Moottoripyöräilijä törmäsi varhain tänään aamulla Lahdessa kuorma-auton perään.
Onnettomuus sattui Vipusenkadulla hieman ennen kello kuutta. Kuorma-auto oli kääntymässä Vipusenkadulta vasemmalle Kytölänkadulle, kun kuljettaja huomasi peileistä takaa lähestyvän moottoripyöräilijän.
Tämä yritti väistää kääntyvää kuorma-autoa oikealle, mutta osui auton takakulmaan. Moottoripyörän kuljettaja lensi törmäyksen jälkeen parikymmentä metriä. Hän sai päähänsä avohaavan, mutta oli muuten onnettomuuden vakavuuteen nähden hyvässä kunnossa. Hänet vietiin sairaalaan.
Alkoholilla ei ollut osuutta asiaan.
19.07.2006 10:53
Onnettomuus sattui Vipusenkadulla hieman ennen kello kuutta. Kuorma-auto oli kääntymässä Vipusenkadulta vasemmalle Kytölänkadulle, kun kuljettaja huomasi peileistä takaa lähestyvän moottoripyöräilijän.
Tämä yritti väistää kääntyvää kuorma-autoa oikealle, mutta osui auton takakulmaan. Moottoripyörän kuljettaja lensi törmäyksen jälkeen parikymmentä metriä. Hän sai päähänsä avohaavan, mutta oli muuten onnettomuuden vakavuuteen nähden hyvässä kunnossa. Hänet vietiin sairaalaan.
Alkoholilla ei ollut osuutta asiaan.
19.07.2006 10:53
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vipusenkatu on näkyvyyden kannalta vaarallinen katu näin kesäaikaan, kun kasvillisuus rehottaa. Kadussa on paljon loivia mutkia näkyväisyys ei ole kolaripaikalla kovinkaan hyvä. Loiva kaarre taas houkuttelee kääntämään vähän kahvaa. Taitaapi vetomiehellä olla ollut vähän enemmän nopeutta kuin 50 km/h. Onneksi ei käynyt pahemmin.
tuo HerraPsykologi alias HardRider, joka veteli customilla niin, että kipinät vaan sinkoili. Eikä ollut pottaa päässä, koska häntähän ei mitkään viranomaiset eikä muutkaan vässykät neuvo missään asioissa, ja nyt on avoventti kuupassa... vielä muutama saman kokoluokan isku vielä kajuuttaan, niin tiedä vaikka vielä käsittäisi jotain asioita. Tai sitten ei käsitä enää mitään.
Etkö olisi voinut vähän puida onnettomuuden syytä ? Suksi v***ttuun tältä palstalta.
lukaiseppas omasi uudestaan, ja tule sitten tänne puhumaan järkevyydestä! Muutenkin 95% tänne postittavista ei tiedä aiheesta höykäsen pölähtävää, ja kirjoittaa muutenkin ihan, mitä sylki milloinkin sattuu suuhun tuomaan. Pidän oikeuden tehdä itsekin aivan samoin.
että sun pitäis mennä johonkin vihan- ja raivonhallintakurssille. Kaikki viestit, jotka on lähetty nimimerkki Turo--Inkerillä, ovat täynnä pyhää raivoa. Ei se ole hyvä juttu ollenkaan. Ole rakentava.
Täällähän onkin hyvä puida onnettomuuden syitä! Kaikki faktat on tiedossa, kaasun asentoa ja jarrutusmatkaa myöten. Täällä kyetään aukottomasti selvittämään onnettomuuden syy.
Ehkä kannattaisi kuitenkin Sinun ottaa ne sukset alle.
Onnettomuuden syy: Joku tampio Jammujalmari koheltaa yli kykyjensä ja noin siinä sitten käy. Onneksi ei sivullisia loukkaantunut.
ovat lähinnä olleet täynnä jotkut minun viesteihini tulleet vastaukset ("tulee turpaan", jne jne).
Valtateillä nussitaan ja kylillä väännetään hanaa.
Onkohan kuskilta lähtenyt kypärä päästä, kun on avohaava tullut kasvoihin. Tietysti se onvoinut käyttää vaukka avokypärää.
olikoos kuskilla lentolupakirja kunnossa
kun niin pitkän matkaa lensi.
taisi olla kylmä kana kypärän alla
ja aivot paleltunut kun sillai täytyy koheltaa.
ottaakaa tästä opiksi.
koheltamatta olisit jo perillä.
VAROKAA LENTÄVIÄ MOTORISTEJA!!
Tänään jouduin ohitettavan kanssa vaaratilanteeseen vähän samalla kaavalla, taas opin jotain uutta...
Eli lähestyin maaseudulla edessä ajelevaa avolavaa tasaisen varmasti, rajoitus 80 ja avolavalla jotain 60 mittarissa. Seurasin tien vasenta reunaa mahdollisten liittymien varalta ja samalla avolavan vasenta vilkkua. Ei havaintoja joten ohittamaan. Mutta juuri kun laitoin vilkun vasemmalle ja vaihdoin kaistaa huomasin avolavan jarruttavan ja ojassa olevan heinikon seasta erottui peltoliittymä. Absit naristen totesin että ei helvetti, tuo kääntyy sinne pellolle. Samalla hetkellä kuski kuitenkin huomasi tilanteen ja oikaisi eteenpäin. Pääsin onnellisesti ohi ja avolavakuski peruutteli takaisin hukkakaurojaan keräilemään. Kiitos Sinulle jos tätä luet! Paikka oli jossain Norinkylän paikkeilla Kauhajoen ja Jurvan välillä.