Anteeksi, on vähän asian vierestä mutta onkohan odottajissa yhtään näppärää kutojaa? Olen etsinyt netin ja kirjaston eikä löydy juin "töppösiin" ohje? Ihan kunnon villaiset sukat haluaisin talvivauvalle kutoa mutta kokemus ja taito on niin kehnoa ettei ilman ohjetta osaa säveltää mitään;)
Suurkiitos jos joku osaisi neuvoa paikan jossa ohje tumpelolle!!!
Suurkiitos jos joku osaisi neuvoa paikan jossa ohje tumpelolle!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
..löytänyt mistään ohjetta vauvan villasukalle, vain "töppösten" ohje löytyi. Sovelsin aikuisten villasukan ohjeesta vauvan villasukan. Kirjoitin sen paperillekin, mutta on mennyt hukkaan.. =( Katsotaan, jos jollakin löytyisi ohje. Jos ei löydy, niin voin toki sitten uudestaan soveltaa villasukan ohjeen vauvan kokoon. sposti osoite:[email protected]
Novitan sivuilla on yksi (http://www.novita.fi/ohjeet/lasten_ja_vauvojen_neuleet/novita_7_veljesta_lapsen_palmikkopusero_ja_pipo.html) , tosin tuo on palmikkosukkiin, eli ei ehkä ihan kaikkein helpoin ohje aloittelijalle... mutta saman ohjeen mukaan voi tehdä ilman niitä palmikoita, tekee vaan tavallista joustin neuletta sen varren. itse olen tehnyt 2o2n neuletta varren, ja sitten parisenttiä ennen kantatilkkua kutonut 1kiertäen oikein 1 nurin juostinta. Näin sukka pysyy paremmin paikallaan.
syksyisin ja talvisin mummoja myymässä neulomiaan villavaatteita. Joskus myös kesäisin. Kannattaa käydä katselemassa.