Mediassa kysellään aina, että "milloin bensa on liian kallista?" Se on ollut sitä Suomessa aina. Tällä hetkellä oikea hinta bensalitrasta olisi jotain 30 senttiä tai alle. Asuminen, ravinto ja liikkuminen on jokaisen ihmisen perusoikeus, niitä ei saisi verottaa lainkaan, ja ne pitäisi olla sillä tavalla säädeltyjä, että kukaan ei pääsisi riistämään niillä.
liikkuminen
on perusoikeus
377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei kai autolla liikkuminen ole kenenkään perusoikeus? Yhtä lailla ruoasta verot pois -> syöminen on perusoikeus.
Kyllä haittaverot on mun mielestä oikein paikallaan! Sen sijaan ruoasta verotetaan liikaa. Ennemmin nostaisin äläkän siitä.
En vetäisi mitään teennäisiä määritelmiä tai rajoja millä tavalla liikkuminen. Liikkuminen yleensä on ihmisen perusoikeus, kuten syöminen ja asuminenkin. Liikkumisväline tilanteen mukaan, mutta ilman teennäisiä lisäkustannuksia.
vittu minun pitää saada ajaa bemarilla ja valtio sen maksakoot