Vielä vl-piireissä ollessani äänestäminen oli tarkkaan määritelty. Keskustapuolue oli ainoa oikea puolue. Jos joku kaupunkilainen vl välttämättä halusi äänestää Kokoomusta, se pitkin hampain sallittiin. Mutta presidentinvaaleissa oli pakko äänestää Kekkosta koska SRK oli myynyt vl-äänet.
SMP oli syntiä, koska Kekkonen vihasi Vennamoa.
Kaikki vasemmistopuolueet oli syntiä koska SRK vihasi Neuvostoliittoa.
Kristillinen Liitto oli syntiä, koska siellä kunnioitettiin toisen vakaumusta jne...
Miten nykyään?
SMP oli syntiä, koska Kekkonen vihasi Vennamoa.
Kaikki vasemmistopuolueet oli syntiä koska SRK vihasi Neuvostoliittoa.
Kristillinen Liitto oli syntiä, koska siellä kunnioitettiin toisen vakaumusta jne...
Miten nykyään?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eli kaikki kiihkoilu on syntiä.
Olipa sen kohde mikä tahansa elämän alue vaikkapa vain oman ymmärryksen esittäminen jostain asiasta esim. kilpailevasta puolueesta / ryhmästä/ ihmisestä/ asiasta tms..
Tämä on oma ajatus ja päätelmä asiasta...
on syntiä? Sehän on kiihkoilua pahimmillaan.
asian laidasta vähäsen...
.. eli et mitään!
Politiikkaa ei nykypäivänä oteta yhtä vakavasti kuin joskus 60- ja 70-luvuilla. Äänestäminen on vapaata, samoin äänestämättä jättäminen.
Vl-ihmisetkin nimittäin kokevat, että kaikki puolueet ovat samanlaisia, eivätkä saa mitään aikaan. Edes tavoitteita ne eivät aseta, kun tietävät, että maamme ylin päättäjä valtiosihteeri Raimo Sailas vastaisi, ettei valtiolla ole rahaa, koska on työttömiä ja suuripalkkaiset tarvitsevat kipeästi lisää verohelpotuksia. Kaikkien puolueiden päättäjät nyökyttävät päitään Sailaksen puheen tahdissa.
...äänestyssalaisuus? Mistä kukaan tietää, mitä/ketä äänestää kopissa?
onkin vain siellä kopissa..
.. mutta taidon jälkeen myös kotona ;)
miksette äänestä kristillistä puoluetta? Se ajaisi kuitenkin kristillisiä arvoja.
Jumalan valtakunnan rajat puuttuvat.
Ei haluta lähteä harjoittamaan hengellistä huoruutta vääräjumalisten kanssa.
kunnioittaminen on vl-synti. VL:ien kuuluu halveksia kaikkia muita uskovaisia. Siksi yhteistyötä tehdään mieluummin mahdollisimman jumalattomien (Kepulaiset) kanssa.