Kirsikkapuun juurivesa

antaako kasvaa?

Muutimme uuteen kotiin ja pihalla nökötti surullisen näköinen, viime kesänä istutettu kirsikkapuu, jossa ei elonmerkkejä ollut kesään mennessä. Piti kiskoa puu pois kasvupaikaltaan, mutta kesäkuussa puu kasvatti juurivesan ja leikkasin kuolleen (?) rungon pois jättäen vesan kasvamaan. Se on kasvanutkin innokkaasti, ikään kuin pensaalta näyttää nyt. Voiko näin oikeasti tehdä? Kasvaako vesasta kuunaan oikeaa kirsikkapuuta ja miltä se sitten näyttää? Mitä sille puritaanihortonomi tekisi? Onko ajatuksia?

4

6296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä

      mutta voi olla että lajike on vartettu eli hedelmät voivat olla muuta kuin mitä oletit.
      Jatka vain.

    • puutarhuri evp

      Tarkista jos on rungon tynkää jäljellä oliko se vartettu.Jos ei ollut niin kaikki ok.Joitakin kasveja vartetaan ihan eri lajikkeisiin ja lajeihin jotka ei tuota koskaan mitään hedelmää.

    • mukaan ei

      Niin, olen pohtinut samoja, tosin kauan sitten. Jätin puskamaisen verson rauhaan, jopa suojelin sen verkolla, ettei jänikset enää pääsisi jyrsimään uudestaan. Ja vuodet vierivät.
      Innokkaasti seurasin lehtien muodon muutosta, onko kirsikka vai muuta. Valitettavasti en voi kertoa, mitä siitä lopulta kehittyi, koska mökki myytin.
      Siis, jos olet todella odottelet satoa vähitellen,olisi ehkä hyvä istuttaa uusi puu varalle. Sitten voit seurata ihan rauhassa pensaan kehitystä samalla kun ainakin naapuripuu antaa satoa.
      Vähitellen.

    • mitä tekisin..?

      Ostin alesta aika kärsineen näköisen pilvikirsikan - kun halvalla sain. Runko on ihan kuiva, ei lehden lehteä. Juuresta kuitenkin pukkaa juurivesoja. Karahka odottaa vielä maahan istuttamista.

      Kannataisiko leikata kuiva runko poikki ja antaa juurivesojen kasvaa siitä alkuperäisestä juuristosta? (anteeksi termit..) Vai kannattaisiko koittaa irroittaa juurivesat omiksi aluikseen? Ja jos näin niin mkiten tämä tapahtuu..

      Alkuperäinen puu on yksivartinen, mutta jos annan juurivesojen olla yhdessä, eikös siitä silloin tule pensasmainen..?

      Kiitos neuvoistanne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1621
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1031
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      906
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      790
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      782
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      727
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      722
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      721
    Aihe