Minulla on alppikärhöjä jotka peitti aitaa. Aita oli läpilaho joten uusin kaikki aitani. Sen takia jouduin ottamaan kärhöt irti aidasta. Ne olivat pitkiä aikoja maata vasten ja kasvoivat aluskasvillisuuteen kiinni.
Nyt on uudet aidat ja kärhöt on irrotettu aluskasvillisuudesta ja laitettu aitaa vasten, mutta ne ovat kamalan takkuisen näköisiä. On pitkiä lehdettömiä varsia joissa on siellä täällä takkuisen näköisiä lehtitupsuja.
Jos leikkaan kaikki vanhat varret poikki, niin lähteekö juurakoista uusia varsia? Entä jos leikkaan vähän ylempää, niin lähteekö näistä varrenjäänteistä uusia versoja?
Rähjäisen näköiset kärhöt
Kärhönkiusaaja
2
470
Vastaukset
- ellit
Leikkaa vaan, itse siirsin kärhön vallan eripaikkaan ja laitoin se poikki ja jätin vanhaa vartta noin 10 senttiä. Se on alkanut kasvamaan niistä varsista ja myöskin juuresta uutta kasvua.
Vanhemmiten siitä tulee risuinen ja ruma alapäästä.
Sitä voi leikata aina silloin tällöin alhaalta poikki, se kasvaa aika pian yhtä suureksi.- Kärhönkiusaaja
Teenpä sitten noin. Kävin äsken tarkistamassa vielä kärhöni. Yhdessä onkin jo nyt aivan pieniä uuden alkuja aivan alhaalla varressa - siis siinä risuisessa ja rumassa alapäässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922462Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412238Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132058- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684