kun taas pari järkevää ihmistä aloitti liiketoiminnan,eikä tarvinnut valehdella mitään!pyysin jopa käymään täällä foorumilla ensin katsomassa mahtavia mielipiteitä "valittajilta"=vastustajilta....ei vaikuttanut heidän päätökseensä:).koittakaa nyt ymmärtää tosiasiat ettei teistä kukaan voi mitään moven/s2e:n lailliselle toiminnalle vaikka kuinka yritätte ja se tulee yksinkertaisesti kasvamaan.HALUATTE TAI ETTE:)mitähän te reppanat kirjoitatte esim. 2 vuoden kuluttua,kun move ja s2e on vain kasvanut koko sen ajan?keksikää lisää,miksi ihmisen täytyisi tyytyä esimerkiksi 3000e kuukausipalkkaan normaalissa työssä koko loppuelämänsä....KYLLÄ VM ON MAHTAVA ALA NYT JA TULEVAISUUDESSA!!!
JES!
mahtavaa
141750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä. Varsinainen rahasampo kun pystyy tekemään rahaa tyhjästä (vai oliko se sittenkin muiden taskuista).
tehdään toisten taskuista. Kauppiasn myy sinulle ja rahastaa sinua. Eikö se tule silloin sinun taskustasi? Sinä myyt osaamistasi ja työnantaja maksaa siitä, eikö se tule työnantajasi taskusta?
Eli mikä oli pointtisi?
"Ainahan rahaa tehdään toisten taskuista. "
Tämä on sumutusta. Toisten taskuista tehty raha on toiselta nimeltään varastamista.
Useimmiten rehellisesti hankittu raha saadaan vaihdossa tuotteesta tai palvelusta, ja vielä markkinoiden määräämällä hinnalla. Palkka korvauksena myydystä palvelusta on lisäksi erityisasemassa, sillä palkalla on minimisäännökset lähes kaikissa kehittyneissä maissa, orjuuden kieltävien perustulakien yhteyteen sovitettuna.
Verkostomarkkinoinnissa myyt itsellesi tuotetta ja verkoston ylälinja sekä tuotteen valmistaja rahastaa sinua. Sinä myyt osaamistasi ja työtäsi ja verkosto maksaa siitä jollekin muulle kuin sinulle, eikö se raha tulekin sinun taskustasi?
Eli mikä oli pointtisi?
- Rolling Up The Dollar -
"kun taas pari järkevää ihmistä aloitti liiketoiminnan,eikä tarvinnut valehdella mitään!"
Normaalisti on tarvinnut, mutta nyt ei :-D
"moven/s2e:n lailliselle toiminnalle"
Puhutaan sitten laillisesta toiminnasta kun syyttäjältä on tullut syyttämättäjättämispäätös.
"miksi ihmisen täytyisi tyytyä esimerkiksi 3000e kuukausipalkkaan normaalissa työssä koko loppuelämänsä...."
Sen sijaan että voi yrittää tienata omansa takaisin ja mahdollisesti maksella valtiolle niitä sakkojen muodossa takaisin?
VM ala ei ole mahtava nyt eikä tulevaisuudessa, se on yksinkertaisesti tehoton jakelukanava.
miten voitte jatkuvasti puhua laittomasta liiketoiminnasta?onko tuomittu jostain nyt?edustaja EI ole movessa töissä---->EI tuomita!omat on tienattu jo moneen kertaan takaisin,harmittaako?verohyöty VALTAVA,siitä LISÄHYÖTY AINA! MINUA EI HARMITA NYT EIKÄ TULEVAISUUDESSA!
"edustaja EI ole movessa töissä---->EI tuomita!"
Miksiköhän sitten Moven edustajaehdoissa kielletään ettei saa edustaa muussa yrityksessä vastaavia tuotteita? Tämä minun silmiini otti heti kun kaverini koitti "värvätä". Eli et voi Moven mukaan mennä esim. Giganttiin kännykkämyyjäksi jos niitä on myös tarjolla S2E -storessa ja olet edustaja.
Eipä taida tuokaan ihan kaikkien lakien/oikeuksien mukainen säännös olla, mutta kyllä tuo minun tulkintani mukaan voidaan katsoa Movessa "työssä olemiseksi".
... suomalaiset WGI-jäsenetkään WGI:llä töissä, mutta silti heidät tuomittiin.
Ja mitaan ette voi...
Voi olla että movelaisia ei tulla rankaisemaan vaikka Move saisikin oikeudessa selkäänsä. Syynä ei ole kuitenkaan se etteivätkö Moven edustajat olisi Movella "töissä" vaan siitä että movelaiset ovat alentuneesti syyntakeellisia, koska heidät on aivopesty.
Todennäköisesti siis vain Keksijät tulevat kärsimään tuomiosta, Uskojia ei rangaista - he ovat kärsijän asemassa jo muutenkin.
Kuinka isolle sakille tuli rangaistuksia? Laita joku linkki... Tuliko seuraamuksia joka edustajalle vai ylälinjaan vain?
"miten voitte jatkuvasti puhua laittomasta liiketoiminnasta?"
Itseni ja monien muidenkin mielestä toiminta on eettisesti arveluttavaa jopa moraalitonta. Laittomasta liiketoiminnasta voidaan puhua jos/kun tuomioita tulee.
"onko tuomittu jostain nyt?"
Ei ole tuomittu. kts. edellinen
"edustaja EI ole movessa töissä---->EI tuomita!"
Tiesitkö että rahankeräysrikoksista tuomitut WGI:n jäsenet eivät myöskään olleet WGI:n palkkalistoilla, vaan samaan tapaan edustajia kuin te.
Lisää aiheesta:
http://verkostomarkkinointi.blogspot.com/2006/03/wgi-suomessa.html
"omat on tienattu jo moneen kertaan takaisin,harmittaako?"
Ei ole koskaan tarvinnut tienata omia pois, vain tienata :)
... käräjillä. 19 heistä sai sakkoja ja joutui maksamaan valtiolle rikollisella toiminnalla saadun hyödyn. Yhdelle jäsenelle ei tullut sakkoja, eikä muutenkaan samanlaisia rangaistuksia samassa suhteessa, kuin noille 19 kaverille. Kuitenkin hänkin joutui maksamaan valtiolle rikollisella toiminnalla saadun hyödyn. Tää heppu vältti vankeustuomion (ehdollisen) ja sakot siistä syystä, että hän ei ollut majaillut rikoksen tapahtuma-aikaan Suomessa.
Yhteensä WGI-jäsenet joutuivat maksamaan Suomen valtiolle noin 260.000 euroa. Sakkoja kertyi lisäksi noin 14.000 euroa. Vankeusrangaistuksia (ehdollisena, koeaika päättyy muistaakseni elokuussa 2007).
Juttu on nyt hovioikeudessa ja päätöstä voidaan odottaa syyskuussa 2006.
Mikäli WGI-jäseniä jää kiinni, niin myös heidän asiansa etenee käräjille. Se sanottiin selvästi tuomioiden jakotilaisuudessa.
Etlarissa on enemmänkin juttuja asiasta.
Ja mitaan ette voi...
Joo. Luin ko. oikeudenkäynnistä kertovia juttuja ja niistä pääsi siihen käsitykseen että suurimmat (rahan)tekijät oli saatu kines ja heitä myöskin rankaistiin. Pienemmät tekijät eivät ilmeisesti tuomareita edes kiinnosta koska he ovat olleet maksajan osassa.
Eli heti kun alat tekemään rahankeräyslakia rikkovalla verkostomarkkinoinnilla oikeasti rahaa, herätät virkavallan mielenkiinnon.
Taitaa silmukka jo kiristyä. Rupeaa nämä kirjoitukset olevan sellaista avautumista, että täytyy olla jo aika tiukka tilanne päällä. Puolet siinä verkostossanne on aina maksajan osassa. Heiltä otat rahasi. Nämäkin kaksi jotka nyt liittyivät maksoivat sinulle rahaa unelmistaan. He palaavat vielä vaatimaan omiaan takaisin.
En minä ainakaan. Ei niin tyhmiä ihmisiä VOI olla olemassa! Kertoilet satuja :)