Miten kannattaisi suojata 7 vuotta vanhan auton alusta? Massalla? Pohja toistaiseksi hyvässä kunnossa. Ainahan sitä pientä ruostetta on, muttei vielä mitään vakavaa.
Kiitos vinkeistä!
Kiitos vinkeistä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistä sait päähäsi koko idean? Mikä auto, mikä vuosimalli?
Ruosteen päälle ei ikinä saa vetää mitään massaa, eikä vanhaan autoon muutenkaan massaa enään ollenkaan. Siellä ruoste muhii ja tuhoaa koko auton.
Korkeintaan huolellinen alustapesu, poistetaan irtoava massa ja hiekkapuhalletaan ruoste pois. Siihen epoksia päälle ja sitten Dinitrol ML kotelosuoja.
finikor hoitaa senkin puolestasi, pienet ruosteet lähtee pelkällä korkeapainepesulla; lue heidän kotisivuiltaan! Olen todella tyytyväinen hinta/laatu suhteeseen. Ajelen autollani vielä nyt monta vuotta kuin uudella! Äänieristyskin parani kun kotelot sun muut ovat paksummat kuin alkuperäisenä..
Jees itte oon käyttänyt aina avohammasrasvaa pohjaan ja kaikenmoisiin koteloihin olen laittanut ilmatyö-öljyy. Sen voin sanoo et on paljon parempi keino mitä massaus, ainakin vanhalle autolle.
Perjantaina pitäs taas autoon laittaa avohammasrasvat ja öölit :)
Tuoksahtaako tuo avohammasrasva minkä aikaa levittämisen jälkeen. Mietin, että jos asuntoauton pohjaan sipaisisi. Mutta dunkkaako kuinka pahasti autoon sisälle.
kokeiles valaan rasvaa,vielä parempaa
Syylävoide on vielä parempaa. Ja vähän ompelukone öljyä joukkoon, ja paistinrasvaa. Isäukko aina tuolla hoiti vehkeensä.
Autoa hän ei koskaan omistanut.