Koiran pelko ihmisen pahin pelko

ihminen

koirat on pahasta ihmiselle ja lehdissä lukee et aina jossain joku koira on raadellut lapsen.

6

988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pussipuskapiru

      Mahdatkohan tietää kuinka monta ihmistä saa borrelioosin punkin puremasta ja kärsii pahimmassa tapauksessa loppuelämänsä seurauksista..ja punkki on sellanen että sen juuri ja juuri silmällä näkee...

      Entäpä bakteerit ja virukset jotka tapppavat miljoonia ihmisiä vuosittain maailmassa...ehkä koira ei kuitenkaan ole lähelläkään pahinta petoa:))

      Koira ei ole syypää raateluun, vaan ihminen joka on koiran kasvattanut väärin ja/tai kouluttanut liian kovalla kädellä.
      Joten valitettavasti haukut niinsanotusti väärää puuta.

      Ymmärrän kyllä ihmisten koirapelon, mutta pelkoa ei olis jos olis tietoa.
      On hullua että ensimmäiseksi koiraksi otetaan joku suuri vaikeasti käsiteltävä koira ja sitten annetaan sen hyppiä silmille..koira paikka on aina alimpana perheessä, se olis jokaisen koiranomistajan ymmärrettävä.

      Ja ääripäässä koiran hakkaaminen ja liian kova ja väärä koulutus saa vain pahaa aikaseksi...

      Selkeästi, ja ystävällisesti palkiten, eikä koskaan periksiantaen kasvatetaan tottelevainen ja kiltti koira.
      Torua saa, totta kai- mutta lyöminen ei ole koskaan oikein.

      Koirapelkoa voi lievittää tutustumalla johonkin kilttiin rauhalliseen koiraan, jonka omistaja tietää että koira hyväksyy vieraan.
      Niin ja aina pelkästään omistajan luvalla.

      On turha pilata elämäänsä sellaisella pelolla jonka toteutuminen on erittäin epätodennäköistä.

      Tsemmpiä sulle, ei kannata pelätä turhaan.

      • pentu

        Niinpä. Itekin oon pelännyt koiria (10 vuotta sitten), mutta Se lähti sillä, että perheeseen otettiin koira,ja sen jälkeen oon rakastanut koiria, nyt vaan jouduin luopuun yhdestä koiristani, ku sillä on eroahdistus (ei pärjää yksin), ja ei me voitu aina sitä vahtia, nyt ei tiedä, missä menee, kun ostaja oli huijari (ei maksanut);(


    • ================

      Ihmiset ne vasta pahoja on toisilleen , joka päivä saa lukea kuinka ihmiset vaan tappaa toisiaan . Kyllä koirat on " enkeleitä " ihmisiin verrattuna .

      • Ihminen

        Monesti syynä siihen, että koira puree lasta on pelkästään itsepuolustus. Lapsi katsoo koiraa silmiin ja juoksee kohti ja muksauttaa tms. Se on koiralle merkki hyökkäyksestä. Lisäksi koira ei osaa tulkita lapsen (tyhjäpäistä) katsetta. Aikuisten katseesta koira jopa tajuaa onko toi vihhollinen vai ei.


    • koirat pelastaneetkin ihmisiä, herättäneet haukkumalla jos on tulipalo tms. Ja minusta koiran on silleen "viaton" luontokappale,joka toimii vaistonvaraisesti. Toisin kuin ihminen, jolla on oikeasti pimeitä puolia.vrt.väkivalta ihan tuntemattomia kohtaan, pedofilia, raiskaukset, kidutus jossain päin maailmaa. Ja jotkut tehdään jopa uskonnon nimissä.
      Ja opettakaa lapsille, että ei koske vieraisiin koiriin, älkääkä jättäkö vahtimatta tuttujenkaan koirien kanssa.

      • palomimmi

        koirat ovat luotettavia ystäviä, ja jotkut niistä on on vaan päästään sekasin joskus, syynä voi olla myös huono kohtelu.
        Mutta pahin pelko ihmisellä on itse elämän pelko ja itseluottamuksen puute! itse koettua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      28
      11508
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      58
      4086
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      118
      3271
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      172
      2582
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      111
      2335
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys
      206
      1875
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      324
      1190
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      67
      983
    9. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      937
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      65
      828
    Aihe