Minulla todettiin ohimolohkoepilepsia vuonna 2004 ja silloin sain lääkkeeksi Deprakinen joka kuitenkin piti lopettaa hurjien sivuvaikutusten (lihominen, vapina) vuoksi. Nyt syön Topimaxia annostuksella 2 x 150mg ja se on kyllä sopinut mulle hirveän hyvin, ylimääräiset kilotkin hävisivät. Nyt on kuitenkin verenpaine laskenut lukemiin 85/55 ja tietysti aina huimaa. Neuro ei ottanut muuta kantaa, kuin käski juoda vissyä ja lisätä suolan syöntiä. Onko muilla samoja kokemuksia ? Vieläkö pitäisi lääkettä vaihtaa? En mielelläni enää ryhtyisi vaihtamaan, tuntuu niitä sivuvaikutuksia olevan kaikissa epilääkkeissä yllin kyllin.
Topimax ja verenpaineen lasku
huimaa
1758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oon syönyt tuota topia trileptalin rinnalla 2 vuotta (150mgx2) ja on mullakin tosiaan verenpaine laskenut tuona aikana.
Mulla vähän korkeampi kun sulla,(tosin vaihtelee välillä) lukemat jotain 90-100/65
Aiheuttaa huimausta ylösnoustessa,ei onneksi muuten.Lääkärithän on matalsta verenpaineesta yleisesti sitä mieltä ettei se ole vaarallista niin kauan kun ei pyörry.Eli suolaa vaan :)
Mullakin kiloja hävisi topimaxin myötä vaikken lihava ollutkaan,lähipiiri alkoi jo sanomaan että etkö sä syö mitään kun alkoi posket olemaan lommolla.Onneksi laihtuminen loppui ;)