Kertokaapa minulle mersumiehet ja naiset mitä eroja on MB C180 Classic/Esprit/Elegance malleissa.
Kiitos
MB C180 Classic/Esprit/Elegance erot
10
6804
Vastaukset
- Timo L.
Tarkoitatko W202 vai W203? Joka tapauksessa nuo ovat varustepaketteja, ja niissä on ero. Seuraava sepustus koskee W202:ta.
Esprit on lähimpänä Classicia (perus), erona mm. jalopuuviilutuksen puuttuminen, kirkkaammat (nuorekkaammat?) sisustusvärit ja madallettu alusta jo tehtaalta. Myös erilaiset pölykapselit ja "Esprit-only"-värejä.
Elegancessa mm. kromilista ympäri auton, pähkinäpuuviilutus (muistaakseni)myös kojelaudan yläreunassa (tosi siisti!), "simpukankuorialuvanteet". Olisikohan vielä ollut 4x sähkölasit.
Sportissa sportimmat alut, madallettu alusta, alumiinia jäljittelevä kojelautaverhous viilujen asemesta. Taisi olla valkoiset vilkut jo ihan -93 lähtien.
Tuossa muutamia pointteja mitä ulkomuistista löysin. Myyntiesitekin löytyy jossa kerrotaan eroista tarkemmin.- ilkka
Mulla on Sveitsistä ostettu C180 Esprit -00. Verrattuna "tavalliseen" eli Classiciin niin siinä on tosiaan sisustusta tehty aika lailla kivamman näköiseksi, tosin ei jalopuulla mutta muuten, sitten alusta on matalampi ja jäykempi, etupyörien takana pieniä muovilisukkeita, jumalattoman leveät todella matalaprofiiliset renkaat jne. mitkä tekee sen et Saksan ja/tai Italian moottoriteillä se pysyy tiessä kiinni ihan toiseen malliin. Sit siinä on kaikenlaisia pikkulisukkeita (mm mitä hittoa kuski tekee meikkipeilillä ?? :-)
Kerta kaikkiaan mainio auto, paras mitä mulla on koskaan ollu. Mut yksi pikku hölmöys: takapenkkiä tai edes sen osaa ei saa kaadettua eli oikeen isoa kamaa ei saa kulkemaan.
- tt
muakin millaisia vastauksia tähän tulee. Ainut ero jonka olen huomannut on ollut penkkien ja ovien verhoilut, Espritissä sporttisen kirjavat, elegancessa hienostuneemmat kuosit. Kaikki muut varusteet saa ristiin ostettua, eli classic ei ole välttämättä se huonommilla varusteilla oleva, vaikka luulisi. Mulla oli -97 esprit vuosi sitten, siinä oli matalempi alusta ja sirot korisarjat, jotka ainakin kaverin elegancesta puuttuu.
- tt
muakin millaisia vastauksia tähän tulee. Ainut ero jonka olen huomannut on ollut penkkien ja ovien verhoilut, Espritissä sporttisen kirjavat, elegancessa hienostuneemmat kuosit. Kaikki muut varusteet saa ristiin ostettua, eli classic ei ole välttämättä se huonommilla varusteilla oleva, vaikka luulisi. Mulla oli -97 esprit vuosi sitten, siinä oli matalempi alusta ja sirot korisarjat, jotka ainakin kaverin elegancesta puuttuu.
- ilkka
Hmm.. Ainakaan mun sveitsiläinen "Swiss Integra" Esprit ei oo "sporttisen kirjava" vaan sisustuksen pääväri on musta. Ovet, penkit jne kaikki mustaa. Classiciin verrattuna myös tasopinnat esim keskikonsolissa muutettu melkein mustaksi (tumman grafiitinharmain kirjavoinnein). Ja tässä on sit kattoluukku, sähköllä lasinnostimet edessä, paremmat penkit, aluvanteet - kaikki noi puuttuu ainakin Sveitsissä Classicista.
- C-klass
Kaikki nuo mallit eroavat vain vähän, noista Classic ja Esprit ovat olleet saman hintaiset.Varusteiltaan eroavat sisustuksen väreissä, ja siinä että Classic on korkealla alustalla ja Esprit matalalla.Elegance oli jo ostettaessa n, 15 000 mk kalliimpi, ja varusteiltaan olevinaan hienostuneempi, autoa kiertää kromatut listat, ja saatavana sisustus väreillä joita ei saa Classiciin ja Espritiin.Elegancessa on myös sähkölasit, ja hieman, ja vain, hieman, jalopuuta, mitä ei Classicissa ja Espritissä ole.Classic on halvin "karvalakkimalli"
- PP
Hei!
Itselläni on keltainen C180 Esprit 1994.
Aj. 140 tkm. Auto on ollut minulla nyt
kaksi vuotta ja ilman ongelmia. En ole muuta joutunut tehdä kuin viedä tarvittaviin huoltoihin merkkiliikkeeseen. Mikään ei ole ainakaan toistaiseksi hajonnut tai pitänyt meteliä.
Esprit varustepaketti on kuulemma kaikkein paras Sport paketin jälkeen mikäli aikoo ajaa paljon maantiellä. Muut varustepaketit vetävät kuulemma "sivuun" ajettaessa, tarkoittavat sillä että joutuu jatkuvasti ohjaamaan, ei voi kuulemma
ajaa "normaalisti". Esprit mallissa on madallettu alusta sekä jäykennetty jousitusta. Hieman kuin Sport alusta. Sportissa kuppimaisemmat penkit. Ei mitkään huonot Espritissäkään. Classic on kyllä se karvalakkimalli johon ei pidä koskeakaan. Yleensä taksit ovat Classiceja.
Hyvää jatkoa
- shillinki1
Asiasta mitään mitään tietämättömät täälä huutelee
- Paavo Pesusieni
Kannattaa muistaa että kirjoittelu käytiin 12 vuotta sitten jolloin aihe taisi olla paljon aktuellempi. Nykyään asialla taitaa olla eniten merkitystä niille jotka harrastavat youngtimereita.
- ekku12345
mb w202 classic varusteet vaalea sisusta kuskilla sähköpenki ilmastointi 4*sähkölasit esb jarruassistenti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1396639
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495719- 1234881
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523882- 623051
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242392- 352248
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152187