rengas puhki

hippeli

Onko olemassa renkaan paikkausainetta ja miten sitä käytetään, jos rengas puhkeaa eikä vararengasta ole? Pystyykö tyhjällä renkaalla ajamaan?

3

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajoittamosta

      Jos kunnon reikä tulee renkaaseen sitä ei saa noilla aineilla tukkoon, vain pienet vuodot saattaa paikata.


      Monesti jokin terävä mennyt renkään läpi, esim ruuvi. siihen oma paikkansa "paska" joka työnnetään avrrettuun reikään ja jää siihen kiinni , tukkien ilmanvuodon

      Mutta helpoin ja halvin , on ostaa Autohajoittamosta rengas vanteineen, ei maksa kuin euroista ylöspäin, itse joskus ostin oli 5€, ja joskus muulloin oli 10€

    • joulupukin oksennus

      paikkausvaahtoa eli rengasfirmoissa "joulupukin oksennuksena" tunnettua paskaa ei renkaaseen pidä tunkea kuin äärimmäisessä hädässä. Se ei oikeasti paikkaa juuri mitään mutta syövyttää vanteet ja aiheuttaa tärinää.

      Koska olet selvästikin päässyt jo internetin ääreen, on auto tyhjine renkaineen ilmeisesti pihassa etkä ole missään tien päällä ohjeita odottamassa.

      Jos vararengasta ei ole niin pummaa kaverilta kyyti ja vie se rikkinäinen rengas irtonaisena lähimpään pieneen rengasliikkeeseen (isot merkkiliikkeet eivät nykyään tee paikkauksia joten varmista ensin puhelimella että liike suostuu paikkaamaan gummin).

      Renkaasta nykäistää naula irti ja sen jälkeen reikä tasoitetaan ja karhennetaan työntelemällä siinä pari kertaa sellaista karkean pyöröviilan näköistä tappia. Sitten isoa parsinneulaa muistuttavalla kapineella reikään tungetaan kaksinkerroin vulkanointiaineessa uitetusta paksusta narusta otettu pätkä ja heti perään renkaaseen voikin jo työntää paineet.

      Olen vuosien varrella joutunut korjaamaan kolmesta autosta lähes uuden ns. merkkirenkaan eikä yhdelläkään kerralla korjauksen jälkeen ole ollut mitään ongelmaa. Paikattu rengas on käyttäytynyt aivan samoin kuin ne kolme muutakin.

      PS puhjenneella renkaalla voi hätätilassa siirtää autoa hiljaisella nopeudella jonkin matkaa mutta sen jälkeen renkaasta voi tehdä lepuuttajan laiturin kylkeen ja vannekin kelpaa todennäköisesti vain poijunpainoksi joten tuo sopii vain merihenkisiä harrastuksia omaavalle.

      • Petrjll

        Tai meillä korjataan sillä lailla että ekaksi pinta karhennetaan sileäksi.(Kuitenkin varomatta rikkomatta tubeless-kalvoa)
        Jonka jälkeen se putsataan ja levitetään liima päälle ja hetki annetaan olla jolloin laitetaan paikka päälle. (Tip-top)
        Ja varmasti parempi kuin nuo kamelin paska paikat,on monesti joutunut niit paikkaaa kun ei ne pidä.

        Pinnoittamaton kuormaauton rengas on eri juttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      38
      1850
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      828
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      78
      807
    4. Miksi sitä miestä tuijotetaan joka paikassa

      Onko maine jonkinlainen?
      Ikävä
      108
      760
    5. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      671
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      661
    7. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      15
      599
    8. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      590
    9. Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta

      Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.
      Ikävä
      144
      495
    10. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      59
      492
    Aihe