Valkoinen oleanteri

Valkoinen oleanteri oli varsin laadukas kuvaus teinitytön, Astridin, kasvusta irti dominoivan äitinsä vaikutusvallasta. Astrid toteuttaa vankilassa olevan äitinsä kyynistä elämänfilosofiaa miltei tahtomattaan ja joutuu kulkemaan sijaiskodista toiseen. Hän alkaa pitää itseään (ja äitiään)onnettomuutta tuottavana. Vaikeudet ihmissuhteissa johtavat siihen, että Astrid valitsee uudeksi ottoperheekseen sellaisen, jota ei katso voivansa vahingoittaa. Jokainen sijaisperhe on myös täysin erilainen (arvo)ympäristö, jota Astridin vaatetyylit symboloivat. Rakkauden ja välittämisen tilalle tulevat lopulta kyynisyys ja sulkeutuneisuus, jotka ovat kuitenkin voitettavissa, mikäli Astrid uskaltaa jälleen antaa elämälle mahdollisuuden.

5

1240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valkoinen neilikka

      mutta syvyyttä olisi kaivannut lisää. Tarinassa Astridin äidistä oli tehty peto ja kaiken pahan alku. Tietty. Ainoa paha ja ehdottomasti tuomittava asia minkä hän oli tehnyt oli miesystävänsä murha.
      Sen sijaan minä koin Astridin äidin enemmänkin ylisuojelevaksi hahmoksi tyttärensä suhteen. Hänen "kätensä olivat sidotut", joten tuska mitä hän koki vankilassa aidosti tyttärensä puolesta oli kouriintuntuvan voimakasta ja pyyteetöntä. Mutta olisi kai hänen pitänyt ajatella tekojensa seurauksia ja ennen kaikkea lastaan siinä vaiheessa kun hän päätyi tekemään henkirikoksen.

      Tarkoitan sanoa, että äiti heräsi liian myöhään huolehtimaan tyttärestään. Vasta vankilassa äiti tajusi, miten paljon tytär häntä olisi tarvinnut. Hän ei ollut huono äiti, ei sairaalloisen omistava . Mutta aika vähissä ovat keinot vaikuttaa kiven sisältä.

      Astrid oli kauneutensa ja herttaisuutensa uhri. Ikävä kyllä. Jos hän ei olisi ollut niin jumalaisen kaunis ja hauras, hän olisi selviytynyt ehkä paremmin. Mutta hän löysi vahvuutensa ja oman elämän ja toivonkipinän siitä, että jonakin päivänä hän saisi äitinsä takaisin ja kenties se isäkin löytyisi.

      Joku voisi sanoa, etät lälly leffa. Mutta kyllä minä ainakin ajattelin tuota asetelmaa ja tarinaa vielä seuraavana päivänäkin kun olin leffan nähnyt. Äidit ja tyttäret käyvät ikuista kamppailua keskenään ja elämänolosuhteista ja persoonatyypeistä johtuen ne taistelut ovat erilaisia. Jonkinlainen irti otto äidistä on otettava jsa Astrid tempaistiin äitinsä luota dramaattisesti (minkä ikäinen hän oli? Teini-ikäinen joka tapauksessa. Olisiko asetelma ollut vähemmän dramaattisempi, jos hän olisi ollut lapsi? Tosin teini-ikäinen on vielä lapsi aikuisten maailmassa.

      Scipio, kirjoitit "dominoivasta äidistä". Oliko tuo äiti oikeastaan dominoiva? Minun mielestäni hän oli hyvinkin suojeleva, paitsi että eihän tietenkään dominoiva ja suojeleva sulje pois toisiaan. Ehkä hän oli dominoiva, mutta en kokenut sitä Astridin näkökulmasta pahaksi. Tätä teemaa voisi tietenkin pyöritellä monelta eri kantilta. Äiti oli samalla täysin vastuuton, ja samalla vastuuntuntoinen. Jotenkin oudosti särmikäs ihminen. Hänen tekemänsä murha ei ollut miltään kantilta edes oikeutettu - jos koskaan murha on oikeutettu - mutta ei ainakaan tässä tapauksessa. Jos ihmiset tappaisivat toisiaan uskottomuuden tai sen epäilyksen vuoksi niin montako ihmistä täällä olisi jäljellä? Pelkkä kengänjälki perseeseen olisi riittänyt tuolle "harmittomalle" playboylle.

      Tästä leffasta riittäisi ruotimista. Luulen, että jokainen etsii tuosta kärjistetystä asetelmasta omaa äiti-lapsi-suhdettaan. Tuo tarinan juoni suorastaan kerjää kannanottoja.

      • Valkoinen Neilikka

        Kun kirjoitin, että "murha ei ollut oikeutettu" en missään tapauksessa tarkoittanut, että kokisin murhan oikeutetuksi missään tapauksessa reaalimaailmassa. Nyt puhutaan elokuvasta, jonka aina tietenkin heijastaa reaalimaailmaa.

        Tarkoitin, että kysymys ei ollut itsepuolustuksesta tai mistään sellaisesta, jota olisi voinut hyväksyä murhan syyksi tuossa tapauksessa (kun Astridin äiti tappoi playboy-miesystävänsä). En liioin hyväksy uskottomuutta.

        Ja omassa elämässäni kunnioitan elämää. En pysty tappamaan edes hyttystä, en syö lihaa. "Valintani" eivät perustu mihinkään ideologiaan vaan pelkästään siihen mitä itse tunnen sisimmässäni.

        Huomasin vain, että olisi pitänyt oikolukea teksti ennen kuin laitoin sen "eetteriin", koska nyt tuosta sai hyvin kyynisen kuvan miten suhtaudun asioihin. Vaikka tarina oli näennäisesti yksiviivainen niin sen tematiikka oli kaiken kaikkiaan monimutkainen ja monimuotoinen. AInakin se pisti ajattelemaan asioita.


      • Irtotietoa

        "minkä ikäinen hän oli? Teini-ikäinen joka tapauksessa."

        Jos äiti ehti olemaan elokuvan aikana 3v vankilassa
        ja Astrid oli koko sen ajan alaikäinen, niin hän oli
        max 15v kun äiti lähti.

        Irtotietona, että Alison Lohman (Astrid) oli oikeasti
        n. 22v (s. 1979) kun elokuva kuvattiin. Hurjan nuoren näköinen.


      • Entinen Renee-fanittaja
        Irtotietoa kirjoitti:

        "minkä ikäinen hän oli? Teini-ikäinen joka tapauksessa."

        Jos äiti ehti olemaan elokuvan aikana 3v vankilassa
        ja Astrid oli koko sen ajan alaikäinen, niin hän oli
        max 15v kun äiti lähti.

        Irtotietona, että Alison Lohman (Astrid) oli oikeasti
        n. 22v (s. 1979) kun elokuva kuvattiin. Hurjan nuoren näköinen.

        ja kun ottaa huomioon, että hänen yhtä adoptio-äitiään esitti Renee Zellweiger, joka on oikeassa elämässä tasan 10 vuotta Lohmania vanhempi niin huh, huh. Mitä ihmettä Zellwegerin ulkomuodolle on tapahtunut parissa vuodessa? Siro ja linjakas, jopa kaunis tyttö on muuttunut vanhaksi, tihrusilmäiseksi, alkoholinpöhöttämäksi harpuksi. Vai oliko hänet maskeerattu tuota roolia varten moiseksi kammotukseksi. Näyttelijälahjat ovat edelleen tallessa ja kaikki näyttelijät tekivät leffassa upeat roolit! Etenkin Alison Lohman.


      • zenithlee
        Entinen Renee-fanittaja kirjoitti:

        ja kun ottaa huomioon, että hänen yhtä adoptio-äitiään esitti Renee Zellweiger, joka on oikeassa elämässä tasan 10 vuotta Lohmania vanhempi niin huh, huh. Mitä ihmettä Zellwegerin ulkomuodolle on tapahtunut parissa vuodessa? Siro ja linjakas, jopa kaunis tyttö on muuttunut vanhaksi, tihrusilmäiseksi, alkoholinpöhöttämäksi harpuksi. Vai oliko hänet maskeerattu tuota roolia varten moiseksi kammotukseksi. Näyttelijälahjat ovat edelleen tallessa ja kaikki näyttelijät tekivät leffassa upeat roolit! Etenkin Alison Lohman.

        Renee Zellwegerin "rupsahtanut" ulkomuoto johtuu siitä, että hän on joutunut elokuvaurallaan - etenkin Bridget Jones -rooliaan varten - muokkaamaan vartaloaan luonnottomasti, toisin sanoen lihottamaan ja roolin päätyttyä taas laihduttamaan itseään lukemattomia kertoja, ei siis terveellisesti liikunnan vaan lähinnä syömättömyyden ja syömisen avulla. Sitenhän tulokset ovat nopeampia, mutta kyseinen tapa muokata vartaloa tekee ihosta riippuvan, mistä johtuu havaitsemasi "pöhöttynyt" vaikutelma.

        Olen lukenyt Valkoisen oleanterin kirjana, ja mikäli elokuva on kertomukselle uskollinen, Astrid oli 12-13-vuotias Ingridin joutuessa vankilaan. En voi olla toteamatta äidin ja tyttären rooleihin liittyen, että kirjasta välittyi molemmista lähinnä itsekäs ja piittaamaton kuva (mikä tietysti selittyy psykologisesti heidän kokemuksillaan elämästä ja vääristyneistä maailmankuvistaan). En ole nähnyt elokuvaa, joten en tiedä onko Astridin hahmoa paranneltu "herttaiseksi" sitä varten ja onko äidistä mahdollisesti hahmoja yksipuolistavasti ja mustavalkoisesti tehty tarinan ainoa pahahenki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1281
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1097
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      977
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      762
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      180
      761
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      756
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      741
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      739
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      718
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      675
    Aihe