Koiran pelko ihmisen pahin pelko

ihminen

koirat on pahasta ihmiselle ja lehdissä lukee et aina jossain joku koira on raadellut lapsen.

6

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pussipuskapiru

      Mahdatkohan tietää kuinka monta ihmistä saa borrelioosin punkin puremasta ja kärsii pahimmassa tapauksessa loppuelämänsä seurauksista..ja punkki on sellanen että sen juuri ja juuri silmällä näkee...

      Entäpä bakteerit ja virukset jotka tapppavat miljoonia ihmisiä vuosittain maailmassa...ehkä koira ei kuitenkaan ole lähelläkään pahinta petoa:))

      Koira ei ole syypää raateluun, vaan ihminen joka on koiran kasvattanut väärin ja/tai kouluttanut liian kovalla kädellä.
      Joten valitettavasti haukut niinsanotusti väärää puuta.

      Ymmärrän kyllä ihmisten koirapelon, mutta pelkoa ei olis jos olis tietoa.
      On hullua että ensimmäiseksi koiraksi otetaan joku suuri vaikeasti käsiteltävä koira ja sitten annetaan sen hyppiä silmille..koira paikka on aina alimpana perheessä, se olis jokaisen koiranomistajan ymmärrettävä.

      Ja ääripäässä koiran hakkaaminen ja liian kova ja väärä koulutus saa vain pahaa aikaseksi...

      Selkeästi, ja ystävällisesti palkiten, eikä koskaan periksiantaen kasvatetaan tottelevainen ja kiltti koira.
      Torua saa, totta kai- mutta lyöminen ei ole koskaan oikein.

      Koirapelkoa voi lievittää tutustumalla johonkin kilttiin rauhalliseen koiraan, jonka omistaja tietää että koira hyväksyy vieraan.
      Niin ja aina pelkästään omistajan luvalla.

      On turha pilata elämäänsä sellaisella pelolla jonka toteutuminen on erittäin epätodennäköistä.

      Tsemmpiä sulle, ei kannata pelätä turhaan.

      • pentu

        Niinpä. Itekin oon pelännyt koiria (10 vuotta sitten), mutta Se lähti sillä, että perheeseen otettiin koira,ja sen jälkeen oon rakastanut koiria, nyt vaan jouduin luopuun yhdestä koiristani, ku sillä on eroahdistus (ei pärjää yksin), ja ei me voitu aina sitä vahtia, nyt ei tiedä, missä menee, kun ostaja oli huijari (ei maksanut);(


    • ================

      Ihmiset ne vasta pahoja on toisilleen , joka päivä saa lukea kuinka ihmiset vaan tappaa toisiaan . Kyllä koirat on " enkeleitä " ihmisiin verrattuna .

      • Ihminen

        Monesti syynä siihen, että koira puree lasta on pelkästään itsepuolustus. Lapsi katsoo koiraa silmiin ja juoksee kohti ja muksauttaa tms. Se on koiralle merkki hyökkäyksestä. Lisäksi koira ei osaa tulkita lapsen (tyhjäpäistä) katsetta. Aikuisten katseesta koira jopa tajuaa onko toi vihhollinen vai ei.


    • koirat pelastaneetkin ihmisiä, herättäneet haukkumalla jos on tulipalo tms. Ja minusta koiran on silleen "viaton" luontokappale,joka toimii vaistonvaraisesti. Toisin kuin ihminen, jolla on oikeasti pimeitä puolia.vrt.väkivalta ihan tuntemattomia kohtaan, pedofilia, raiskaukset, kidutus jossain päin maailmaa. Ja jotkut tehdään jopa uskonnon nimissä.
      Ja opettakaa lapsille, että ei koske vieraisiin koiriin, älkääkä jättäkö vahtimatta tuttujenkaan koirien kanssa.

      • palomimmi

        koirat ovat luotettavia ystäviä, ja jotkut niistä on on vaan päästään sekasin joskus, syynä voi olla myös huono kohtelu.
        Mutta pahin pelko ihmisellä on itse elämän pelko ja itseluottamuksen puute! itse koettua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      98
      7663
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5532
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4738
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4683
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      66
      3405
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2768
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2457
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2418
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2372
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2244
    Aihe