Onko alkoholia käyttävälle naiselle raitis...

Onko alkoholia käyttävälle naiselle raitis mies ajatuksena vaikea?

Ihan kaikenlaisesta käytöstä puhun, en vain ongelmakäytöstä.
5728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tiedän pariskuntia,siis useampiakin,joissa nainen saatta juoda saunaoluen tai valkoviiniä.Naisten saunailloissa voi eräällä mennä väkevämpääkin.Miehet toimivat kuskina,ettei vaimot "eksy" matkalla kotiin.

Äänestä

Minä itte käytän alkoholia reippaanpuoleisesti ja mieheni on lähes raitis. Korkeintaan yksi siideri illassa. Hän on siis usein kuskina, vaikka nykyään harvemmin tulee mihinkään edes lähdettyä.

Ei mulle olis mitenkään vaikea ajatus et mies on raitis, pikemminkin se kertoo jotain luonteesta ja sen lujuudesta.. Siis jos mies on todella raitis, eikä vielä himojen kanssa kamppaileva holisti.. Se voisi olla uutena tuttavuutena (suhdemielessä) hankalampi tapaus..

Äänestä

Lauren Bacallin sanat (Bacall oli naimisissa Humphrey Bogartin ja Jason Robartsin kanssa): "Miehessä, joka ei juo, ei ole mitään mielenkiintoista."

Kun nyt pyörittelen näitä julkisia raivoraittiita silmieni edessä: Johannes Virolainen, Matti Vanhanen, Ben Zyskowitch, Lauri Ihalainen, en voi muuta sanoa kuin että kyllä jumalainen Ms. Bacall oli oikealla asialla...

Muuten olen sitä mieltä, että miehen pitää osata ryypätä tyylikkäästi, liikaa juopumatta. Jo muinaiset "latinalaiset" olivat oikeassa: in vino veritas! Eli, jos mies on tyhjä-aivoinen, väkivaltainen, itseään säälivä lattapää, nopeimmin tämä tosiasia paljastuu, kun hänet saa tilanteeseen, jossa voi esimerkiksi juoda ilmaista viinaa. Moukka juoppohan vetää kaksin käsin, juopuu, horjuu, heiluu, sokeltaa, mökeltää, örisee, yrjöää, konttaa jne., mutta kohtuukäyttäjä senkuin muuttuu vain hiukkasta puheliaammaksi ja fiksummaksi, myöhemmin illalla ehkä jopa romanttisemmaksi.

Äänestä
  • ..ei ole pelkoa että mun narskusiippani kuuluisi ko. kohtuukäyttäjien ryhmään..vaikkakin osaa olla hemmetin selvän oloinen muiden seurassa.
    Erittäin vakava päihdeongelma joka ilta (nyt kahtena iltana) mennyt siksari, muuten menee koppakin helposti keskaria.
    JOs ihminen ei voi viikossa olla yhtä-kahtakaan päivää selvinpäin ilman mitään niin on kyse kyllä jo todella isosta pään sisällä olevasta ongelmasta.

    Äänestä

  • Bimbsa kirjoitti:

    ..ei ole pelkoa että mun narskusiippani kuuluisi ko. kohtuukäyttäjien ryhmään..vaikkakin osaa olla hemmetin selvän oloinen muiden seurassa.
    Erittäin vakava päihdeongelma joka ilta (nyt kahtena iltana) mennyt siksari, muuten menee koppakin helposti keskaria.
    JOs ihminen ei voi viikossa olla yhtä-kahtakaan päivää selvinpäin ilman mitään niin on kyse kyllä jo todella isosta pään sisällä olevasta ongelmasta.

    sisällä oleva ongelma. Ilman ainetta fyysiset ja psyykkiset vieroitusoireet ovat pitkäaikaisia. Minulla itselläni unettomuus on kurjin ja vahvin raitistumispyrkimyksiä haittaava tekijä. Ei kuitenkaan joka päivä tarvitse olla pöhnässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Him Self kirjoitti:

Onko alkoholia käyttävälle naiselle raitis mies ajatuksena vaikea?

Ihan kaikenlaisesta käytöstä puhun, en vain ongelmakäytöstä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu