Mistä tietää sähkövian...

edelleen tuskastunut

Mistä tietää onko solenoidi rikki?
Siis tää juttu menee niin, että rassasin konetta (40 hv evinrude vm-89), ja löysinpä siitä viankin. Korjasin sen, ja kone pärähti käyntiin ku uutena.
No, sitte vaihtamaan tulppia ja johtoja niin ei perkele ääntäkään sen jälkeen. Ei kerrassaan mitään. Akussa on voimaa, ja kun starttikaapeleilla lyö solenoidin päät yhteen niin kone pyörii kyllä.
Eli onko mulla solenoidi tattis vai onko siinä kapistuksessa jossakin sulake, joka on palanu vai mikä piru sitä riivaa?

5

769

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos kipinä tulee

      Niin meneekö kipinät oikeisiin pyttyihin, ettei johdot ole ristiin männeet. Ei ne taida helposti kyllä yltää.

      • edelleen jne

        Ei tuu kipinää, ei tuu mitään. Kone ei älähdäkään kun kääntää avaimesta. En oo kyllä kokeillu vasaralla kopauttaa startin kylkeen, täytyypä sitä vielä yrittää jos se solenoidihomma selviäis sillä.


      • ...
        edelleen jne kirjoitti:

        Ei tuu kipinää, ei tuu mitään. Kone ei älähdäkään kun kääntää avaimesta. En oo kyllä kokeillu vasaralla kopauttaa startin kylkeen, täytyypä sitä vielä yrittää jos se solenoidihomma selviäis sillä.

        Onko siellä koneen takana, sähköjohdossa oleva sulake ehjä (ainakin vielä vanhemmista malleista löytyy). Se aiheuttaa juuri täydellisen mykistymisen. Eli yhdessä johdossa on sellainen paksu liittimen näköinen möntti ja sen sisällä on pirun pienikokoinen 20A sulake.


      • edelleen
        ... kirjoitti:

        Onko siellä koneen takana, sähköjohdossa oleva sulake ehjä (ainakin vielä vanhemmista malleista löytyy). Se aiheuttaa juuri täydellisen mykistymisen. Eli yhdessä johdossa on sellainen paksu liittimen näköinen möntti ja sen sisällä on pirun pienikokoinen 20A sulake.

        Voitko tarkentaa tota johtoa.. Missä kohtaa siellä pitäis olla sulake?

        P.S. vastaus jäljempänä olevalle: katoin kyllä melkein heti ettei oo vaihde päällä.. pamahti yllättäen tämmönen mieleen ja kävin tsekkaamassa.


    • Kerran purin 85 heppasta Evaria merellä, kun ei
      inahtanutkaan. Kun huomasin, että vaihde ei ollut
      vapaalla, sanoin kaverille, kootaas tämä ja lähde-tään ajeleen kotia. Oltiin jossain Eestiluodon
      kupeessa. Kun käänsin avainta, niin kertalaakista
      käynnistyi. En kehdannut kertoa todellista syytä,
      että mikrokytkin oli katkaissut toiminnot, kun
      vaihde ei ollut vapaalla.

      Elämä on joskus tarua ihmeellisempää. Todennäköi-
      sesti Sinullakin on vastaava tapaus, jos moottori
      ei inahdakaan avaimesta käänettäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      81
      820
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      147
      788
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      676
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      664
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      663
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      523
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      521
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      404
      470
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      469
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      446
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      431
    17. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      431
    18. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      400
    Aihe