen


    • JohanLewis

      Korean kieltä täytyy osata edes sen verran että osaa koreaksi liikkeiden ja liikesarjojen nimet. Jos ei siihen riitä aivokapasiteetti, niin voi voi. Toisekseen, lajin kehittäjät Young Suk (jolla on myös maailmanmestaruuksia Hoi Jeon Moo Soolissa) ja Hwang In Seon ovat tehokkaita jätkiä.

      Jos joku saa mustan vyön kolmessa vuodessa heiltä, niin se vyö on ANSAITTAVA. Ilmaiseksi sitä ei anneta.

      t.4.gup Han Moo Dossa

      • UmaCura

        Voin sanoa entisenä harrastajana, että YS ei tiedä Hoi Jeon Moo soolista yhtään mitään. Sitä en kiellä, etteikö hän osaisi asioita: aseita, potkuja yms, mutta HJMS:ia se osaa yhtä hyvin kuin Suomea.
        In Seon puolestaan on kyllä varsin pätevä mies HJMS:issa. Sukin "arvo" kyseisen lajin parissa on yksinkertaisesti hierarkinen kysymys.


    • AntiHMD

      Vyön saa kun antaa Sukille rahaa. Aivan sama osaatko/pystytkö tekemään vaadittuja asioita. Tämä on tosi, eikä mikään trolli/provo.

      • terhi

        Katkera exharrastaja kirjoittaa,loppuko rahat.


      • AntiHMD
        terhi kirjoitti:

        Katkera exharrastaja kirjoittaa,loppuko rahat.

        Ex-harrastaja olen ja rahat päätin laittaa toimivampaan ja järkevämpään lajiin. Kuten moni muukin samasta seurasta.


      • terhi
        AntiHMD kirjoitti:

        Ex-harrastaja olen ja rahat päätin laittaa toimivampaan ja järkevämpään lajiin. Kuten moni muukin samasta seurasta.

        No mikä on tuo ihmelaji,joka toimii,kyllä se on jannusta kii huutaako tyttö hii.Eli jokaisesta lajista löytyy jotain positiivistakin kun osaa hakea.


      • cinthorc
        terhi kirjoitti:

        No mikä on tuo ihmelaji,joka toimii,kyllä se on jannusta kii huutaako tyttö hii.Eli jokaisesta lajista löytyy jotain positiivistakin kun osaa hakea.

        Voi herran jestas. Mikä ihme on että Han Moo Doa jaksetaan parjata jatkuvasti?

        Ok, kyseessä on kuitenkin uusi laji joka ei ole vielä vakiintunut ja kehittyy koko ajan. Toisaalta se on yhtenäisempi kuin vaikka karate, jossa on kehittynyt jo useampi eri tyylisuunta.

        Tottakai virheitä tehdään silloin uutta lajia perustetaan, etenkin näin pessimistiseen maahan kuin Suomi. Seurojen perustaminen niin tiuhaan tahtiin oli ehkä virhe, mutta olihan herra Sukin kuitenkin elettävä. Nykyään ei uusia seuroja juurikaan perusteta, ja vanhat ovat vakiintuneet.

        Ja siitä mustasta vyöstä. Toki sen voi saada neljässä vuodessa, mutta vain ihminen, joka oikeasti treenaa paljon ja antaumuksella. Kisoissa ja leireillä on myös käytävä aktiivisesti, jotta opettajat, joko Young Suk tai InSeon Hwang huomaavat potentiaalisen ihmisen. Mustan vyön kokeeseen kutsutaan kun on tunne siitä että henkilöllä on mahdollisuus suoriutua siitä. Ja kokelaalla on ennen koetta vuosi aikaa treenata kunnolla, päämääränään mustan vyön koe, joka on jaettu muutamalle päivälle.

        HanMooDo on erittäin monipuolinen laji, ja kuten kaikissa muissakin lajissa, myös tästä löytyy jokunen "hihhuli". Suomalaiset on niin pahoja yleistämään aina asioita.

        No mutta, se saarnasta

        Herrat on hyvä ja menee itse matsaamaan Young Sukin tai InSeon Hwangin kanssa. Toivottavasti on vakuutukset kunnossa ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8635
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8633
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      6993
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6203
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5268
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4305
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4150
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4093
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3869
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      74
      3765
    Aihe