kirkko on rikollinen

Luterilaista kirkkoa vastaan on nostettu rikossyyte kiihotuksesta kansanryhmää kohtaan.

http://www.hs.fi/tulosta/1135220738926
5459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kirkko ei ole rikollinen vaan rikoksesta syytetty. Tuomiota ei ole vielä julistettu.

Äänestä
  • Tuomiota ei ole vielä julistettu eikä edes syytöspäätöstä ole tehty. Nyt on tehty vasta kantelu, jonka pohjalta sitten tehdään päätös syyttämisestä tai syyttämättä jättämisestä.

    Äänestä

Jos tuota samaa johdonmukaisuutta seuraa, niin veeäällät myös tekevät omassa julistuksessaan samaa vedoten Raamattuun.

Vanhoillisten ryhmärakkauden ja uskon ulkopuolella olevia sanotaan epäuskoisiksi ja Jumalan valtakunnan ulkopuolella oleviksi.

Sitten otetaan Raamatusta lause, jossa sanotaan, että ulkona ovat KOIRAT, HUORAT JA VELHOT.
Eikö tuokin ole nimittelyä ja leimaamista?
Siis lainvastaista?

Äänestä

halua oikeusjuttua, vaan oikeutta ja tasapuolisuutta.

Jumalanpilkkapykälä on menneen ajan jäänne, joka pitäisi pikimmiten poistaa laista.
On vähintään yhtä naurettavaa uskovaisilta tehdä oikeusjuttu joistain pilakuvista kuin vapaa-ajattelijoilta raamatun tekstistä.

Sinänsä molemmat jutut perustuvat raamattuun, joka tiedetään fiktioksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikoskantelu kirjoitti:

Luterilaista kirkkoa vastaan on nostettu rikossyyte kiihotuksesta kansanryhmää kohtaan.

http://www.hs.fi/tulosta/1135220738926

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu