Kalat-ammatti

Kalailua

Mua kiinnostais tietää että millasiin ammatteihin kalat-naiset on päätyneet? Ja kuinka paljon te yleensä olette opiskelleet?
Mä olen 2.3.88 syntynyt kalat-tyttö, ja tällä hetkellä lukiossa ja kohta täytyis alkaa miettiä, mihin jatkais kirjotusten jälkeen. Olis vaan mielenkiintoista tietää että millasiin ammatteihin muut kalat-ihmiset ovat päätyneet ja kuinka paljon tällaset "yhtenäiset" luonteenpiirteet vaikuttais ammatinvalintaan. Tai että, onko olemassa mitään erityistä kalat-alaa.
Mä olen ainakin itestäni huomannut, että toimistotöihin musta ei ole, ja eikä puhtaasti lastenhoito-/sairaanhoito aloillekaan, jonkin näkönen muunnelma niistä kyllä saattais toimia. Ite olen vähän ajatellut puheterapiaa...

Mutta jos jollakin olis kokemusta itestä, tai jostain joka on kalat, olis kiva jos kertoisitte... :D

14

2547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • delfins

      Luovat työt kiinnostavat ainakin kaloja. Omalla kohdallani toimistotyöt ovat myrkkyä kuten itsekin sanoit, mutta vapaat ja luovat ammatit sopivat luonteellemme, mielikuvitusrikkaita kun olemme.

    • ....

      keltona toimin ja myös toimintaterapeutiksi lukenut. vapaa työ pitää olla. muuten ei jaksa.

    • Kalat

      Tätä Kalat-neitoa ei ainakaan mitkään luovat ammatit kiinnostaa. Valmistunut on taloushallinnon merkonomiksi ja syksyllä jatkaa tradenomi-opinnoissa samaa linjaa. Eli taloushallintoa. Toisin sanoen toimistotöihin tulee päätymään. Yritetty on kyllä ns. vapaampaakin, mutta ei sovi tälle ainakaan.

      Tosin, jos miehistäkin saa mainita, niin tämän veli (joka myöskin siis Kalat) ei viihdy lainkaan työssä, jossa joutuu olemaan paikoillaan. Eli mitähän tästäkin voi päätellä...

    • täältä

      Joo kalanainen oon ja aikasempi ammatti liittyy nuoriso-ohjaukseen ja nyt rupean opiskelleen luokanopettajaksi.

    • jotain työntäyteistä....

      Alotan itse nyt syksyllä kokkikoulun, odotan että opin loihtimaan hienoja sekä maistuvia ruokia. Esim. toimisto työhön musta ei varmaan olis, sellanen työ täytyy olla mis riittää mielenkiintoa ja puuhaa=)

    • kahden kalan äiti

      Tyttöni joka valmistui ammattikoulusta toimitilahuoltajaksi keväällä on nyt sairaala-apulaisena mutta ei pidä siitä työstä kun se on liian fyysistä ja rankkaa. Minun mielestäni hän sopisi luonteensa puolesta johonkin sosiaaliseen työhön, ihmisten kanssa toimimiseen. Aikoo hakea kuitenkin ammattikorkeaan tradenomiopintoihin. Hän on aina haaveillut jostain luovasta ammatista mutta niihin kouluihin on liikaa hakijoita. Poika opiskelee datanomiksi eikä kaipaa mitään toimintaa tai äksöniä vaan viihtyy hyvin tuntikaudet koneen äärellä, että kai se on hänelle oikea ala. Hänkin on suunnitellut intin jälkeen jatkavansa tradenomiksi.

    • hii

      joo..fisuille on maailma avoinna! Fisut on määrätietoisia unelmoijia, langat käsissä pitäviä, myötätuntoisia, empaattisia,idearikkaita,ihmisten kanssa toimeentulevia. eli muuntautuvat moneksi! Ehkä joku tilastotiede vois olla ammatti, mihin ei ehkä kantsis hakeutua :D

    • timanttimies

      puuseppä,pornotähti,näyttelijä,porari,laturi,etsivä,ite oon ex-metsuri juu

    • Kalasydän

      Olen myyntipuolella, hemmetin hyvä myyjä ;-) kauppaan vaikka jääpaloja eskimoille...

      ... mutta herkkyyttäni ruokin musiikki/taideharrastuksillani...

      ... ihanan ristiriitaista vai mitä ;-)

    • ....

      olen kalat ja opiskelen maalariksi

    • Fisunainen

      Ensimmäiseltä ammatilta mallipukinevalmistaja ja toinen on vanhustyön lähihoitaja. Että näin. :)

    • Hoitaja

      Älä missään nimesssä valitse ainakaan hoitoalaa.Työ on kolmivuorotyötä suurimmaksi osaksi jos menet esim.sairaalaan tai johonkin muuhun vastaavaan.Työ on myös raskasta ja vaativaa,on siinä kyllä paljon hyvääkin esim.lomat,minä olen työskennellyt 26v.hoitajana ja lomia on 38arkipäivää vudessa,pitkiä vapaitakin on mutta vastaavasti voi olla myös kymmenen päivävän "työputkia"MIETI SYVÄLLISESTI MITÄ HALUAT OLLA ISONA.Onnea tulevaisuuteen

    • Kaloillehan sopivat ammatit, jotka vaativat luovuutta ja/tai ihmisläheiset(vähän "henkiset ammatit") ammatit, juuri sairaanhoitaja, psykiatri jne.
      Tosin Kalan ollessa niin herkkä ja sydämellä ajatteleva hän saattaa huomaamattaan alkaa kantaa selässään huolia "asiakkaistaan" liikaa - niin töissä kuin se ulkopuolella. Sitä tulee varoa vaikkas sanotaankin, että Kalat ei itke ainoastaan itsensä vaan koko maailmankin puolesta.
      Itse valmistuin lukiosta 2005 keväällä. Pidin välivuotta jolloin olin töissä vähän aikaa. Kävin meikkaaja-maskeeraja -koulun, josta valmistuin 2006 tammikuussa. Aivan ihana koulutus! :) Vaikka en hingukaan ko.alalle töihin niin itsetuntoani se paransi suuresti ja siitä olen todella onnellinen.
      Kalanhan tavoin se saattaa olla vähän maassa.

      Tänä keväänä hain hopeasepän, valokuvaus- ja viittomakielentulkinlinjalle. Mihinkään en päässyt opiskelemaan tosin...

      Tällä hetkellä olen työkkärin kortissa enkä todellakaan tiedä mihin hakisin opiskelemaan. Ensinnäkin opiskelu ei sinäänsä niin kiinnosta, vaikka pitäisihän sitä takoa kun rauta on vielä kuumaa, mutta... Toiseksi, en tiedä mitä TODELLA haluan mennä opiskelemaan.
      Nykymaailmaa vaatii yhä enemmän ja yhä nuoremmilta. Tiedän miten vaikealta tuntuu, kun ei ole mitään hajua ja pitäisi vain päättää. Yritä pärjätä. Voihan sitä aina toiseen paikkaan jos tuntuu, että pääsemääsi opiskelupaikka ei olekaa mitä haluaisit.
      Häntä pystyyn, luoja pitää huolen omistaan :D

    • -Jm

      Itse olin miltei 10 vuota mainostoimistossa Graafisena Suunnittelijana kunnes oman pään huoraaminen alkoi kyllästyttää liikaa. Tämän jälkeen siirryin ruumiillisen työn puoleen, enkä ole katunut pätkääkään. Tapaan huomattavasti mielenkiintoisempia ihmisiä ja aikaa jää harrastuksille (säveltäminen, grafiikka jne). Eli elämä vie ja elämä tuo mutta Kala pysyy tyytyväisenä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1151
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      907
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe