Rähjäisen näköiset kärhöt

Kärhönkiusaaja

Minulla on alppikärhöjä jotka peitti aitaa. Aita oli läpilaho joten uusin kaikki aitani. Sen takia jouduin ottamaan kärhöt irti aidasta. Ne olivat pitkiä aikoja maata vasten ja kasvoivat aluskasvillisuuteen kiinni.

Nyt on uudet aidat ja kärhöt on irrotettu aluskasvillisuudesta ja laitettu aitaa vasten, mutta ne ovat kamalan takkuisen näköisiä. On pitkiä lehdettömiä varsia joissa on siellä täällä takkuisen näköisiä lehtitupsuja.

Jos leikkaan kaikki vanhat varret poikki, niin lähteekö juurakoista uusia varsia? Entä jos leikkaan vähän ylempää, niin lähteekö näistä varrenjäänteistä uusia versoja?

2

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Leikkaa vaan, itse siirsin kärhön vallan eripaikkaan ja laitoin se poikki ja jätin vanhaa vartta noin 10 senttiä. Se on alkanut kasvamaan niistä varsista ja myöskin juuresta uutta kasvua.
      Vanhemmiten siitä tulee risuinen ja ruma alapäästä.
      Sitä voi leikata aina silloin tällöin alhaalta poikki, se kasvaa aika pian yhtä suureksi.

      • Kärhönkiusaaja

        Teenpä sitten noin. Kävin äsken tarkistamassa vielä kärhöni. Yhdessä onkin jo nyt aivan pieniä uuden alkuja aivan alhaalla varressa - siis siinä risuisessa ja rumassa alapäässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2779
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1054
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      908
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      204
      830
    10. 37
      738
    Aihe